mondes
21.11.19,11:07
Ahojte, veľmi pekne Vás prosím o pomoc. Známy má v predmete činnosti tieto činnosti: 1. Poskytovanie služieb v lesníctve a poľovníctve
2. Opracovanie drevnej hmoty a výroba komponentov z dreva

Neviem na 100% posúdiť, či má povinnosť evidovať tržby v ORP, alebo môže prijímať aj v hotovosti. V prílohe č. 1 zákona o ERP tieto činnosti nie sú uvedené, preto podľa mňa nemá povinnosť. Len si to potrebujem u Vás potvrdiť. Ďakujem veľmi pekne.
veronikasad
21.11.19,10:11
Co je predmetom fakturacie? Aky SK NACE uvadza v DP?
mondes
21.11.19,10:55
Ide vystaviť prvýkrát faktúru a myslím, že predmetom fakturácie bude práve tá druhá činnosť, pretože robí na gátri. A SK NACE ešte som nezisťovala, aké má uvádzať.
annova
21.11.19,17:05
Tovarom je podla zakona o ERP akykolvek vyrobok, polotovar, material alebo surovina predavany podnikatelom. Predava tovar, alebo len svoju pracu na gatri?
Ak predava len sluzbu a nieje uvedena v prilohe, tak by som to neriesila. Najjednosuchsie by bolo, aby mu fakturovanu sumu uhradili na ucet a nemusi nic riesit.

Ak nemam pravdu, budem rada, ked ma opravite.
veronikasad
21.11.19,17:44
mondes
21.11.19,18:54
Ďakujem Vám. On len pracuje na gátri, nič nepredáva.
veronikasad
21.11.19,18:58
našla si už to SK NACE ? Možno budeš prekvapená pod čo je táto služby "skrytá" ...
mondes
21.11.19,19:12
Áno, našlo mi 02200-Ťažba dreva. No podľa mňa SK NACE má byť činnosť, ktorú najčastejšie faktúruje. A on drevo neťaží.
avalik
21.11.19,20:53
najprv musis zistit SK NACE konkretnej cinnosti - pomozu Vysvetlivky k SK NACE - najdes na stranke Statistickeho uradu ... a zdielala som ich aj tu na porade

orientovat sa da aj v Zozname volnych zivnosti ... a nasledne si overís vo vysvetlivkach

a potom porovnavas s prilohou zakona o ERP
annova
22.11.19,00:33
16.1 Pilovanie a hobľovanie dreva
16.10 Pilovanie a hobľovanie dreva
Táto trieda zahŕňa:
- pílenie, hobľovanie a obrábanie dreva
- rezanie, olupovanie alebo odsekávanie klátov
mondes
22.11.19,11:27
Perfektné. Ďakujem krásne. To bude ono. .......a táto služba myslím nespadá pod povinnosť mať ERP/ORP. Však? Nevidím to v prílohe nikde.