adinka55
05.09.06,10:06
Dobry den,
precitala som niekolko prispevkov, ale nebolo mi celkom jasne pri zamestnavani na kratsi pracovny cas (konkretne mame zamestnanca na 4 hodiny denne):
1. ma narok na stravne a ked ano na ake?
2. ma na rok na dovolenku a ked ano kolko?
3. je nieco specialne na co by som pri takomto zamestnancovi nemala este zabudnut?

Dakujem.
nikulik
05.09.06,08:11
1. na stravné má nárok ak odpracuje viac ako štyri hodiny.
2. má nárok na dovolenku, podľa odpracovaných rokov, nie je tam výnimka oproti pracovníkovi na TPP
3. nezabudni uviesť v pracovnej zmluve, že bude pracovať na kratší pracovný čas.
adinka55
05.09.06,08:13
A ked bude robit len 4 hodiny, viac nie - co s tym stravnym?
azuz
05.09.06,08:13
Súhlasím s Nikulik, len doplním, že nemôžeš nariadiť prácu nadčas.
nikulik
05.09.06,08:15
A ked bude robit len 4 hodiny, viac nie - co s tym stravnym?

Tak nemá nárok na stravné od zamestnávateľa.
nikulik
05.09.06,08:19
Súhlasím s Nikulik, len doplním, že nemôžeš nariadiť prácu nadčas.

aký § o tom hovorí?:eek:
nikulik
05.09.06,08:21
3. je nieco specialne na co by som pri takomto zamestnancovi nemala este zabudnut?

A pozri si aj §49 ZP odst.6 a 7.Teraz to pre teba nie je dôležité ale keby náhodou.
adinka55
05.09.06,08:50
A to naozaj ma narok na dovolenku 20 resp.25 dni ak odpracuje cely rok?
nikulik
05.09.06,08:57
A to naozaj ma narok na dovolenku 20 resp.25 dni ak odpracuje cely rok?

Ano, naozaj má nárok. Je ako každý iný zamestnanec, s tým rozdielom ale, ze pracuje len na 4 hodiny. Keď si to tak vezmeš tak má nárok na 20 alebo 25 dní, ale aj tak len na 4 hodiny, keďže jeho pracovný čas je 4 hodiny denne.
Dana K.
05.09.06,09:07
Ja by som sa rada opýtala ako je to s dovolenkou pri pracovníčke, ktorá má uzavretú pracovnú zmluvu na KPČ, ale nechodí do práce pravidelne každý deň, ale iba podľa potreby, keď treba vypomôcť. Je to tak 3x do týždňa na 2 - 4 hodiny. Odmeňovaná je podľa počtu odpracovaných hodín. Má tiež nárok na dovolenku? A ako mám počítať odpracované dni? Vopred ďakujem za názory.
nikulik
05.09.06,09:28
Ja by som sa rada opýtala ako je to s dovolenkou pri pracovníčke, ktorá má uzavretú pracovnú zmluvu na KPČ, ale nechodí do práce pravidelne každý deň, ale iba podľa potreby, keď treba vypomôcť. Je to tak 3x do týždňa na 2 - 4 hodiny. Odmeňovaná je podľa počtu odpracovaných hodín. Má tiež nárok na dovolenku? A ako mám počítať odpracované dni? Vopred ďakujem za názory.

V §49 ZP, ods.3 sa píše: Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.
Danka, dovolenka je za odpracované mesiace. Podľa toho teda ako to máte v jej pracovnej zmluve uvedené tak tak chodí do práce. Keď nie je v práci, tak predsa donesie papier nejaký kde bola, u lekára alebo tak. Ale stále sa jej to ráta do pracovného pomeru aj ked len na kratší pracovný čas, čiže stále jej PP trvá, takže aj na dovolenku má nárok.
Dana K.
05.09.06,09:36
V §49 ZP sa píše: Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.
Danka, dovolenka je za odpracované mesiace. Podľa toho teda ako to máte v jej pracovnej zmluve uvedené tak tak chodí do práce. Keď nie je v práci, tak predsa donesie papier nejaký kde bola, u lekára alebo tak. Ale stále sa jej to ráta do pracovného pomeru aj ked len na kratší pracovný čas, čiže stále jej PP trvá, takže aj na dovolenku má nárok.

Nikulik ide o to, že niekedy ju v práci netreba, tak tu nie je. Nemá ani stanovený minimálny alebo maximálny počet odpracovaných hodín. Proste je to dôchodkyňa, ktorú potrebujeme pri balení tovaru, keď skladníčka nestíha. Takže chodí do práce podľa potreby-vlastne ako keby na brigádu. Voľakedy na takúto prácu existovala dohoda o pracovnej činnosti, teraz sme to riešili zmluvou na KPČ.
nikulik
05.09.06,09:47
Nikulik ide o to, že niekedy ju v práci netreba, tak tu nie je. Nemá ani stanovený minimálny alebo maximálny počet odpracovaných hodín. Proste je to dôchodkyňa, ktorú potrebujeme pri balení tovaru, keď skladníčka nestíha. Takže chodí do práce podľa potreby-vlastne ako keby na brigádu. Voľakedy na takúto prácu existovala dohoda o pracovnej činnosti, teraz sme to riešili zmluvou na KPČ.

Ja chapem Dani, ale to všetko sa odvíja od pracovnej zmluvy. Ako to má napísané v pracovnej zmluve? Takto dopodrobna som to nikdy neskúmala. My sme vždy mali pracovníkov na kratší pracovný čas, ak mal rovnomerny, a ak nie tak sme to riešili dohodou o vykonaní práce. Keby náhodou prišla kontrola a videla by ako pracovala, tak prvé čo by chceli vidieť by bola pracovná zmluva. Takže nato si dávaj pozor. A to či má alebo nemá nárok na dovolenku aj ked pracuje len ked ju potrebujete, o tom zákonník práce nehovorí. Ale POZOR, to len ak nemá v zmluve dohodnutý nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Ak ano tak sa dovolenka rieši podľa § 87. - OPRAVA § 104.
liba2
05.09.06,09:59
Nikulik ide o to, že niekedy ju v práci netreba, tak tu nie je. Nemá ani stanovený minimálny alebo maximálny počet odpracovaných hodín. Proste je to dôchodkyňa, ktorú potrebujeme pri balení tovaru, keď skladníčka nestíha. Takže chodí do práce podľa potreby-vlastne ako keby na brigádu. Voľakedy na takúto prácu existovala dohoda o pracovnej činnosti, teraz sme to riešili zmluvou na KPČ.
§ 104 ZP:
Ak dovolenku čerpá zamestnanec s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé týždne alebo na obdobie celého kalendárneho roka (§87), patrí mu toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere."
Dana K.
05.09.06,09:59
Ja chapem Dani, ale to všetko sa odvíja od pracovnej zmluvy. Ako to má napísané v pracovnej zmluve? Takto dopodrobna som to nikdy neskúmala. My sme vždy mali pracovníkov na kratší pracovný čas, ak mal rovnomerny, a ak nie tak sme to riešili dohodou o vykonaní práce. Keby náhodou prišla kontrola a videla by ako pracovala, tak prvé čo by chceli vidieť by bola pracovná zmluva. Takže nato si dávaj pozor. A to či má alebo nemá nárok na dovolenku aj ked pracuje len ked ju potrebujete, o tom zákonník práce nehovorí. Ale POZOR, to len ak nemá v zmluve dohodnutý nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Ak ano tak sa dovolenka rieši podľa § 87.

Tak som bola kuk do tej zmluvy a tam je napísané, že pracovná doba je pohyblivá, určená potrebami zamestnávateľa a špecifickosťou prevádzky a predstavuje max.20 hod.týždenne. Keď sme ju zamestnávali, tak sme riešili, či dať dohodu o vykonaní práce, ale nie je to jednorázová výpomoc,tak sme radšej dali zmluvu na KPČ. Tak teraz fakt neviem :confused:
nikulik
05.09.06,10:15
§ 104 ZP:
Ak dovolenku čerpá zamestnanec s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé týždne alebo na obdobie celého kalendárneho roka (§87), patrí mu toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere."

Ospravedlňujem sa, ano je to §104 ZP.
Dana K.
05.09.06,10:19
§ 104 ZP:
Ak dovolenku čerpá zamestnanec s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé týždne alebo na obdobie celého kalendárneho roka (§87), patrí mu toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere."

Takže keď to preložím do ľudskej reči, znamená to, že si spočítam koľko v danom roku odpracovala dní, vydelím 365, vyjde mi nejaké percento, napr.25% a potom má nárok na dovolenku 25% z 25 dní? Pochopila som to správne?:confused:
nikulik
05.09.06,10:23
Tak som bola kuk do tej zmluvy a tam je napísané, že pracovná doba je pohyblivá, určená potrebami zamestnávateľa a špecifickosťou prevádzky a predstavuje max.20 hod.týždenne. Keď sme ju zamestnávali, tak sme riešili, či dať dohodu o vykonaní práce, ale nie je to jednorázová výpomoc,tak sme radšej dali zmluvu na KPČ. Tak teraz fakt neviem :confused:

Myslela som si, že by to pasovalo na § 87, ale v ods.2 je písané, že zamesnávateľ môže po dohode so zamestnancom rozvrhnäť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne na obdobie dlhšie ako štyri mesiace, najviac na obdobie 12 mesiacov, ak ide o činnosti, pri ktorých sa v priebehu roka prejavuje rozdielna potreba práce.
Neviem, môj názor je taký, že pokiaľ do zmluvy nezakotvím, že PP bude podľa § 87, tak potom je to normálna zmluva na kratší pracovný čas, kde bude dovolenka normálne, 20 alebo 25 dní.
Ale budem rada ak ma niekto opraví, lebo si nie som istá.