wegamizi
21.11.19,14:50
Vo vseobecnosti je jasne, ze podnikatel ma obmedzene moznosti reklamacie tovaru a sluzieb na rozdiel od spotrebitela.
V pravach podnikatela na reklamaciu je vysvetlenie: ze podnikateľ (fyzická alebo právnická osoba) ak nakupuje výrobky alebo používa služby pre osobnú potrebu alebo pre potrebu príslušníkov svojej domácnosti, pričom pod pojmom domácnosť sa v prípade právnickej osoby rozumejú jej zamestnanci alebo členovia.V takomto prípade podnikateľ má štatút spotrebiteľa, a teda v prípade reklamácie postupuje podľa reklamačného poriadku predávajúceho, resp. podľa príslušných právnych predpisov tak ako akýkoľvek iný spotrebiteľ.
Pytam sa prosim, ako je to myslene? Moze mi to niekto rozmenit na drobne? :-} Dakujem
misoft
21.11.19,13:53
Asi tak, že to čo nakúpil, nie je už písané na firmu (nie je zaradené v majetku firmy), ale je to pre osobnú potrebu - nepoužíva sa komerčne, na účely pri výkone povolania, práce....
misoft
21.11.19,14:07
Asi si nepochopil a pletieš tu nejakých oných....
Napr. podnikateľ zakúpi spotrebič, ktorý ako dar dá zamestnancovi (pri jubilueu, odchode do dôchodku a pod.), ktorý to bude používať DOMA.
A ten zamestnanec NIE JE právnicka osoba - prečo by potom on mal mať skrátenú záručnú dobu? Predsa s darom mu dodá i doklady k nemu. A tak ten zamestnanec je len fyzická osoba so všetkými právami obyčajného spotrebiteľa.

mimotemy
I keď som sa ja, ani moji známi nestretli s tým, aby nejaký podnikateľ niekomu niečo len tak dal!
wegamizi
21.11.19,14:21
Dakujem za odpoved
wegamizi
21.11.19,14:24
Oki. No dobre. A co ak predmet reklamacie priklad ako podnikatel darujem zamestancovi, ale sluzby s tym spojene plati podnikatel? Napr. telefon, televizor, pocitac a pod
veronikasad
21.11.19,16:32
o čo konkrétne ti ide ?
buchač
21.11.19,16:43
:rolleyes: ;) :cool: :--- :D
wegamizi
21.11.19,17:11
Neviem sa zaradit pri reklamacii, ci som brana ako spotrebitel, alebo uzivatel.
wegamizi
21.11.19,17:12
Prosim, ja len diskutujem, tak ma neberte do "pazurikov" :-}
veronikasad
21.11.19,17:32
Ved uved čo konkrétne chceš reklamovať, či tovar bol evidovaný v účtovníctve firmy ...
buchač
21.11.19,17:45
misoft (Dnes 16:07)
I keď som sa ja, ani moji známi nestretli s tým, aby nejaký podnikateľ niekomu niečo len tak dal!
===============
Kúúúúúúúúúwa...tak teraz som sa fakt pobavil.

Ono stačí čítať medzi riadkami v poniektorých otázkach - príspevkoch...a je to jasné.

P.S.:
Ozaj, že ty a tvoji známi sa nestretli s niečim takým, tak to neznamená, že to neexistuje.
Môžem tiež povedať z vlastnej skúsenosti, že som raz dostal do daru jednu elektro vecičku od podnikateľa.
wegamizi
21.11.19,18:36
Kupila som tablet, darovala som ho manzelovi, ale sluzbu mobilny hlas platim ako podnikatelka. Tablet vsak potrebujem reklamovat. Som v pozicii uzivatela, alebo spotrebitela?
buchač
21.11.19,18:38
wegamizi (Dnes 20:36) Kupila som tablet, darovala som ho manzelovi...
===============
...a sme doma stará mať.

Co je doma, to se počíta...;)
ivka70
21.11.19,19:17
Kupila si tablet na firmu?
A ta ho darovala tvojmu manzelovi? Ale plati mu sluzby, ktore on vyuziva?
Tak je kupa firemna.... Aj zaruka je ako podnikatel...
veronikasad
21.11.19,19:18
Fa bola vystavená na firmu, o dare si účtovala ? Si plátca DPH ?
veronikasad
21.11.19,19:30
(Dnes 20:36) Kupila som tablet, darovala som ho manzelovi, ale sluzbu mobilny hlas platim ako podnikatelka. Tablet vsak potrebujem reklamovat. Som v pozicii uzivatela, alebo spotrebitela?

Pokial si paušálom znižuješ základ dane, tablet musíš mať zaradený v majetku (Kto ho skutočne využíva DU nebude skúmať), si v pozícii užívatela - nie spotrebitela.
wegamizi
21.11.19,19:59
Fa bola na firmu, som platca DPH a darovanie som nerobila zmluvou :-)
wegamizi
21.11.19,20:01
;-)
misoft
22.11.19,14:25
buchač (Včera 19:45)
.............
Môžem tiež povedať z vlastnej skúsenosti, že som raz dostal do daru jednu elektro vecičku od podnikateľa.
--------------------------------------------------------
Asi to bola podnikateľská čierna ovca :D