Dr.coldrex
24.11.19,18:50
V našom bytovom dome si dosť často prenajímame priestory sušiarne vzhľadom na to že máme veľa detí a sušenie opraných vecí je dosť náročné. Pripomínam že v našom bytovom dome je čiastka za prenájom 2€/deň čo som ešte nikde nevidel. Maximum bolo 0,2€/deň. Stalo sa nám že sme potrebovali zase sušiť prádlo a popri tom uskladniť pár vriec s oblečením ktoré nám ostali z čias keď sme ešte pôsobili ako OZ a pomáhali rodinám v núdzi takže sme povesili prádlo a pár tých vriec zniesli do sušiarne aby sme to mali bližšie keď si prídu po veci. Dnes doletel predseda SVB ako drak že prečo tam máme uskladnené vrecia keď si prenajímame iba šnúry a ak to nedáme preč tak to on vyhodí. Tak je to asi môj majetok a on nemá právo s ním manipulovať a navyše prenajímam si priestory sušiarne a nie šnúry ako mi on tvrdil. Tie vrecia pôjdu preč tak zajtra- pozajtra nechápem čo si ten človek chce dokázať . ako sa pred ním brániť??? Lebo jediné čo mi teraz prišlo na rozum je rozbiť mu hubu :-/
veronikasad
24.11.19,17:55
cenu ste si schválili na domovej schôdzi ? Ak by takto reagovali všetci vlastníci bytov, nabudúce by sa mohlo stať, že si to svoje prádlo nebudeš mať kde usušiť ani ty ...
marjankaj
24.11.19,17:56
Máš pravdu.:cool: Toto si chcel počuť? Či? :rolleyes:
Dr.coldrex
24.11.19,18:15
Ako reagovali?? Ja som si zaplatil prenájom priestoru ( tie 2€/deň ) a niekto mi chce zakazovať aby som tam mal na tú dobu odložené nejaké veci?? Veď nikomu nezavadzajú ten priestor mám predsa prenajatý ja nie???
Dr.coldrex
24.11.19,18:16
počuť ani nie skôr čítať.....
veronikasad
24.11.19,18:18
Nuž napr. tak, že by si ju prenajali na mesiac a zložili tam nejaké haraburdy z bytu. Kde by si potom pral ty ? Zrejme si mal o tom informovať dôverníka
marjankaj
24.11.19,18:19
Veď som napísal. Tak čítaj.
Dr.coldrex
24.11.19,18:27
prepáč ale nemyslím si že ak si prenajmem priestor na 3 dni musím informovať dôverníka čo tam mám. Platím za to a je to moja vec. Nie je nijaký mesiac ani dva atd....
Dr.coldrex
24.11.19,18:29
tak čítam a vôbec nemám pocit žeby si mi pomohol.....
buchač
24.11.19,18:29
Dr.coldrex (Dnes 19:15) Ako reagovali?? Ja som si zaplatil prenájom priestoru ( tie 2€/deň )
=======================
Hmmm...že prenájom ?
Nie náhodou na použitie/využitie spoločných priestorov ?
Lebo medzi tými dvoma výrazmi je solídny rozdiel...a aj v cene samotnej.
---------------------
Ako dlho sa suší asi tak prádlo ? Povedzme, že deň, dva.
Na koľko dní bola/je prenajatá sušiareň ? Po dobu vysušenia prádla...alebo snáď na dobu dlhšiu...týždeň, dva, mesiac ?
---------------------
Taká fikcia :
Čo keď príde iný záujemca o sušiareň a bude si chce vysušiť trebárs posteľné prádlo, ktoré je predsa len väčších rozmerov ?
Čo ak nebude mať manipulačný priestor ?
Čo ak mu pri manipulácii s vrecami to prádlo poškodíte ?

Takže ???
Nuž ja si myslím, že priestor užívate neoprávnene.
marjankaj
24.11.19,18:38
No po prvé, nič si sa nepýtal, iba ako sa pred ním brániť. Napadol ťa? Je silnejší? Kto má od sušiarne kľúče? Čo keby si tam niekto odložil bicykle? Kam si potom pôjdeš sušiť veci ty?
A v čom chceš pomoc? Aby mu niekto išiel rozbiť hubu?
sito
24.11.19,18:42
:D:D:D Kurva, čo si už tí, čo nerešpektujú zákon. A čo si dovoľujú robiť s tými, čo zákon nečítajú alebo čítajú, ale bez pochopenia. Jurko, no kde si? Aby Ťa netrafil šľak.

" Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky."

Sušiareň je spoločný nebytový priestor v dome v ktorom je namontované spoločné zariadenie domu a na ňom špagát, šnóry na ktorých si môžu vlastníci bytov v dome sušiť svoje prádlo. Keďže je to spoločné zariadenie ako celok, je to majetok všetkých jeho spoluvlastníkov v dome podľa majetkového podielu bytu v bytovom dome.

Ak všetci spoluvlastníci nevyužívajú sušiareň na spoločný účel, sušenie prádla, môžu na základe žiadosti niektorého vlastníka bytu mu sušiareň prenajať, nie predať, previesť do osobného vlastníctva. Dohodnutá suma je príjmom do FPÚaO.

Ale prenájom šnór, jednej - dvoch, či desiatich ... A vybratá suma je manipulačný poplatok pre predsedu ... No hovado!
Dr.coldrex
24.11.19,18:52
Ľudkovia ja neviem či ste s Talianska alebo čo ale pokúsim sa vysvetliť. Prídem za pani ktorá má na starosti využívanie sušiarne ( aby boli všetci spokojný ) poviem že chcem sušiareň od povedzme nedele do utorka lebo v stredu ten priestor využíva upratovacia služba a nikto tam veci nemôže dať. Je na mne ako si odhadnem dobu sušenia ak to prádlo nie je suché jednoducho ho s tadiaľ musím zobrať a potom zaplatiť za využitie priestoru. Fakt neviem kde na svete sa stane že človek zaplatí za využitie priestoru a využíva priestor neoprávnene to je pre mňa novinka. Vždy keď ten priestor využívam musím sa zapísať do tabuľky na to určenej čiže od kedy do kedy aby všetci o tom vedeli ( aj tak ten priestor využívame iba my a predseda spolu s tou pani čo to má na starosti akurát vtedy keď to používajú oni nikto nieje zapísaný a nikto neplatí) Tak aká fikcia?? Komu to prádlo poškodím keď kľúče mám len ja a pár vyvolených??
veronikasad
24.11.19,18:56
Ide o účel využitia, ak miestnosť je určená na sušenie prádla, tak tam nemajú čo hladať iné veci. Pokial to samozrejme nerobia aj iní ...
sito
24.11.19,19:33
Však tie vrecia zaves na tie šnóry, predsa na to sú v tej sušiarni. Alebo suš doma a na šnóru nech sa zavesí predseda. :D
Dr.coldrex
24.11.19,19:35
jasne je to sušiareň čiže miestnosť na sušenie prádla ale ak si ju prenajmem a popri tom tam mám pá vecí pripravených na odvoz, nikomu nezavadzajú lebo akonáhle sušiareň odovzdám tie veci tam nebudú a či to robia iný neviem lebo ja na rozdiel od predsedu nemám kľúče k dispozícii kedykoľvek aj keď viem že sa tam veselo suší bez platenia a zapisovania. Tú vôňu a vlhkosť sa jednoducho nedá zakryť ale o tom potom. Mne by to nevadilo keby si predseda nechcel niečo dokazovať
Dr.coldrex
24.11.19,19:36
Tak ten by sa mohol ????
sito
24.11.19,19:42
"Zmluva o spoločenstve musí obsahovať spôsob správy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku"

Aj to je v zmluve, že predseda nemusí. A platia aj tí čističi? A čo sa robí s tými peniazmi? Rozdelíte si podľa majetkového podielu bytov v dome? :D
sito
24.11.19,19:47
A čo na to Rada SVB?

" Rada je dozorný orgán spoločenstva. Rada kontroluje činnosť spoločenstva a navrhuje opatrenia na nápravu nedostatkov."
marjankaj
24.11.19,19:54
Doktore, je to medzi tebou a predsedom. Čo ste si odsúhlasili na schôdzi, nikto netuší. Ak ti spôsobí škodu, môžeš to riešiť na súde. Môžeš iniciovať aj odvolanie predsedu SVB na schôdzi. Možno sa aj poteší, že nebude musieť riešiť každú prkotinu. Môžeš kandidovať za predsedu ty sám.
sito
24.11.19,20:18
Ján, musí byť bezúhonný! Ak tomu precedovi rozmláti papuľu, nebude môcť kandidovať. Ak sa to, čo napísal zakladá na pravde, ver tomu, že ten predseda sa nepôjde zavesiť do tej sušiarne, a ani sa nevzdá takého dobrého koryta, ktoré si v tom dome vybudoval. :D
marjankaj
24.11.19,20:24
Marcel, šak keď bude chytrý....:D Ani Kočner nazabil Kuciaka.:eek:
sito
24.11.19,20:55
Žeby vzorec, náučný príklad? A čo ulica, ulice budú plné? :D
Mária27
24.11.19,21:51
1. Nejde o prenájom spoločného priestoru, pretože si spoluvlastníkom (prenajíma sa nevlastníkom). Pravidlá spoluvlastníctva sú v zákone o vlastníctve bytov a nebytových priestorov stanovené odlišne ako v občianskom zákonníku (nerozhoduje sa ani väčinou podielov).
2. Spoločné priestory sú určené na spoločné užívanie, ak nie je zmluvou o prevode vlastníctva (§ 5) alebo dohodou spoluvlastníkov (§ 19) určené inak (teda vopred).
3. Predseda SVB zo zákona navrhuje zhromaždeniu výšku príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv a vyúčtovanie úhrad za plnenia (§ 7).
4. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred, pri určení preddavkov zohľadnia mieru využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi nebytových priestorov (trvalé nevyužívanie - obchody, garáže). Vlastníci vykonávajú úhrady do fondu podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu mesačne vopred (§ 10).
Zákon neumožňuje vyžadovať platby do fondu dodatočne za využitie spoločného priestoru. Do fondu sa platí vždy rovnako, či je priestor obsadený alebo prázdny, lebo ide o opravy a údržbu spoločného vlastníctva.
5. Spoločenstvo vedie prostriedky vo fonde oddelene od prostriedkov zhromaždených od vlastníkov na úhrady za plnenia, pričom sa musí zachovať účel použitia týchto prostriedkov. Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. (§ 10).
Ak teda niekto využíva spoločné priestory a iný nie, zohľadní sa to pri rozúčtovaní napr. podľa došlej faktúry za elektrinu. Miera využívania sa sleduje v evidencii (často zošit s podpisom vlastníka). Samozrejme sa využíva priestor, ak nikto nesuší, možno ho dokonca využiť vlastníkmi inak.
6.Vlastníci môžu hlasovať o všetkých veciach, ktoré sa týkajú správy domu, aj správy spoločných zariadení domu, napr. o poradovníku pri veľkom záujme o využívanie, nie však o úhradách určených zákonom. Prehlasovaný vlastník má právo obrátiť sa na súd, aby vo veci rozhodol.

Mali by ste si to vysvetliť na zhromaždení.
majkii
25.11.19,09:38
Nie je celkom zrejmé či si prenajímaš miestnosť ako takú alebo ide o užívanie spoločných častí a zariadení domu podľa pravidiel, ktoré ste si schválili v rámci SVB.To je podstatný rozdiel.

Ak si prenajímaš miestnosť - sušiareň v tom prípade do prenajatej miestnosti predseda nemá čo vstupovať resp. vstúpiť môže iba s tvojim súhlasom alebo v prípade ak je potrebné odvrátiť hroziacu škodu na spoločnom majetku alebo zdraví. Podľa môjho názoru keď si prenajímaš sušiareň ako takú, dočasné uskladnenie oblečenia asi nebude v rozpore s prenájmom.

Pravdepodobnejšie asi bude že si platíš poplatok za užívanie spoločných častí a zariadení domu nad rámes svojho vlastníckeho podielu ale na účel, na ktorý sú tieto spoločné časti určené. V tom prípade môžeš využívať spoločné časti domu len spôsobom na to určeným. Podľa môjho názoru má vtedy predseda pravdu, miestnosť nemôžeš využiť na iný účel než je (kolaudačným rozhodnutím určené) ani na dočasné uskladnenie vecí.

Toto si ale treba pozrieť v zmluve o spoločenstve, alebo v rozhodnutí, kde sa takýto spôsob využitia sušiarne schválil.

Moja rada je - nikomu hubu rozbíjať netreba, naopak, možno stačilo predsedovi dopredu povedať, že tam budeš mať na dva tri dni oblečenie pre charitu a táto téma by bola úplne zbytočná. Možno si predseda chce niečo dokazovať, možno si ty chceš niečo dokazovať ale ver tomu že ani ten predseda to nemá jednoduché ak chce udržať poriadok v dome a celkom mu rozumiem.
sito
25.11.19,10:05
Marka, pekne si to napísala, aj odborne, k veci si zákon citovala. No neviem či Ťa Jurko ne... , ne ... , nezdžube? On rád nemá, keď zákon niekto v ústach má. Rad ho preto zdžube. Kde - kto ho má preto v hube. Vraj vulgárny je a poradu, tu tú znečisťuje. Poradu vraj treba vyčistiti a poslať ho do ... ! :D Poznám ho osobne ako džentlmena, isto sa nepustí do tvojho mena.

Zacitujem z tvojho príspevku:

" Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome."

Možno pochopia? Sušenie prádla v sušiarni domu nie je služba, plnenie. To prádlo predsa vyschne samo, prirodzeným spôsobom ako kdekoľvek inde a bez platenia. Tak za čo tie peniaze? Osvetlenie v sušiarni je služba, spoločné osvetlenie, ale ako ju rozpočítať, spravodlivo? Žeby predseda vážil prádlo, aby šnóry neboli preťažené a nepotrhali sa? A peniaze pre ten prípad? Tie vrecia a ako sa to predseda dozvedel? To každého špehuje, či suší, keď ho suší a peniaze, aby mal na suši. :D
Katy a R
25.11.19,10:14
... mne to pripadá - že ako malé deti na piesovisku ;)
sito
25.11.19,13:16
No, zvonku to tak môže vypadať, pripadať tomu kto v tom dome nebýva. V tom dome, zatiaľ to tak nebýva. Aj tragédia z toho môže byť, keď sa budú biť.
sito
25.11.19,13:48
" Ak si prenajímaš miestnosť - sušiareň v tom prípade do prenajatej miestnosti predseda nemá čo vstupovať resp. vstúpiť môže iba s tvojim súhlasom alebo v prípade ak je potrebné odvrátiť hroziacu škodu na spoločnom majetku alebo zdraví. Podľa môjho názoru keď si prenajímaš sušiareň ako takú, dočasné uskladnenie oblečenia asi nebude v rozpore s prenájmom. "

majkii, nájom asi ťažko na dva - tri dni, či viac. Skôr spôsob využívania spoločného zariadenia. Súhlasím, že ak si niekto zapísal na určitý termín sušiareň a sú mu na ten termín vydané kľúče do sušiarne by nemal nikto vstupovať do sušiarne, ani predseda, ani pani, čo termíny eviduje, leda, že by sa to prádlo pri sušení chytilo, začalo horieť. Nie je to jeho obydlie, ale má tam na určitú dobu svoje osobné veci.

Príklad: Nikto nemá vyznačený termín sušenia. Niektorý vlastník prerába jadro, potrebuje si v sušiarní na dva - tri - päť dni zložiť materiál. Nesmie! Je to sušiareň. :D

A nie je predseda ako predseda?

Pred 38 rokmi bola práčovňa, mangľovňa pod jedným kľúčom. Každá mala svoj elektromer. Takže jeden byt mohol prať a druhý suché prádlo mangľovať. Evident vyberal za elektrinu peniaze, ktoré určitá skupina využívala aj na svoje posedenia, opekačky pred domom. Sušiarne boli dve, časom sa jedna dala na činkáreň. Decká vyrástli a činkáreň osirela. Dnes ju má jeden byt najatú za 1 € na m2 asi 12 €. Druhá je stále ako sušiareň, spoločná miestnosť. A to napriek tomu, žr práčka a aj mangeľ už v práčovni nie je. V jednej miestnosti je KOST. V druhej rokovacia miestnosť.

Vždy sú spoločné veci týkajúce sa bývania v bytovom dome, jeho správe na všetkých vlastníkov bytov, spoluvlastníkov bytového domu. Nikto za nich nemôže rozhodovať, ani porada, leda súd, že?
mackoivan
27.12.19,11:34
zaujímavá prax, na neuverenie. U nás už roky nikto v pivničných sušiarňach nesuší prádlo. Pivničné priestory prenajímame 3eura/m3/rok . Vešiaky na loggiach a na oknách jednoizbových bytov sú povolené. Tie sú situované do dvora.