lukas lukas
25.11.19,13:10
Dobry den,


chcel by som spytat co je to za druh plesne, a ci je ta klobasu pokazena alebo ci je jedla.


dakujem za odpoved. Lukas
buchač
25.11.19,13:16
Prečítaj... https://www.porada.sk/t206443-preco-plesnivie-klobasa.html

Či je jedlá ? Všetko sa dá zjesť..otázne je, aké budú dôsledky.
Ja robím tak, že poutieram tú pleseň...a dám do mrazáku. Potom táto klobása ide len do varenia...surovú už nie.
pavol54
25.11.19,15:37
Dalo by sa povedať že menej kvalitné údenie, črievko v dyme neuschlo. Umyť čistou vlažnou vodou, zavesiť do prievanu, nič sa ti nestane, to je len na povrchu čreva, aj tak črievko sťahuješ pred jedením. To sa stávalo bežne ak neboli klbásy po vyudení zavesené v prievane. Preto sa uskladnenie potravín v domácnostiach priebežne kontrolovalo.
misomiso
25.11.19,20:29
Ten decht v klobase je podstatne viac rakovinotvorny ako ta plesen tak naco ju riesit...
pavol54
25.11.19,21:07
niečo ako výfukové plyny z áut alebo fajčiari okolo ak porovnám intezitu konzumácie udenej klbásy s intenzitou stretávania s autami na ulici alebo bezzápachovým spadom splodín z blízkej chemičky takže tých 15 deka klbásy na posedenie je vlastne zdraviu neškodných
buchač
25.11.19,21:46
Ja by som povedal inak.

Ten decht v klobase je MOŽNO viac rakovinotvorný ako ta plesen.
To údenie studeným dymom podľa EU je povedzme zdravšie.
No jeden, dva rozdiely by som tu videl jednoznačne.
Klasicky údená klobása vydrží určite dlhšiu (pár mesiacov) dobu a nechytí pleseň, nepokazí sa.
Tá druhá varianta je pravý opak...po 2-3 dňoch zapácha.

...a o výsledku - chuti samotnej medzi tými dvoma spôsobmi údenia sa nemá ani len význam baviť.
Nandrolon
26.11.19,06:19
To črievko sa nemá konzumovať? Lebo ja som teda nikdy zo žiadnej klobásy ho nesťahoval. Však to je to najlepšie, rovnako ako z jaterníc...
pavol54
26.11.19,07:18
Pozri u nás sa klbásy jedli vždy už vyzreté a tá tenká šupka sa rýchlo odstránila a nerobila problémy pri krájaní, a pri klbásach v hrubých črevách to bolo samozrejmé. Len tak na okraj moja stará mať sa dožila 93, nikdy nekupovala mäso v obchode, nikdy nejedla hovädzie ani zajačie, len domácu hydinu, a mäso z domácich zakáľačiek. Takže sa museli starať aby im "poživeň" vydržala celý rok. A mala zásadu dní je viac ako klbás, takže kúsok klbásy a kus chleba
pavol54
26.11.19,07:19
a botulotoxín (klbásový jed)
Nandrolon
26.11.19,08:01
To museli byť fajné klobásy. Ja keď niekedy kupujem, vždy pýtam tie najviac vysušené. Také "mäkké", čerstvé mi moc nechutia.
lujza.j
26.11.19,09:59
Neviem ake čreva sa pouzivaju teraz....ale ked moj dedo robieval klobasky...tak boli natur....
Nandrolon
26.11.19,10:25
Tak nejaký umelohmotný "kondóm" by som od čreva asi rozoznal, keďže nikdy nelúpem. Jediné, čo som kedy lúpal bola fólia z lacných párok. :-)
pavol54
26.11.19,12:13
V januári svinka zabitá musela mať do 200 a klbása v hrubom čreve na Katarínu hovorievali sme jej udený koláč alebo udený zákusok. Aby sa nekazili musela byť okrem iného kvalitná paprika
Vanda.mala
29.11.19,08:52
môj dedo vždy dával klobásy do obyčajných novín aby natiahli prípadnú vlhkosť. určite neodporúčam dávať do igelitového vrecka
misomiso
01.12.19,20:59
No ved ja som nepovedal, ze zomries, ak si das klobasu. Ale pride mi to prsne, ako ked sa fajciar bude pytat, ci mu neuskodi na pluca, ak prejde okolo nastartovaneho auta.