mona091
25.11.19,18:09
aky je rozdiel pri zivnosti:
- ubytovanie
a
- prenajom nehnutelnosti kde sa poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom nehnutelnosti
Onko
25.11.19,22:12
Povedal by som, že ubytovacie služby sú podmnožinou prenájmu nehnuteľnosti, kde sa poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.
Môžete prenajímať nehnuteľnosť a poskytovať aj iné než základné služby, napríklad služby recepcie, ale zároveň tam neposkytujete ubytovacie služby, no napríklad kancelárie.
mona091
26.11.19,04:05
A prenájom nehnuteľností - bytu, na základe živnosti, na prespanie? Bez ohľadu na dĺžku?
Nandrolon
26.11.19,05:03
Len by som podotkol na jednu trošku "OT" skutočnosť. Ak je na faktúre namiesto slovíčka "ubytovanie" slovíčko "prenájom", tak účtovná jednotka neuzná takýto doklad ako podklad pre rekreačný príspevok..., čo je dosť často sa vyskytujúci problém...
Onko
26.11.19,08:45
Krátkodobé ubytovanie sú ubytovacie služby - živnosť, dlhodobé býva prenájom nehnuteľnosti - nie je živnosť.
mona091
26.11.19,10:08
nezda sa mi, ak pri dlhodobom najme prenajomca kazdy mesiac robi udrzbu a sanitacny den, tak uradnici tvrdia, ze je to na zivnost, takze aky je teda rozdiel?
Katy a R
26.11.19,10:56
možno keby si upresnila, že o čo presne ide? Ak ide o živnosť - tak platia pravidlá, ako pre všetkých živnostníkov.
V odporúčanom zozname pre voľné živnosti som prenájom nehnuteľnosti nenašla - je len prenájom hnuteľných vecí (77...)
Takže ja by som povedala - že keď chceš živnosť - tak sú to služby - ubytovacie (kuk zoznam 55..)
No alebo potom môže byť prenájom - nie ako živnosť - ale obyčajné prenajímanie FO - zdaňuje sa nie podľa odst 1, ale podľa odst 3 §6 (pasívny, nie aktívny príjem z daňového hľadiska)
https://www.sroonline.sk/images/Zoznam-zivnosti/1-VOLNE-ZIVNOSTI-6-2019.pdf
marjankaj
26.11.19,12:27
Katy ale to je iba odporúčaný zoznam. Neznamená to, že je úplný. Prečo by napríklad spoločnosť nemohla prenajať nehnuteľnosť, ak momentálne nemá pre ňu použitie? A taká sro predsa nebude zdaňovať podľa §6, platného pre FO.
Jasné treba upresniť o čo ide. Ale to bude asi tajné ako aj podobné otázky.:---
PS: dodatočne všetko najlepšie k včerajším meninkám,:)
mona091
26.11.19,12:34
zivnostensky zakon: Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností
(1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.
mona091
26.11.19,12:35
dokonca, urady sa snazia mnohych prenajimatelov vtlacit do zivnosti
mona091
26.11.19,12:38
a ide o sezonny prenajom bytu na zaklade zivnosti, no som ale zmatena, aky je rozdiel prenajom podla zivnosti a ubytovanie
Katy a R
26.11.19,12:38
janko - spoločnosť môže poskytovať služby
... a myslím, že je jedno, ako si ich nazve ...
Ten ODPORÚČANÝ zoznam nejakú funkciu plní ... načo inak by bol?
Katy a R
26.11.19,12:40
mona - ak to chceš na živnosť - tak ti to môže byť úplne jedno, ako si to nazveš - v čom vlastne je problém ? pri 5502 nájdeš podľa mňa vhodný názov, čo sa ti hodí - či? Ak nie - tak daj vlastný názov. rozdiel pre teba nebude žiadny. Ja som najkôr tipovala - že živnosť nechceš
marjankaj
26.11.19,12:46
Katy odporúčaný znamená, že tam môže byť aj činnosť v ňom neuvedená. Je to skôr návod aby tam neboli rôzne názvy pre tú istú činnosť. Nie je to príkaz.
A Mona uviedla aj paragraf č.4 zo živnostenského zákona, kde prenájom nehnuteľnosti je živnosťou. A toto nemožno len tak ignorovať. To by bolo porušenie zákona.
mona091
26.11.19,12:49
rozdiel je obrovsky: povinnosti su uplne odlisne, preto ma zaujima obsahovy rozdiel
marjankaj
26.11.19,12:52
Mona no uveď aspoň nejaké rozdiely, ktoré ti najviac vadia.
Katy a R
26.11.19,12:56
ak popri prenájme poskytuješ tie" iné služby " - tak sa tým povinnostiam nijako nevyhneš .. čo máš namysli?
mona091
26.11.19,12:56
napriklad DAN z ubytovania,
Onko
26.11.19,13:48
To, že niečo hovoria úradníci, neznamená, že je to pravda, bohužiaľ.
Údržba nie sú "iné než základné služby", takže kvôli údržbe vás nemôžu dotlačiť ku živnosti.
Občiansky zákonník § 687 ods. 1 "Prenajímateľ je povinný odovzdať nájomcovi byt v stave spôsobilom na riadne užívanie a zabezpečiť nájomcovi plný a nerušený výkon práv spojených s užívaním bytu."
Takže prenajímateľ je povinný robiť údržbu pre zabezpečenie riadneho užívania, je to zákonná požiadavka, nie nejaká služba navyše.
marjankaj
26.11.19,14:01
Vyberanie dane
Platiteľom dane je prevádzkovateľ zariadenia,ktorý odplatné prechodné ubytovanie poskytuje. Daňovník daň za ubytovanie neplatí správcovi dane ale prevádzkovateľovi zariadenia, ktorý vybratú daň odvádza obci. Pre vyberanie dane za ubytovanie nie je rozhodujúce, či platiteľ dane má na výkon tejto činnosti živnostenské oprávnenie.

https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Miestne_dane/2016/2016.05.26_dan_ubyt.pdf
mona091
26.11.19,14:06
ak zivnostnik poskytuje ubytovanie, riadi sa poziadavkami s tym spojenymi, sucasne tento zivnostnik sa stava prevadzkovatelom ubytovacieho zariadenia, takze jeho povinnostou, okrem inych, tak jeho povinnostou je sa zaregistrovat na prislusnom urade, kam odvadza dan z ubytovania
marjankaj
26.11.19,14:14
DAŇ ZA UBYTOVANIE

§ 37 Predmet dane
Predmetom dane za ubytovanie je odplatné prechodné ubytovanie podľa § 754 až 759 Občianskeho zákonníka v ubytovacom zariadení (ďalej len „zariadenie“), ktorým je hotel, motel, botel, hostel, penzión, apartmánový dom, kúpeľný dom, liečebný dom, ubytovacie zariadenie prírodných liečebných kúpeľov a kúpeľných liečební, turistická ubytovňa, chata, stavba na individuálnu rekreáciu, zrub, bungalov, kemping, minikemp, táborisko, rodinný dom, byt v bytovom dome, v rodinnom dome alebo v stavbe slúžiacej na viaceré účely.

§ 38 Daňovník
Daňovníkom je fyzická osoba, ktorá sa v zariadení odplatne prechodne ubytuje.

§ 39 Základ dane
Základom dane je počet prenocovaní.

§ 40 Sadzba dane
(1) Sadzbu dane určí obec v eurách na osobu a prenocovanie.
(2) Obec môže všeobecne záväzným nariadením11) ustanoviť rôznu sadzbu dane pre časti obce23a) alebo pre jej jednotlivé katastrálne územia.

§ 41 Vyberanie dane
Platiteľom dane je prevádzkovateľ zariadenia, ktorý odplatné prechodné ubytovanie poskytuje.

§ 42 Správa dane
Miestne príslušnou obcou je obec, na ktorej území sa zariadenie nachádza.

§ 43 Splnomocňovacie ustanovenie
Obec ustanoví všeobecne záväzným nariadením11) najmä náležitosti a lehotu oznamovacej povinnosti platiteľa dane, sadzbu dane, rozsah a spôsob vedenia preukaznej evidencie na účely dane, spôsob vyberania dane, náležitosti potvrdenia o zaplatení dane, lehoty a spôsoby jej odvodu obci, prípadné oslobodenia od tejto dane alebo zníženia dane.
marjankaj
26.11.19,14:15
Napísal som ti zákon. Môžeš si to odkomunikovať s miestnym úradom.
mona091
26.11.19,14:20
presne o to ide, ak ide o ubytovanie, plati sa dan z ubytovania, ak ide o prenajom, nestretla som sa z danou z ubytovania, napriklad cez skolsky rok prenajmes na 3 mesiace studentom byt, v ktorom kazdy mesiac pocas ich pobytu robis udrzbu, cistiace prace a pod.,
aj vtedy platis dan z ubytovania???
a tych rozdielov je viac
Katy a R
26.11.19,14:24
- prečo to chceš ako živnosť? - ja by som to len prenajala (odst3) - ani do odvodov ti to potom nejde (na rozdiel od živnosti)
mona091
26.11.19,14:26
komunikovala som s nimi, ale nedozvedela som sa rozdiel medzi prenajmom a ubytovanim, a to ssom nenapisala dalsie povinnosti, preto sa snazim dopatrat, kedy je to cinnost ubytovanie a kedy prenajom s inymi sluzbami
marjankaj
26.11.19,14:31
marjankaj
26.11.19,14:38
Alebo takto
Ak nehnuteľnosť slúži na bývanie tak je to ubytovanie
Ak bude slúžiť na podnikanie(krajčírska dielňa, erotický salón a podobne) tak o ubytovanie asi nepôjde.

A ak niekomu niečo prenajmeš a on tam bude bývať, tak nemáš žiadne právo tam vstupovať, nieto im chodiť kontrolovať, či tam majú upratané.
Onko
26.11.19,16:39
Čistenie sú už "iné ako základné služby", vtedy treba živnosť.
mona091
26.11.19,16:59
trochu si dovolim doplnit, ak je zmluvne dohodnute kazdy mesiac sanitacny den, poskytnutie cisteho postelneho pradla a udrzba, tak je to platne, ak obe zmluvne strany suhlasia, prenajimatel ma osoh, lebo ma byt pod kontrolou, najomcovia maju osoh, lebo maju upratovanie a ciste pradlo, takze naozaj su tam aj ine sluzby ako zakladne, takze je to zivnost. a zase kladiem prvu otazku, aky je rozdiel medzi ubytovanim a prenajmom