adika-pl
26.11.19,12:41
V krátkej dobe nám z podniku odíde zamestnanec po 12 odpracovaných rokoch. Za toto obdobie dostal viacero druhov pracovného oblečenia. Teraz ich bude vracať. Ak nemáme v internej smernici uvedené, za aké obdobie má oblečenie vracať, môžeme požadovať vrátenie len za posledný rok?
Chobot
26.11.19,11:58
A čo konkrétne máte uvedené v internej smernici?
misoft
26.11.19,13:34
Hmmmm.... požadovať vrátenie pracovného oblečenia po dvanástich rokoch - šak bude asi to odovzdávať po nitkách.
To firma nemôže "odpísať"? Pochybujem, aby nejaké montérky vydržali 12 rokov, ak sa v nich maká.
willma
27.11.19,05:27
pracovné oblečenie sa opotrebováva, Máte mať vypracovanú smernicu a v nej uvedené čo a ako.
jelalim
27.11.19,06:00
Co s tym budete robit? Poskytnete pouzivane monterky niekomu inemu?
Nandrolon
27.11.19,06:03
Pracovné oblečenie predsa už máte v nákladoch, buď celé, alebo časť podľa smernice.
Chcete stornovať náklady alebo niekto potrebuje zdarma monterky doma do kotolne?
pavol54
27.11.19,06:42
Náklady na vyčistenie väčšie ako odpis v dobe životnosti. Aj tak je to už vykázané ako spotreba. Ćo tak vrátiť žiarovku, alebo toaletný papier (nepoužitý)
ivka70
27.11.19,07:40
Na pracovnom obleceni je casto oznacenie firmy a nie kazda firma chce, aby jej byvaly pracovnici kydali hnoj v monterkach s firemnou znackou.
Preto su interne smernice na vratenie pracovneho oblecenia.
Aj ked ho firma len ekologicky zlikviduje, ale ma jeho pouzivanie pod kontrolou. Je to jej majetok, ma na to narok.
Wotan
27.11.19,07:53
U nas sa pracovne oblecenie neodovzdavalo. Je to nieco, co zamestnanci dostali natrvalo. A to este aj brigadnici, ktori kazdy rok v lete prisli na brigadu, tak kazdy rok dostali nove oblecenie bez toho, ze by museli odovzdat stare.
Nandrolon
27.11.19,07:55
To už je fakt argument :-)) ako vtip dobré. Firmy majú svojich zamestnancov po odchode úplne na háku a nie aby sa ešte niekto zamýšľal, či bude do svojho kurína chodiíť v roztrhaných monterkách s nejakým logom alebo nie. Ale ak musí vrátiť, nech ho roztrhá na 4 časti a vráti. Však to nikomu vadiť nemôže.
ivka70
27.11.19,07:56
Tak si predstav ,ze su aj firmy, ktorym na ich znacke a mene zalezi ....
Nandrolon
27.11.19,07:58
Takže roztrhať a vrátiť, vybavené.
PS: a sú aj firmy, kde potom celá rodina pupkatého manažéra až po bratového koňa chodí po dome v tričkách s logami, režú drevo v monterkách s logami...
Nandrolon
27.11.19,08:03
U nás takisto. Robí to firme dobrú povesť a reklamu zadarmo. Zvlášť, ak je oblečenie kvalitné. Ja teda nefasujem a ani nemám, ale v rukách som to držal.
sito
27.11.19,08:45
:eek: ... hmm ... no som zvedavý do kedy ti tu ten hajzelpapier vydrží. Pod Dušanom, misoftom som ho tiež uviedol a ktorási štetka to vymazala. Takže toaletný papier vracať netreba, nepoužitý a ani použitý. :D
sito
27.11.19,09:42
Noo, všeličo si pamätám. Už keď som sa duálne vzdelával dostal som pracovnú obuv a pracovný odev, modráky, montérky od zamestnávateľa. Tiež hygienické potreby, solvínu, mydlo. U posledného zamestnávateľa celých 40 tokov som to tiež dostával, plus tričko, košeľu, uteráky dva, každý rok, hygienické p. každý mesiac. No od istej doby to už boli Osobné ochranné pracovné pomôcky, pribudli rukavice pripadne iné veci potrebné pri výkone práce. Ak tieto nevyhovovali alebo boli poškodené zamestnávateľ ich musel zamestnancovi vymeniť.

Pravdu má ivka v tom, že všetko je to majetok zamestnávateľa, firmy. Ak sú nevyhovujúce, je to odpad zamestnávateľa, niektorý aj ako nebezpečný odpad zamestnávateľa, ktorý by ho mal odborne likvidovať. Pracovný odev a tričká, košeľe dokonca dával zamestnancom čistiť. No netrval na ich vracaní, mal o starosť menej. Tiež na netrval na vracaní hygienických potrebách. Či mal?

Keď som si prečítal prvý krát zadanie témy od smiechu mi slzy tiekli, teraz? Smejem sa, no už bez sĺz, že po 12 rokoch vracať montérky.

Inak posledný zamestnávateľ poriadal každoročne súťaž o najlepšiu fotku z dovolenky. A v jednom roku vahrala fotka podkovanie koňa. Firma tiež obúva kone, možno preto. A možno preto, že ten, čo držal koňovi nohu mal firemné montérky, aj obuv.

Takže ako sa opýtal Tibor:

Chobot (Včera 13:58) A čo konkrétne máte uvedené v internej smernici?
ivka70
27.11.19,09:51
Tomu snad sam neveris, ze by stare, pouzite tricka, rozdaval niekto rodine :)
sito
27.11.19,10:03
Isto nie, staré, no s logom Ale, koncom minulého storočia, začiatkom osemdesiatich rokoch to skutočne zamestnávateľ požadoval, nové montérky za staré. Ale len jeden rok, nikdy viac potom. Jasné, že každý doniesol tie najsamnajhoršie, najviac opotrebované, roztrhané. A doma mu ešte ostalo z päť - desať kusov.
Nandrolon
27.11.19,10:04
Nie, zachovalé by dal zamestnancom a brigádnikom a on by si namiesto toho zobral nové, zabalené priamo zo skladu MTZ. Vo väčších firmách to funguje podobne ako v armáde, tí, čo sme boli vieme ako to chodí. Okrem toho nezabúdaj, že "ludia" sú všade. Takže obaja dúfam píšeme z vlastnej skúsenosti. Ja teda vidím nosiť oblečenie firiem aj v súkromí, a to nehovorím o 1 človeku, ale aj o rodinných príslušníkoch o ktorých viem, že tam nepracujú...
sito
27.11.19,10:11
A keby to boli len tričká: Iné benefity sú to, propagačné suveníry, pozornosti podniku, firmy. A nie nejaké tričko za tri koruny. :D
Nandrolon
27.11.19,10:14
Ak je niekto nenažraný vo veľkom /firemné autá, notebooky, mobily každý rok za necelé 2 litre v hotovosti domov nový/, väčšinou je nenažraný vo všetkom, teda aj v maličkostiach. Aspoň na tej planéte, kde sa nachádzam ja to takto funguje. Pre upresnenie, stále píšem o zamestnancoch, nie o majiteľoch /ten si sám sebe kradnúť nepotrebuje/. Odjakživa sa hovorí, kto s čím robí, tým sa "maže".
sito
27.11.19,10:31
Veď ja tiež o zamestnancoch na istej úrovni. Majiteľ je mimo, no nie mimo EU.
misoft
27.11.19,14:49
Pali - zabudol si aj na ceruzky, spinky, kancelársky papier.... :D:D
Chobot
30.11.19,20:36
Tému uzatváram. Pravdepodobne ide zase len o nejakú provokačnú otázku, nakoľko zadávateľ sa od prihlásenia a založenia jediného príspevku a témy na porade neukázal. Takže asi nemá záujem o skutočnú odpoveď.