Peter Fox
26.11.19,19:06
Zdravím všetkých poradcov,
hľadám odpoveď na otázku, či by situácia, ktorú hneď opíšem, bola cezhraničným poskytovaním služieb, alebo nie. Mohlo by totiž ísť aj o poskytovanie služieb zahraničnému klientovi, čo však nie je to isté. Kompetentné osoby, ktorých som sa na to pýtal, sa zatiaľ nevedia zhodnúť. :)

Opis situácie: slovenský prekladateľ (živnostník) spracuje preklady pre zahraničnú firmu. Preklady pripraví na Slovensku a hotovú prácu zašle zahraničnej firme napr. e-mailom. Na konci mesiaca by nasledovala normálna fakturácia a neskôr úhrada faktúry. Ide teda o typickú prácu z domu na Slovensku, akurát pre zahraničného klienta.

Prečo sa na to pýtam: Cezhraničné poskytovanie služieb treba v niektorých krajinách vopred ohlasovať (napríklad v Nemecku). Snažím sa zistiť, či sa to ohlasovanie týka aj takejto formy spolupráce so zahraničným klientom - alebo by sa muselo ohlásiť len to, keby sa práca aj fyzicky vykonávala v inom štáte.

Samozrejme uvítam aj akékoľvek praktické skúsenosti, ktoré by ste s tým prípadne mali a mohli by ste sa o ne podeliť. Vopred za všetko ďakujem.
marjankaj
26.11.19,19:14
O čo ti ide? O DPH?
marjankaj
26.11.19,19:51
Peter Fox
26.11.19,20:31
Áno, toto sa týka cezhraničného poskytovania služieb, ale väčšinou naopak (ak cudzinec poskytuje služby na území SR). Taký prípad, o akom hovorím - že by niekto pracoval z domu pre zahraničného klienta - som tam nenašiel.

S touto otázkou som sa obrátil aj na JKM priamo na príslušnom živnostenskom úrade. Výsledok bol asi taký, že možno ide o cezhraničné poskytovanie služieb, ale možno aj nie (dvaja úradníci sa nevedia dohodnúť). A nasledovalo odporúčanie opýtať sa to na JKM v jednotlivých štátoch, kde by som to chcel vedieť.
Práve preto skúšam pýtať sa aj tu na Porade. Príliš mi nejde do hlavy, že by naši podnikatelia poskytujúci služby klientom v zahraničí, bežne kontaktovali JKM na zahraničných úradoch.
Komerční poradcovia podnikateľov zase väčšinou tvrdia, že to čo opisujem, nie je cezhraničné poskytovanie služieb, je to vraj vlastne len úplne obyčajné poskytovanie služieb klientom, len zahraničným.
hanelie
27.11.19,14:54
o cezhraničné poskytovanie služieb ide len v tom prípade, ak sa fyzicky nachádzate v inom štáte - tento termín sa uplatňuje pre krátkodobé pracovné príležitosti vykonávané mimo krajiny, kde ste sociálne a zdravotne poistený - lebo o to tu ide - zamedzenie dvojitého platenia odvodov
hanelie
27.11.19,14:57
pri výkone dlhodobej pracovnej činnosti sa osoba riadi príslušnými zákonmi danej krajiny / založenie živnosti alebo zamestnanecký pomer
Peter Fox
27.11.19,21:47
Ďakujem za Váš príspevok a objasnenie. Nakoniec to bude presne tak ako som si myslel, že na JKM na mňa "vytiahli" prvý pojem, ktorý im zišiel na um, keď počuli o službách pre zahraničných klientov. Pri spomínanej práci prekladateľa by mohlo ísť aj o dlhodobú pracovnú činnosť (keby napríklad išlo o stáleho zahraničného klienta) - ani to ale nemení nič na tom, že by sa práca stále vykonávala na Slovensku.