Asedov
27.11.19,11:02
Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať ako postupovať pri zmene zmluvy z FO na FO-živnostník. Keďže som ešte nemal vybavenú živnosť, ale chcel som začať so stavebnými úpravami čim skôr, prenajal som si nájomnou zmluvou na nebytový priestor podľa zákona 116/1990 Zb. Cca po mesiaci som si konečne živnost vybavil (tj už mám ičo atd.). Moja otázka znie akou formou previesť teraz tento nájom na zivnosť? Musím povodnú zmluvu zrusiť a podpísať novú? Alebo sa dá tá pôvodná zmluva iba zmeniť nejakým dodatkom? Je FO-nepodnikateľ a FO-živnostník iný subjekt? Nie je mi to jasné, keďže som to stále ja, len pribudlo živnostenské opravnenie.

Vďaka za každú radu.

S pozdravom
Martin
Mila123
27.11.19,10:07
Je FO-nepodnikateľ a FO-živnostník iný subjekt , otázka je je to stále tá istá osoba????
Asedov
27.11.19,10:23
No nájomca chcem byť stále ja, bol som ako FO-nepodnikateľ a teraz v tomto prenajatom priestore chcem prevádzkovať svoju živnosť, tj. davať si nájom do nákladov atď., ale čo netušim je, či je to chápané aj právne ako tá istá osoba? Tj. či treba uzavrieť novú zmluvu, alebo sa daju dodatkom iba zmeniť údaje o prenajímateľovi?
marjankaj
27.11.19,10:31
A keď si murár ide do obchodu kúpiť kelňu, tak tiež mu na bloček musia dopísať jeho IČO, aby si kelňu mohol dať do nákladov?
marjankaj
27.11.19,10:33
Aké údaje? Číslo obleku, lebo si pribral? Alebo si sa presťahoval?
Asedov
27.11.19,11:22
Nestalo sa ani jedno z toho, problém nastal ked som isiel na nase vodarne so ziadostou o znovupripojenie vody (cely objekt je odpojeny od sieti, a s prenajimatelom sme sa dohodli ze si vsetky siete prihlasim na seba a aj budem platit) tak som vyplnil tlacivo, tam som samozrejme zadal aj ico a vsetky ostatne udaje, ale samozrejme chceli aj platnu najomnu zmluvu. Tak som im predlozil hentu a nastal problem... Ze zmluva je uzavreta pred vznikom opravnenia, a ze nie je na zivnost... A ja nie som pravnik, neviem posudit ci to je iba volaaky osobnostny problem danej pani pri stole alebo ma pravdu a potrebujem upravit tu zmluvu. Prislo mi jednoduchsie im vyhoviet, ako sa s nimi dohadovat, lebo mi treba este elektrinu a plyn a tak som dal otazku ze ako? Teda podla Vas je to v poriadku a nemaju mat aky problem?
Asedov
27.11.19,11:58
Ved mňa by nejaké IČO tiež netrápilo, ale ako som písal v predchádzajúcom komentári, nechcú mi vodu pripojiť... :(
marjankaj
27.11.19,11:58
Tam bude problém s cenou. Pre domácnosti je iná ako pre podnikateľov. Mal si sa spýtať tej pani.
Asedov
27.11.19,12:30
Ta pani mi práve povedala, ked to chcem na živnosť, musim mať aj zmluvu na mňa ako živnostníka (iniciály, ičo, atď... ), a sme späť pri pôvodnej otázke, dodatok k zmluve o zmene údajov prenajímateľa či výpoveď a nová zmluva?
marjankaj
27.11.19,12:38
To si pôvodne nenapísal. Tam sú regulované ceny.
marjankaj
27.11.19,12:40
A prečo sa to pýtaš tu? Prečo sa neopýtaš partnera?
Asedov
27.11.19,12:46
Tiež už vidím že to bola strata času, myslel som si že možno tu bude niekto znalý problematiky a poradí a ušetrím si zase behanie po notároch, ale ako vidím omyl... :(
marjankaj
27.11.19,13:50
Zmluva je akt medzi dvomi stranami. Ty môžeš zmluvu jedine vypovedať alebo navrhnúť zmeny. Ale v žiadnom prípade nemáš právo nariadovať druhej strane, čo má robiť.
marjankaj
27.11.19,13:56
FO je fyzická osoba. Je jedno či je podnikateľ, alebo umelec, alebo aj politik, či zlodej.
Asedov
27.11.19,14:12
Ale ved o ziadnom nariadovani ani nicom takom som ani nepisal... Staci si precitat moju povodnu otazku. Cela moja otazka bola o tom ci je to pravne v poriadku. Ci je to vlastne zmena prenajimatela, alebo iba jeho udajov? Kedze s tym na vodarnach maju problem, nieco mi hovori ze nie je uplne jedno ci je to FO alebo FO-zivnostnik, tj su to rozlicne pravne subjekty alebo nie? Aj ked je to fyzicky rovnaka osoba... S prenajimatelom nemam ziaden problem, ked za nim pridem s tym ze takyto a takyto dodatok, alebo nova zmluva moj problem vyriesi, nema s tym problem, pre mna by bol jednoduchsi nejaky dodatok, len neviem ci sa to vobec da spravit aby to bolo aj pravne v poriadku... Nic viac a nic menej som od zaciatku vediet ani nechcel, vsetko podstatne je hned v prvej otazke...
marjankaj
27.11.19,14:42
Fyzická osoba je jeden právny subjekt. Predsa je jasné, že niekto slobodný nebude žiadať o rozvod manželstva. A ak vodárne majú rôzne ceny pre podnikateľov a domácnosti, tak im to nie je jedno. Ale z tvojej pôvodnej otázky to nebolo zrejmé. Najjednoduchšie pre teba by bolo najprv si vybaviť IČO a až potom zmluvu, ale si sa poponáhľal a teraz rieš znovu zmluvu. A prečo najprv nezavoláš do vodární, či im stačí dodatok?
hanelie
27.11.19,14:43
ak si chcete učtovať výdavky pri prenájme nebyt. priestorov spojené s podnikaním, je potrebné mať v zmluve uvedený podnikateľský subjekt - čiže uvádzate tam všetky svoje nacionale ako živnostník
hanelie
27.11.19,14:44
požiadajte majiteľa o novú zmluvu -
marjankaj
27.11.19,15:19
Hanelie a v ktorom zákone je to stanovené?
hanelie
27.11.19,16:30
Zákon o dani z príjmov § 2 písm. i -
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, pričom pri využívaní majetku, ktorý môže mať charakter osobnej potreby a s ním súvisiacich výdavkov (nákladov), je daňový výdavok uznaný len v pomernej časti podľa § 19 ods. 2 písm. t), v akej sa používa na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov, ak tento zákon neustanovuje inak,


zadávateľ ide v prenajatých priestoroch vykonávať svoju živnosť a chce si uplatňovať výdavky s tým spojené - nájom a energie
marjankaj
27.11.19,16:52
Nikde sa tam nespomína IČO. Ani v zákone o účtovníctve ani v obchodnom zákonníku.
Ak si ako živnostník kúpim napr. vysávač a na bločku nie je moje IČO, tak si ho nemôžem dať do nákladov?
hanelie
27.11.19,16:55
nie nemusia mu dopísať IČO na bloček, ale pri kontrole z DU si to vie obhájiť, že kelňu ( murárska lyžica ) ako murár potrebuje
marjankaj
27.11.19,17:25
Veď aj nebytový priestor si vie obhájiť aj bez IČO. Predsa taký kaderník nebude pracovať niekde na chodníku.
pavol54
27.11.19,17:53
fyzická osoba sa reprezentuje rodným číslom podnikateľské subjekty sa reprezentujú IČO-m aj keď sú to na fotografii tie isté subjekty právne sú dva nezávislé. Teda treba ukončiť zmluvu s FO a uzavrieť s FO podnikateľom. Jednak to budeš potrebovať a pre iné účely a v budúcnosti by si mohol mať problémy s majiteľom (že o tom nevedel ak bude problém) Napr požičiam si auto a vzápätí ho požičiam inému, toto tiež nejde
pavol54
27.11.19,17:55
kúpiť je iné po zaplatení si majiteľom robíš s ním čo chceš ale požičať si vysavač od susedky a vzápätí ho požičať druhej je problém
hanelie
27.11.19,17:56
ale áno, ako je uvedené v predchádzajúcom príspevku - ak je to výdavok, ktorý súvisí s podnikateľskou činnosťou - napr. upratovacie a čistiace služby - môže byť vysavač oprávneným výdavkom, ale napr. ja ako sprievodca by som ho ťažko uhájila :) ( teda vôbec )
marjankaj
27.11.19,18:46
Teda súhlasíš, že pre výdavky nerozhoduje, či je na doklade uvedené tvoje IČO, ale či sa používa na zabezpečenie príjmov?
Samozrejme zadávateľovi partneri môžu mať požiadavku, aby na dokladoch bolo uvedení IČO(nie sú to štátne orgány, teda môžu konať aj inak ako je v zákone). Zadávateľ to uviedol až dodatočne(vodárne).
Asedov
27.11.19,21:40
Ďakujem všetkým za rady..... Nakoniec som to vyriešil dohodou o ukončení nájmu a následnou novou zmluvou. Obe už sú podpísané, takže zajtra vodári druhé kolo, dúfam že nebude 2:0... :)