ZuzanaA
27.11.19,12:24
Nakoľko sme zaznamenali, že niektorí naši (už bývalí) zamestnanci vykonávali poza náš chrbát prácu v konkurenčnej firme, chceli by sme do PZ zakomponovať tzv. konkurenčnú doložku, v znení: Zamestnávateľ nepovoľuje (§83 ZP) zamestnancovi popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter.
Mám dve otázky:
1. Je táto formulácia v PZ ok?
2. Ak to začneme používať pre nových zamestnancov, musím robiť dodatky k zmluvám aj "starým" zamestnancom? (čomu sa chcem fakt vyhnút). Oni podpisovali len čestné vyhlásenie, že nevykonávajú podobnú prácu inde..

Ďakujem za rady :)
Tweety
27.11.19,12:30
§ 83 tam môže byť ale chcelo by to inú formuláciu. PZ je dohoda oboch strán a nemôže tam byť jednostranný zákaz zo strany zam-ľa.

K druhej otázke, tam by som dodatky už nerobila. ZP uvádza, že na vykonávanie zárobkovej činnosti konkurenčného charakteru je potrebný súhlas zam-ľa. Ak by sa zistilo porušenie ZP, tých, čo túto doložku nemajú a nemajú ani súhlas, riešila by som to porušením ZP.
ZuzanaA
27.11.19,12:34
Super, ďakujem. Tak len by mohlo byť zo ZP citované? : Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter, len s predchádzajúcim písomným súhlasom zamestnávateľa.
Tweety
27.11.19,12:34
toto je už lepšie
ZuzanaA
27.11.19,12:38
Ďakujem ešte raz :)