svojar
29.11.19,10:00
Vyhl. MH SR 240/ Z.z. v § 7 ods. l dhodnúť pomer inak ako je uvedené . Problém nastal pri hlasovaní. Z NR SR / Z z. v z. n p. v § 14 ods 1a tento prípad priamo neuvádza a tak bolo odmietnuté, že k schváleniu je potrebná nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov v dome a k schváleniu sa chce využiť iba nadpolovičná väčšina prítomná na schôdzi podla § 14b ods 4.
Ďakujem za odpovede, prípadne na iné odkazy pri riešení tohto problému.
sito
29.11.19,09:18
Jaroslav, tak ako píšeš, tak to vyplýva zo zákona 182/1993, že stačí na schválenie nadpolovičná väčšina prítomných spoluvlastníkov domu. Je to trocha nelogické, ale v parlamente sa asi spoľahli na to, že to je vyriešené v tej vyhláške. Až nato prídu, no skôr, ak ich niekto na to upozorní, tak to v novele dopíšu. Čauko :);)
Chobot
29.11.19,09:25
A v čom je problém? Bude sa hlasovať podľa § 14b ods. 4, t.j. nadpolovičná väčšina prítomných na schôdzi. Uvedený bod rokovania bude uvedený na pozvánke na schôdzu. Kto chce hlasovať, zúčastní sa schôdze. Komu je to jedno, na schôdzu nepríde. Takže hlasovať budú prítomní.
sito
29.11.19,09:45
A prehlasovaný, prehlasovaní sa môže - môžu obrátiť na súd, aby ich rozhodnutie zrušil. Na druhý krát, snáď príde na schôdzu tesná nadpolovičná všetkých spoluvlastníkov domu a všetci budú ZA.

To je krajná možnosť, ešte môžu na schôdzi schváliť písomné hlasovanie nadpolovičnou väčšinou prítomných spoluvlastníkov domu. Ak ho odsúhlasia, po jeho vykonaní platí to, čo je napísané nad, prvá veta.
sito
29.11.19,14:22
A ty, aký najspravodlivejší pomer vieš poradiť? :D
Chobot
29.11.19,14:52
Aj tak najväčším problémom je nezáujem alebo neúčasť vlastníkov na schôdzach. Väčšina to má v paži, zopár len pasívne sleduje, čo sa deje a aktívne má záujem o dom iba pár jedincov. Potom, keď sa niečo schváli alebo urobí, tak najviac sa ozývajú tí, ktorí dovtedy nič pre dom neurobili.
Chobot
29.11.19,15:24
Čiže 60 (70) % fix a 40 (30)% namerané?
sito
29.11.19,16:37
No, nemôžem s Tebou nesúhlasiť. Bežala tu téma

https://www.porada.sk/t319155-je-mozne-urobit-pisomne-hlasovanie-aj-bez-predchadzajucej-schodze.html#

Dal som si tu robotu a postupne ako sa menil § 14 v prospech spoluvlastníkov a rozšírení ich možnosti rozhodovať na schôdzi, či písomne o svojom spoločnom majetku a správe ich domu. Aby nemuseli hľadať.

A tu je jedna odpoveď.

" buchač (10.11.19 13:22) Ani som nečítal celé...keby si dal celý zákon, tak to by bolo iné...to by som si pošmákol.
Tak sa najbližšie snaž...

Odpoveď je - Dá sa.
Zvyšok je pre mňa bezpredmetný."

Takže, čo človek to názor ako rozhodovať, spolurozhodovať. Ak sa spoluvlastníci stopercentne dohodnú, sú oni zákon. Ak čo len jeden nesúhlasí už musia rozhodovať v súlade so zákonom, ktorý schválil parlament.

" Aj tak najväčším problémom je nezáujem alebo neúčasť vlastníkov na schôdzach."

Takže pokiaľ sa spoluvlastníci nenaučia chodiť na schôdze v dostatočnom počte na rozhodovanie, vždy je zmena § 14 parlamentom len " z dažďa pod odkvap, alebo z blata do kaluže.
vicktor
30.11.19,06:49
Skor tretina fix a 2/3 podla meracov.
sito
30.11.19,08:57
:D Porovnám s názormi minulý rok u nás a dopad u mňa. Máme pomer 30 / 70 %.

100 % m2 = 315,53 €.

Teda vicktor.

m2 = 94,66 €; merače = 125,75 €; spolu 220,41 €; to je 69,85 %; úspora 95,12, to je 30,15 %.

estraubnerka 70 / 30 %.

m2 = 220,87 €; merače = 53,89 €; spolu 274,76 €; to je 87,08 %; úspora 40,77, to je 12,92 %.

BAH 15 / 85 %.

m2 = 47,33 €; merače = 152,70 €; spolu 200,02 €; to je 63,39 %; úspora 115,50, to je 36,61 %.

Logiku mi dáva BAH, motivácia efektívne sa podieľať môjho bytu na vykurovaní domu. Čím efektívnejšie sa podieľam na vykurovaní domu, tým menší podiel zo spoločných nákladov domu na vykurovanie domu pre môj byt.

Podvod, výsmech mi dáva estraubnerka, motivácia? Načo sa budem efektívne podieľať na vykurovaní domu. Čím viac tepla miniem v mojom byte na vykurovanie domu, tým viac zaplatia ostatní spoluvlastníci domu zo spoločných nákladov domu za môj byt. :D
marjankaj
30.11.19,14:01
Sú dva extrémy
1. 100% podľa plochy a vyhodiť merače(nemusí sa nič odčítavať). Nikto sa nebude sťažovať, že mu sused kradne teplo.
2. 100% podľa meračov. Každý si bude môcť regulovať koľko zaplatí. Frflať bude iba ten zimomrivý obklopený zo všetkých strán otužilými susedmi s vypnutými radiátormi, lebo mu budú "kradnúť" teplo, ktoré zaplatí sám. A o plesniach v nevykurovaných bytoch nehovorím, ale to si každý zaplatí sám.

A teraz si vyber menšejšie zlo.
sito
30.11.19,14:19
ester, ty si riadna ....! Nič iné, len úradný doklad, Ročné vyúčtovanie, vyúčtovacia zostava za ÚK.,detailná: - za spotrebiteľa, tak sa to volá, ma taký názov. Takže fakty! :D

Dom: Náklady za teplo 13 763,62 €, m2 2644,74; na 1 m2 5,2041 €. Počet bodov, jednotiek, atď. 433 180,7774 ks. na 1 jednotku 0,03177 €.

30 %: Náklady 4 129,09 €; na 1m2 1,5612 €.

70 %: Náklady 9 634,53 €; na 1 bod, jednotku, atď. 0,02224 €.

Byt, môj: m2 60,63, počet bodov, jednotiek, atď. 5 653,83, úhrada 220,41 €.

Ostatné, ich súčet €. a môj podiel z úhrady spoločných nákladov na vykurovanie domu je 13 763,62 €.

Ale nie si sám taký trafený .....! Aj taký sú, čo po zateplení navrhujú pomer 80 / 20 %.

Potom ti to vyjde takto, ak správne vypočítaš.

80 / 20 %.

m2 = 252,42 €; merače = 35,93 €; spolu 288,35 €; to je 91,39 %; úspora 27,18, to je 8,61 %.

kWh, ja ich nepotrebujem. Takže kWh sú ti na, na, na .....! Ale sú uvedené za dom 160 826, no namerané sú v GJ. 578,97.

Radšej niečo požuj a nebuď ..uj! :D

Ja osobne by som navrhol pomer 5 / 95 . Ale výsledok by bol celkom iný nie ako podľa tu uvedeného spôsobu.
sito
30.11.19,15:09
Ján, 1. a 2. sú extrémy, preto treba hľadať zlatú strednú cestu. Ale nie 50 / 50 % sú aj iné možnosti, že?
sito
30.11.19,15:14
ester, ester ty ...., vieš čítať. Či aj s porozumením?

" ... s použitím korekcií, ktoré zohľadňujú nepriaznivú polohu miestnosti bytu alebo nebytového priestoru konečného spotrebiteľa podľa prílohy č. 2, ak koneční spotrebitelia nerozhodnú podľa osobitného predpisu5)inak, ..."

Ak spoluvlastníci domu rozhodnú nulové korekcie, tak korekcie podľa zákona rovnajú sa 0le. :D
marjankaj
30.11.19,15:18
Milanko aj tak sú to vyhodené peniaze. Len niekto sa pritom aj nabalil. A ty ešte stále veríš na spravodlivosť? Spravodlivosť pre koho?
Nedávaj sa s nikým dokopy. Postav si rodinný dom a môžeš si gazdovať, ako sám uznáš za vhodné. A nemusíš sa starať o susedov koľko tepla ti "ukradnú". Je tu dosť príspevkov na túto tému.
sito
30.11.19,15:28
To by som nebral, nie sú brané do úvahy, spôsobu rozrátania nákladov za teplo v dome na jednotlivé byty určité veci, ktoré v dome sú a majú vplyv na spotrebu tepla v dom, teda aj vplyv na náklady domu za teplo.
sito
30.11.19,15:51
To beriem, VY môžete, však ste to pre seba, spoločne stopercentne. Ale asi nevyhovovalo všetkým, keď teraz 15 / 85 %.
marjankaj
30.11.19,15:59
@BAH preložím.
Sito to myslel tak, že u nich by také niečo nikdy nenavrhol.
sito
30.11.19,21:59
Ty hydra, to nie je sitov laický elaborát, to je zákonný postup, ktorý schválil parlament. A podľa možnosti zákona si ho schválili aj spoluvlastníci domu. Pomer zz 30 / sz 70 %. Ja som len prepočítal zmeny pri pomeroch zz 70 / sz 30 %; zz 15 / sz 85 %; zz 80 / sz 20 %. A čísla nepustia. Ale spôsob výpočtu ... ten môže popustiť, fantáziu ako, čo vypočítať a v prospech koho?

Áno, zo zákona musí byť spotreba tepla uvedená v kWh.

"- cez merače a % mi vypočítajú kwh za byt"

"tak SPOTREBU za BYT mám vypočítanú na 0,00001 centa )"

Verím, verím ti! Ale správne píšeš vypočítanú, napočítanú. No máš ju aj nameranú? Ak áno, načo počty, prepočítanie na kWh?

Drvivá väčšina spoluvlastníkov domu sa tak najviac zaujíma koľko za teplo zaplatil dom. A aký podiel z tých spoločných nákladov musí zaplatiť on, vlastník bytu.

A toto?

"(5 desatinných miest pri základnej (1502,31671 kWh) a spotrebnej zložke, takže mám vypočítanú spotrebu presne ( 5500 kWh/rok = 1,5 kWh/ hod = 0,0004 kWh / sek na sekundu // ak teda u nás stojí 1 kWh okolo 8 centov"

... si niekam zasuň, strč pod kostrč ...

"2, teploizolačnú kvalitu BD porovnáš cez kWh/m2/rok"

To som správcovi poradil už v roku 2001 a dodnes to robí, takú ligu. Lenže v GJ.

Hláv máš na milú prdel, ale máš v nich aj mozog ... :D
sito
30.11.19,22:26
:D Sito s malým s!

Toto je O, toto je 0. A toto 0le = nule. Už ti zapálilo, osvietilo? ;)

A 5) je zákon 182/1993.

Polopate, alebo s lopatou ... :D:D:D
sito
30.11.19,22:32
To je laicky, väčšia väčšina. Tebe len s tou lopatou, aby sa ti osvietilo v ... :D
sito
30.11.19,22:54
:mee: Ešte toto a maj sa! Je aj množné číslo, to ak ich je viac ...

"Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako SPOLUVLASTNÍK o všetkých veciach, ktoré sa týkajú správy domu, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku zastavaného domom alebo priľahlého pozemku."
sito
01.12.19,10:38
Hydra, keď som sem prišiel, tak ma jedna pani upozornila, aby som si tebou nezačínal. Že prečo, som sa opýtal. Vraj to tu ovládaš, neobmedzene. Menám vo zvyku mazať z porady to, čo som tu napísal. No ty si riadny chrapúň, pekne, mierne povedané. No keď mažeš, maž. Charakter témy to pokriví, ale tvoj charakter sa tým nenarovná. A nepomôže ani zmena tvojho mena. A možno si niečim obmedzený, no nie na porade :D
sito
01.12.19,10:42
125klosak (Včera 20:19) Z tohoto tu dlhého elaborátu Sitovho laického "kWh, ja ich nepotrebujem" Samozrejme, že potrebuješ 1, fa za UK ti príde za spotrebované kWh ( my 1 desatina) - cez merače a % mi vypočítajú kwh za byt (5 desatinných miest pri základnej (1502,31671 kWh) a spotrebnej zložke, takže mám vypočítanú spotrebu presne ( 5500 kWh/rok = 1,5 kWh/ hod = 0,0004 kWh / sek na sekundu // ak teda u nás stojí 1 kWh okolo 8 centov, tak SPOTREBU za BYT mám vypočítanú na 0,00001 centa ) Porovnanie rokov je miernejšie kWh na 3 desatinné miesta = ročná spotreba na 0,01 cent 2, teploizolačnú kvalitu BD porovnáš cez kWh/m2/rok 3, ty si písal 60 = zateplený BD krátkoobdĺžnikový

125klosak (Včera 23:11) Ak poznáš 182 , prečo píšeš blbosti : "Drvivá väčšina spoluvlastníkov " ??????????????!! :D

125klosak (Včera 23:44) Nepochopil klapec o čom píšem (a inde sa oháňa s porozumením :D :D :D ) Nebuc MULO. Cituješ tu právne normy. Tak píš správne ! Ale najprv sa nauč : Všetci vlastníci v BD SPOLU vlastnia celý BD. Ale NIE SÚ preto SPOLUvlastníci :D !
vicktor
02.12.19,07:16
estraubnerka: "Viktor , sito , BAH = teoretické kecy
tí v strede chránení pustia radiátori na 10 %"

Kup si byt v strede a mozes s radostou dotovat susedov.
sito
02.12.19,09:05
Rajčiny - paprika = zelenina.

m2 100 % = rovnaká úhrada za byty s rovnakou plochou v dome. Menší byt uhradí menej, väčší byt uhradí viac.

Merače 100 = rovnaká úhrada v bytoch s rovnakou plochou v dome je možná len za predpokladu rovnako nameraných bodov, jednotiek, atď. Ak, väčší byt s nameranou nulovou hodnotou neuhradí z nákladov domu za teplo nič. Menší byt s maximálnou nameranou hodnotou zaplatí z nákladov domu najviac.

A teraz, že je to nespravodlivosť, no je!

A riešenie?

Dáme 10 % podľa rajčín a 90 % podľa papriky. A rozdiely sa zmenšil. Ale stále je nedostatočný.

Dáme 50 % podľa rajčín a 50 = podľa papriky. Rozdiely sa zmenšili, ale stále sú vraj nedostatočné.

Tak dáme 80 % podľa rajčín a 20 % podľa papriky. Rozdiely sú už ako - tak vyhovujúce? Väčšina nakupujúcich je spokojná, všetky náklady za zeleninu sú uhradené, spoločne.

Čo z toho vyplýva?

Nie každý si zaplatí zeleninu podľa svojej chuti, potreby.

Teda, čim väčší je pomer rozpočítania nákladov za dodané teplo podľa m2, tým menší zmysel majú merače tepla v bytoch na radiátoroch, teda strácajú zmysel, sú nezmysel, podvod. Ale pre niekoho sú plné koryto, no nie tých v dome, ktorí to teplo musia zaplatiť. :D
vicktor
02.12.19,10:33
marjankaj: "Postav si rodinný dom..."
Aky je rozdiel ked si niekto kupi rodinny dom alebo byt? Za kurenie zaplati podla toho ako chce mat teplo. V Sturove menej ako v Zdiari. Rovnako s bytmi - ak sa niekto rozhodne pre lacnejsi zastrceny byt orientovany na sever, musi kurit viac a je drzost pytat prispevky od susedov.
sito
02.12.19,12:26
vicktor (Dnes 11:33)

"Aky je rozdiel ked si niekto kupi rodinny dom alebo byt?"

Tak to je veľký rozdiel.

Rodinný dom je obydlie jednej rodiny. Prípadne môže byť dvojgeneračný, aj jedno dieťa môže v ňom bývať so svojou rodinou. V takom prípade je dobré ak má každý samostatný vchod, samostatné odberné miesta vody, plynu, elektriny, samostatné kúrenie, atď. Ak nie v dome môže byť aj drsnejšia zvada ako v byte v bytovom dome.

Byt je priestor na bývanie v bytovom dome. Sú veci, ktoré, je možné do bytu dodať samostatne, elektrina, plyn. Ostatné veci sú pre dom zabezpečené spoločne cez SVB alebo správcu bytového domu. Ako voda, teplá voda, vykurovanie domu, ktoré sú v bytoch domu merané pomerom k meraču domu. Na základe ich údajov sa spoločné náklady domu rozpočítavajú na jednotlivé byty. A v bytovom dome je tá drsná zvada je ďaleko pravdepodobnejšia ako v rodinnom dome.

No môže byť aj výnimka, že? :D
sito
02.12.19,12:35
Hydra, aj tu si mazal.

" 125klosak (30.11.19 23:14) Sito . Ty si fakt laik a píšeš blbosti ! : " Ak spoluvlastníci domu rozhodnú nulové korekcie, tak korekcie podľa zákona rovnajú sa 0le "

125klosak (Včera 08:09) Spoluvlastníkov bývajúcich v paneláku býva žalostne málo, odhadujem pod 8 %. PS sito si to aj s malým odpracuje = a práve v tom je ten problém "

Poviem ďaleko viac ako 8 %. Manželia sú spoluvlastníci bytu, prevažne. Dedič, ak ich je viac sú tiež spoluvlastníci bytu. A všetci spoluvlastníci bytu majú podiel na dome jeho spoločných častiach, spoločných zariadeniach, atď. podľa podielu vlastník bytu na byte v ich spoločnom vlastníctve.