kopretinka
29.11.19,18:58
Manželia mali spoločný účet v banke.
Po úmrtí jedného z nich dokedy je možné vybrať hotovosť,prípadne previesť na iný účet,ak ešte nie je zablokovaný?
buchač
29.11.19,18:15
V jednej z bánk (link nedávam...nie som predsa googlič...;)) to majú takto :

Po prijatí informácie o úmrtí klienta, banka vykoná nasledovné kroky:

účty poručiteľa budú blokované na prichádzajúce/odchádzajúce platby
budú deaktivované informačné služby poručiteľa ako email a sms
osobám disponujúcim s účtom poručiteľa bude plná moc s disponovaním na účtoch zrušená
v prípade spoločných účtov, po úmrtí jedného z majiteľov dôjde k zrušeniu trvalých príkazov zadaných zosnulým spolumajiteľom, po 14 dňoch od oznámenia úmrtia
v prípade spoločných účtov, po úmrtí jedného zo spolumajiteľov dôjde k zablokovaniu polovice peňažných prostriedkov evidovaných na účte ku dňu oznámenia úmrtia
úročenie úverových produktov bude zastavené
dlžná čiastka úverových produktov bude prihlásená do dedičského konania
po dobu trvania dedičského konania nie je možné vyplácať peniaze a zrušiť účty


Takže sa dá predpokladať, že to majú všetky podobne.
kopretinka
29.11.19,18:45
Buchač,prečítaj si moju otázku ešte raz.
pavol54
29.11.19,19:08
Minutu pred časom napísaným na úmrtnom liste, ak sa ti aj niečo podarí previesť (však banka nepátra pri každom výbere či je majiteľ ešte živý), výbery po dátume úmrtia sa aj tak počítajú do dedičského konania
kopretinka
29.11.19,19:34
Minutu pred časom napísaným na úmrtnom liste, ak sa ti aj niečo podarí previesť (však banka nepátra pri každom výbere či je majiteľ ešte živý), výbery po dátume úmrtia sa aj tak počítajú do dedičského konania
Dik,toto som potrebovala,že sa to tam počíta.
jelalim
29.11.19,20:17
Minutu pred časom napísaným na úmrtnom liste, ak sa ti aj niečo podarí previesť (však banka nepátra pri každom výbere či je majiteľ ešte živý), výbery po dátume úmrtia sa aj tak počítajú do dedičského konania

Hlupost hned z dvoch dovodov:

1. umrtny list momentalne vystavovany v SR informaciu o case neobsahuje, obsahuje iba datum umrtia.

2. ak ide o vyplatu penazi z bankoveho uctu, banka ani umrtny list k vyplate nepotrebuje a nie je ani pozadovany. Peniaze sa vyplacaju dedicom na zaklade predlozeneho pravoplatneho osvedcenia o dedicstve k okruhlou pecatou notara a peciatkou o pravoplatnosti na prvej strane.

Ak sa banka dozvie o umrti hodnovernym sposobom, ucet ma povinnost bezodklade blokovat.
O umrti sa banka dozvie bud zo Socialnej poistovne (ak bol vyplacany dochodok), od notara ktory riesi dedicske konanie a od banky pozaduje sucinnost, alebo od kohokolvek kto predlozi banke umrtny list.
buchač
29.11.19,20:22
výbery po dátume úmrtia sa aj tak počítajú do dedičského konania

Nejak sa mi nechce veriť, že by sa to počítalo.
To by sa potom do dedičského mal zahrnúť aj príjem pozostalého ... napr. mzda, dôchodok ???
Katy a R
29.11.19,20:56
v podstate vybrať môžeš - kým nezablokujú účet. Ak máš prístup, resp pin☺
Ak bude účet v dedičskom konaní - tak notár berie do úvahy stav ku dňu úmrtia. v prípade spoločného účtu mu to treba pripomenúť. Pozor - ak príde dôchodok až po úmrtí - SP na tie peniažky nárok - aj si ich sama stiahne. Tak ho tam treba nechať!
marjankaj
29.11.19,21:06
Pokiaľ nie je účet zablokovaný tak hocikedy. Čo bude riešiť notár je iná vec.
Ak je dedičstvo nepatrná suma, tak sa neplatia žiadne poplatky. Pýtal som sa koľko je nepatrná suma, notár povedal že do 2000 €.
pavol54
30.11.19,05:42
ad 1 dátum úmrtia nie je informácia o čase?
ad 2 banka sa nemá ako dozvedieť o úmrtí (pokiaľ jej tento dokument niekto nedodá), ale pri dedičskom konaní notár vyžaduje účty a tam je zápis výberu pred dátumom úmrtia a po dátume úmrtia.
ad 3 banka zablokuje účet až sa dozvie že jeho majiteľ zomrel.
Starší ľudia si väčšinou pre takýto prípad splnomocňujú zástupcu pre výber (aby ich mali za čo pochovať)
Takže kde sú hlúposti ? len ak reakcie na môj príspevok
pavol54
30.11.19,05:47
áno veškerý majetok známy zanechaný úmrtím je predmetom. A z čoho si ľudia kupujú domy autá? že by z príjmov teda mzdy alebo dôchodku?
vicktor
30.11.19,07:10
Notar sa banky opyta na stav uctu ku dnu ...
Neskorsie vybery su irelevantne.
vicktor
30.11.19,07:16
Zrusenie trvalych prikazov ???
Zamyslam sa, ze zmenim svoj ucet na spolocny, aby v pripade infarktu / dopravnej nehody sa z manzelky nestala penalizovana neplaticka bez vody, elektriny, plynu, telefonu, ...
vicktor
30.11.19,07:17
Rodicia mali spolocny ucet a po smrti otca ho banka nezablokovala, Ale to bolo pred 10 rokmi.
bodliak
30.11.19,07:31
Presne tak. A banka uvedie zostatok na konci dňa.
kopretinka
30.11.19,07:40
Jelalim,ty si tiež nepochopil,čo som sa pýtala.Pavol mi už odpovedal na to,čo som sa pýtala.
pavol54
30.11.19,07:43
v našom prípade na konci dňa je na konci života
marjankaj
30.11.19,08:50
A prečo by ho mali blokovať? Z čoho má potom matka žiť, platiť účty? To si máme vždy po príjmoch vybieliť účty aby nám ich nezablokovali? A platiť všetko na pošte v hotovosti?
jelalim
30.11.19,09:09
pavol54 v tvojom prispevku spominas "minutu" ako informaciu o case. Z umrtneho listu nevycitas ci zomrel o 0:00 ani 23.59. Notar potrebuje informaciu od banky aky bol stav ku dňu úmrtia. Banka oznámi stav účtu na konci bankového dňa, čo prakticky môže byť niekoľko hodín po úmrtí.

Na hodinky, ani minútky sa ani notár ani banka nepozerá.

Stav účtu ku dňu úmrtia, teda po poslednej traksakcii v danom dni je záväzný ako predmet dedenia. Nič iné notár nepotrebuje.

Zápis výberu pred dátumom úmrtia je pre notára úplne irelevantný.

Ak po dátume úmrtia boli urobené z účtu výbery (napr. disponentom účtu a ide o inú osobu ako dedič, prípadne osobu ktorá sa postarala o pohreb), toto môže byť riešené dedičom... Na tie peniaze má dedič nárok.
kopretinka
30.11.19,09:46
Nie,nemusíš si vybieliť účet,stačí,aby si mal svoj účet,nie spoločný s manželkou alebo s niekým iným.
Každý má mať svoj vlastný účet,lebo
po smrti banka zablokuje účet zosnulého.
kopretinka
30.11.19,09:46
Vicktor,neverím.
marjankaj
30.11.19,09:56
Každý má mať svoj vlastný účet,
A toto je kde nariadené? V ktorom zákone?
buchač
30.11.19,09:56
kopretinka (Dnes 10:46) ...
Každý má mať svoj vlastný účet,lebo
po smrti banka zablokuje účet zosnulého.
====================
No úúúúrčite....a plať dvojnásobné poplatky banke.
Túúúúdle....

Myslím si, že sa to dá celkom v pohode obísť.
kopretinka
30.11.19,10:26
Nie je to nikde nariadené.Rob ako chceš.
marjankaj
30.11.19,10:31
Tento rok som urobil ako som písal. A tak sa aj stalo. Aj sme notárovi povedali, že sme vybrali nejaké peniaze. Neriešil to. Nijaké poplatky notárovi sme neplatili.
buchač
30.11.19,11:54
marjankaj (Dnes 11:31) Nijaké poplatky notárovi sme neplatili.
===========
Ja síce pred pár rokmi...notár utrel fúze...žiadna smotana sa nekonala.
dmc
30.11.19,13:52
noze......daj radu....ako to obist....aby banka nezablokovala ucet
marjankaj
30.11.19,14:04
@dmc, tak to naozaj netuším. Môžem iba riešiť následky cez súd. Preto sa tomu snažím predísť. Vyberiem peniaze z účtu a potom banka ten účet môže zablokovať.
veronikasad
30.11.19,14:56
Posledny dochodok, splatny pred dnom umrtia, ak napr.je dorucovany postou a dochodca si ho nepreberie z dovodu hospitalizacie, nevstupuje do dedičského konania a SP ho vyplati jednemu z dedičov po vzajomnej dohode. Rovnako, v ZP je presne stanovene komu zamestnavatel vyplati poslednu mzdu. Prip.preplatok dane vstupuje do dedicskeho konania, treba ho prihlasit, lebo DU ho vyplati len na zaklade ukonceneho dedicskeho konania
kopretinka
01.12.19,09:03
Ale viac ako 5000 ti nedajú,väčšiu sumu musíš hlásiť vopred 3dni a to už bude účet zablokovaný.A pochybujem,že budeš vedieť 4dni vopred,že spumajiteľ účtu zomrie.
kopretinka
01.12.19,09:11
Dôchodok chodil na ten spoločný účet,termín bol 8-meho v mesiaci,takže to už budú vedieť o úmrtí a za december posielať nebudú.
kopretinka
01.12.19,09:15
Toto je omnoho viacej,ako 2000.......zosnulý nemal nič,len malý dôchodok......druhý mal dedičstvo po rodičoch a to teraz bude znova predmetom dedenia......a znova poplatky.A po jeho smrti tie peniaze pôjdu 3x do dedičského a 3x sa bude platiť.
Úžasné.
Katy a R
01.12.19,09:25
to môže a nemusí byť;) - niekedy sú dosť opozdení;) - ale SP si svoje peniažky tak či tak stiahne. (vybavovala som nie tak dávno - a 3x . v jednom prípade viac ako po mesiaci zablokovali)
- však nájdi si konkrétne podmienky tvojej banky k spoločnému (buchač priložil info - asi slsp ). A v tvojom prípade spolumajiteľ si môže vybrať svoju časť hocikedy - jeho prostriedky hádam nezablokujú.
Dáša_
01.12.19,10:51
no tu bude treba notárovi velmi dobr argumentovať. Lebo peniaze z dedičstva by nemali spadať do bsm.
Katy a R
01.12.19,10:58
notári veľmi radi zahrnú celý majetok;) - a človek na DK na to nemyslí. Treba dokázať - že to sú zdedené peniažky . nebolo veľmi prezieravé dať to dedičstvo na bežný účet (ak je to teda taká suma)
marjankaj
01.12.19,15:13
Katy a kam ich dáš? Do pančuchy? Na iný účet? Veď nikto netuší, kto skôr zomrie.
kopretinka
01.12.19,15:59
Zablokuje sa celý účet,nedá sa zablokovať len niečo.Veď prečo som asi založila túto tému.
marjankaj
01.12.19,16:14
Veď nemusíš vybrať hotovosť. Môžeš previesť na iný účet. A banka nemôže len tak zablokovať účet. Vystavenie úmrtného listu trvá aj týždeň. My sme vyberali v bankomate 5dní. Notár sa v tom nevŕtal. Veď vyberaj, kým sa dá.
kopretinka
01.12.19,18:02
Úmrtný list som mala 9hodín po úmrtí.
Katy a R
01.12.19,18:14
úmrtný list predsa na výber, ani na prevod peňazí cez IB nepotrebuješ. - inak nemusíš veriť, čo ti tu píšeme z vlastnej skúsenosti . Stačí si prečítať obch podmienky
pavol54
01.12.19,18:19
Ak je úmrtie náhle tam sa nedá ničrobiť, ale napríklad starší ľudia si preto dávajú disponentov dediča alebo osobu ktorá sa o nich stará, nás o to dokonca mama poprosila keď išla do nemocnice,lebo vedela že sa už nevráti
pavol54
01.12.19,18:25
Dodatočne som pochopil že sa to týka tvojich príbuzných takže úprimnú sústrasť
marjankaj
01.12.19,18:56
vicktor
02.12.19,06:58
Nemusis verit. Ja mam prakticku osobnu skusenost, ty dohady.
Ked tak dobre vies, ako to je, naco sa pytas?
marjankaj
02.12.19,08:21
Kopretinka, choď do banky a vyber alebo preveď, čo sa dá. Ak to nepôjde, tak asi účet zablokovali. To by tak ešte chýbalo, aby ti zablokovali napr. platby za elektrinu a následne by ti elektrárne prestali elektrinu dodávať.