Ivucha
05.09.06,12:47
ahoj, prosila by som o radu. Som SZČO,pre účely podnikania používam požičané auto, mám naň spísanú zmluvu, v ktorej sa píše,že si môžem uplatňovať všetky výdavky spojené s jeho užívaním, samozrejme po zaplatení cestnej dane. Otázka znie,musím zaradiť toto auto do majetku, alebo čo mám vlastne ako zaútovať? Musím prepočítavať km? ďakujem.
Manual
05.09.06,11:12
ahoj, prosila by som o radu. Som SZČO,pre účely podnikania používam požičané auto, mám naň spísanú zmluvu, v ktorej sa píše,že si môžem uplatňovať všetky výdavky spojené s jeho užívaním, samozrejme po zaplatení cestnej dane. Otázka znie,musím zaradiť toto auto do majetku, alebo čo mám vlastne ako zaútovať? Musím prepočítavať km? ďakujem.
Do nákladov si dáš len nákup PHM dľa bločkov a to, čo si si v zmluve dohodla, napr. náklady na bežnú údržbu /umyvárka, náplne do ostrekovačov, do motora atď./ Do zmluvy je dobré dať "udržiavať vozidlo v riadnom technickom stave".
Ďalej do nákladov budeš účtovať nájomné na zapožičanie auta.
Na iné nemáš nárok, na žiadne väčšie opravy a podobne.
Auto do majetku nezaradíš, lebo nie si jeho majiteľom, je zapožičané.
Pekný deň...:)
Ivucha
05.09.06,11:37
ďakujem Manual. Nehnevaj sa,ale ešte sa ťa raz spýtam na to účtovanie phm.Som platca DPH,vediem PU, ja si teda zaúčtuje phm nasledovne?

501/211 840,40
343/211 159,60

SPOLU 1.000,- Sk


Vediem si aj knihu jázd.
alušik
05.09.06,11:42
Áno, účtovanie máš správne. Akurát upozorním, že na konci roka musíš spotrebu prepočítať na počet odjazdených km podľa technického preukazu a len táto časť bude daňovým výdavkom. Ostatné uvedieš ako pripočitateľnú položku k daňovému základu-nadspotreba phm.;)
Manual
05.09.06,11:43
ďakujem Manual. Nehnevaj sa,ale ešte sa ťa raz spýtam na to účtovanie phm.Som platca DPH,vediem PU, ja si teda zaúčtuje phm nasledovne?

501/211 840,40
343/211 159,60

SPOLU 1.000,- Sk


Vediem si aj knihu jázd.
Ano, a máš aj nejakú analitiku na 501. A KJ treba viesť tak, že stav tachometra musí korešpondovať s KJ. Prakticky ako u firemného auta, to znamená že aj prípadné súkronmé jazdy musia byť zapísané, alebo ich premeniť na služobné...;)
Pekný deň...:)
Ivucha
05.09.06,11:53
ďakujem vám
sedlo
13.09.06,07:28
Myslím že účtovanie PHM: 501/211 a 343/211 nie je úplne správne. Predsa sa PHM hned pri nákupe nespotrebuje. A preto sa môže nákup účtovať na 112 (materiál na sklade, stanovíš si skladovú cenu PHM napr. 40 Sk/liter) alebo na účet 335 (pohľadávka voči zamestnancovi, tu je to obdobné). A vždy na konci mesiaca spravíš vyúčtovanie PHM ako spominal Manual. A vtedy sa zaúčtuje skutočná spotreba za daný mesiac (čiže 501/112 resp. 501/335). K tomu sa samozrejme robí kniha jázd a spomínane vyúčtovanie km, ktoré korešponduje s tachometrom.
Assea
20.09.06,05:28
Myslím že nesúhlasím... účtovanie 501/211, 343/211 je celkom v poriadku :)
brtkova
20.10.06,08:32
Aby som si uplatnila nahradu za PHM, musi mat sef auto prevedene na firmu? On ho totiz nema...
Martinella
20.10.06,08:56
Aby som si uplatnila nahradu za PHM, musi mat sef auto prevedene na firmu? On ho totiz nema...

Ak nemá os.MV zaevidované v obchodnom majetku, môže si uplatniť náhrady na spotrebované PHM pri používaní súkromného os.mot.vozidla v zmysle Zákona o cestovných náhradách (čo je v súčasnosti 6,20 Sk/1 km).
Skúste si vyhľadať, boli tu témy s touto problematikou.
BOBY
20.10.06,08:59
účtovanie PHM na 501 a 343 v priebehu roka je v poriadku. Až na konci roka preúčtovať nespotrebovanú PHM (stav v nádrži) na 112 a v novom roku preúčtovať opäť na 501 ako počiatočný stav.
brtkova
20.10.06,09:50
Dakujem, ale tie blociky mu nemozem dat do nakladov? Len mu odjazdene km prepocitam 6,20 Sk/km.. alebo???
sta
20.10.06,10:03
Dakujem, ale tie blociky mu nemozem dat do nakladov? Len mu odjazdene km prepocitam 6,20 Sk/km.. alebo???

Tak ako písala Martinella, ak nemáte auto zahrnuté v majetku treba sa riadiť §7 zákona o cestovných náhradách podľa ktorého mu patrí náhrada za každý 1 km jazdy a náhrada za spotrebované PHM (tieto sa však nezoberú celé ale urobí sa prepočet!). Spraví sa to cez CP ku ktorému sa priloží jeden blok za PHM z daného obdobia a z neho sa zoberie cena PHM na prepočet.
sta
20.10.06,10:08
Výpočet:
Základná náhrada = 6,20 x počet najazdených km

Náhrada za PHM na 1 km = priemerná spotreba PHM (podľa TP) x cena PHM (z bločka) x 0,01
brtkova
24.10.06,06:20
ďakujem pekne, potrebovala som to polopatisticky vysvetiliť-ešte raz vďaka. Pekny den vsetkým poradákom, ktorým nieje ľahostajné "trápenie"druhých...
jeso
24.10.06,19:02
Do nákladov si dáš len nákup PHM dľa bločkov a to, čo si si v zmluve dohodla, napr. náklady na bežnú údržbu /umyvárka, náplne do ostrekovačov, do motora atď./ Do zmluvy je dobré dať "udržiavať vozidlo v riadnom technickom stave".
Ďalej do nákladov budeš účtovať nájomné na zapožičanie auta.
Na iné nemáš nárok, na žiadne väčšie opravy a podobne.
Auto do majetku nezaradíš, lebo nie si jeho majiteľom, je zapožičané.
Pekný deň...:)

Prečo nemám nárok dať si do nákladov opravy ak to mám v zmluve zakotvené ?
Manual
25.10.06,05:04
Prečo nemám nárok dať si do nákladov opravy ak to mám v zmluve zakotvené ?
Ak to máš v zmluve tak si to tam daj, ale aby to nebolo pritiahnuté za vlasy. Treba mať určitú mieru. Ak by si na aute ktoré máš požičané dala do nákladov napr. opravu za 100.000,- ktorá bola nutná z dôvodu amortizácie auta určite by sa to ťažko obhajovalo, pretože ak má auto napr. 8 rokov a ty ho máš zapožičané napr. 4 mesiace, tak z tvojho používania počas 4 mesiacov tá oprava určite nevyplynula.
To je môj názor.
Pekný deň...:)
toria
05.01.07,17:54
presne toto hľadám už týždeň a až dnes sa mi to podarilo. Vďaka Vám, že ste mi poradili. A vďaka mojej trpezlivosti, že som sa nevzdala a hľadala, hľadala a zasa hľadala.

Pekný víkend PORAĎÁCI!!!
Calinka
14.02.07,06:51
Ako zaúčtovať spotrebu nafty na auto z požičovne? Nemám od neho TP a požičiavalo sa len na jednorázové jazdy. Proste mám len bloky za naftu, žiadny TP, žiadny stav tachometra... :-(. Robí sa aj v takomto prípade jazdná kniha?
ibiza
14.02.07,07:40
Môžete mi niekto poradiť, ak mám požičané auto od nepodnikateľa... na základe nájomnej zmluvy, cestnú daň som uhradila ja, môžem si ju dať do nákladov?

ď ď
Martinella
14.02.07,07:51
Môžete mi niekto poradiť, ak mám požičané auto od nepodnikateľa... na základe nájomnej zmluvy, cestnú daň som uhradila ja, môžem si ju dať do nákladov?

ď ď

Citujem zo Zákona o dani z motorových vozidiel: "Daňovníkom je fyzická alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie."
V zmysle uvedeného ste povinný túto daň zaplatiť a je to daňový výdavok v zmysle §19 Zákona o dani z príjmov.
ibiza
14.02.07,11:11
ďaaaakovala veľmi..