Denissa83
01.12.19,07:45
Ahojte,

Rada by som sa informovala ohľadne nasledujúceho problému:
Som rozvedená a mám maloletého syna – potrebovali by sme si so synom zmeniť priezvisko (ako som mala za slobodna). Situácia je taká, že exmanžel nevidel a nekontaktoval sa so synom od augusta 2018. Od júna tohto roku neplatí výživné – v tejto veci je naňho vedené trestné stíhanie a momentálne je vo výkone väzby od novembra (ak mám správne informácie, tak za napadnutie). Zaujímalo by ma, či máme možnosť v takomto prípade dať zmeniť priezviská a aký je postup?

Ďakujem vopred za každú infošku,

D.
ivka70
01.12.19,07:21
Ty si mozes zmenit priezvisko kedy chces, ak si to nestihla do 3 mesiacov od rozvodu, bude to za poplatok.
So zmenou priezviska syna musi ale suhlasit aj jeho otec, bez ohladu na to, ci plati alebo neplati vyzivne. Ak sa, s nim dohodnes, da sa to.
Mozes poziadat sud, aby jeho suhlas nahradil, ale zdovodnenie je na tebe a sud by to urobil len v pripadoch osobitneho zretela v zaujme maloleteho.
Len to, ze ty chces, stacit nebude.
https://www.minv.sk/?zmena-mena-alebo-priezviska
Kabaka123
01.12.19,07:31
Ešte jedna poznámka: Aj keď sa dieťa volá po matke sa slobodna, aj vtedy musí žiadať otca dieťaťa o súhlas na zmenu priezviska. Predpokladám, že sa jej to nepodarí. Muží sú v tomto ješitní a nechápu psychickú traumu dieťaťa.
ivka70
01.12.19,11:18
Dieta sa nevola po matke za slobodna.... Matka chce, aby sa tak po zmene volalo.