Zuzika2121
02.12.19,08:13
Vlastnime garaz aj s pozemkom, ktory je sucastou bytoveho domu v osobnom vlastnictve. Pozemok pred garazou ma vsak ineho vlastnika. Po 3 rokoch uzivania (parkovania pred garazou) sa rozhodol, ze mu musime za toto parkovanie platit. Prosim ake mame moznosti, majitel pozemok nechce predat, iba prenajat za nie malu ciastku. O pozemok sa nestara (sezonna udrzba atd.),v minulosti nam dal povolenie na upravu pozemnku a pristupovej cesty na nase naklady, ktore sme so stavebnym povolenim urobili. Vopred dakujem za pomoc.
Chobot
02.12.19,09:42
Budete musieť parkovať inde.

A prečo neparkujete v garáži?
PotPalo
02.12.19,11:21
V civilizovanom štáte by štát vymenil tento pozemok za iný, takže pozemok pred garážou by bol štátny, a bývalý majiteľ by mal iný pozemok, ktorý by mohol aj užívať. Na slovensku neviem. Vivat pijavice.
Zuzika2121
03.12.19,08:40
Pretoze mame dve auta a garaze je len na jedno ;-(
Zuzika2121
03.12.19,08:42
Presne tak, hlavne ked k pozemku pan majitel prisiel az po tom ako bola bytovka postavena a on sam v nej nevlatni nehnutelnost. Tu sa proste moze vsetko, zial...
Chobot
03.12.19,09:57
Nerozumiem, prečo by mal štát meniť nejaké súkromné pozemky....
pavol54
03.12.19,10:40
Prečo ste sa o ten pozemok nezaujímali vtedy keď ste si naň prvýkrát svojvoľne postavili auto? Rovnaký argument je nás veľa nemám kde bývať zoberiem rebrík a cez okno sa nasťahujem do vašej obývačky. Alebo ešte lepšie zaparkuje auto vo vašej garáži, lebo nemá kde parkovať.
pavol54
03.12.19,10:42
druhé auto zaparkujte na verejnom parkovisku
BXLmiami
03.12.19,11:24
No naozaj sa tu môže všetko.Aj ukradnúť majiteľovi pozemok a postaviť na ňom garáž. Že ano.
Viem že nie Vy ale vyvlastňovanie to spôsobilo,ale v podstate by mohol žiadať vrátiť pozemok v pôvodnom stave,nie?
PotPalo
03.12.19,11:33
Lebo predtým boli štátne. A zrazu niesu. A keď nie sme štát, tak sme len kolónia idiotov.
Keď mal človek záujem odkúpiť pozemok pred domom, tak sa nedá, lebo je štátny atď atď. A zrazu už niekomu patril, ale nie tomu, kto v dome býva a mal oň záujem. To sa za chvíľu bude platiť aj za to že vystrčím nos z domu, lebo pozemok pod chodníkom bude niekomu patriť a ten bude žiadať za prechod mýto, že áno. :( A pijavice nás môžu cicať...
Chobot
03.12.19,12:07
Nevieme, ako to je a ako to bolo. Je dosť možné, že ten pozemok niekto dostal naspäť v reštitúcii. Je veľa takých prípadov, kedy dokonca pozemky pod bytovými domami vrátil štát reštituentom.

Nevieme, aký veľký je ten pozemok. A nevieme ani to, či ten pozemok získal teraz alebo ho už vlastnil.

Preto faktom je len to, že pozemok pred garážou patrí niekomu inému, tak tam nemá čo parkovať. Nech je rada, že môže cez ten pozemok prechádzať do garáže.
pavol54
03.12.19,12:10
snáď do tých garáží nejak vchádzajú, lebo to by museli mať povolený prejazd, ja som pochopil že až za prístupovou cestou do garáží je cudzí pozemok
buchač
03.12.19,12:13
Vlastnime garaz aj s pozemkom, ktory je sucastou bytoveho domu v osobnom vlastnictve.
Pozemok pred garazou ma vsak ineho vlastnika.
===============
Ešte mi povedz, že sa jedná len o ten jeden malý fliačok pozemku pred jednou garážou...a určite a hneď aj uverím.
No neuverím...neexistuje !
Chobot
03.12.19,12:13
Mohla aspoň rukou načrtnutý situačný nákres priložiť... že kto čo vlastní.
BXLmiami
03.12.19,12:15
Teraz sa to začína trochu riešiť,lebo ak chcú príspevok z EU,potrebujú mať vysporiadaný pozemok.Ale tie roky od 89 sa na to všetci kašľali.
Zuzika2121
03.12.19,13:24
pavol54, keby sme mali taketo moznosti, tak neriesim nas problem. Byvame na dedine, kde ma kazdy svoj pozemok, popripade nema, verejne parkoviska nemame.
Zuzika2121
03.12.19,13:34
V niektorych pripadoch moze stat ponuknut nahradny pozemok ako vymena za ten, ktory brani niekomu alebo niecomu vo vystavbe a majitel ho realne nevyuziva...ale to je velmi zlozity proces a malokedy realny, lebo majitelia malokedy suhlasia s vymenou...
Zuzika2121
03.12.19,13:36
Samozrejme, ze take nieco neexistuje. Jedna sa parcelu, ktora zasahuje svojou castou pred nasu garaz, parcely idu do sikma, takze preto je to zasahovanie len malou castou...
Zuzika2121
03.12.19,13:43
Nechcela som tu rozputat polemizovanie, kto co ako ziskal, lebo je to davna historia a aktualne fakty to asi nezmeni. A ano som vobec rada, ze mozeme vojst do vlastnej garaze. Byt s garazou sme kupili pred 3 rokmi na dedine v cca 30 rocnej bytovke vsetko v OV, po iba ustnej dohede sme mohli parkovat jedno auto aj pred garazou, kedze verejne parkovisko tu neexistuje, zial situacia sa zmenila a majitel chce najom. Preto vznikla moja otazka ake mame moznosti podla situacie popisanej v prispevku. Ak ziadne ok, je to na nas si to poriesit inou formou...Dakujem
Chobot
03.12.19,14:04
Možnosti máš len 2:
1. buď mu platiť za prenájom a môžeš tam parkovať
2. alebo parkovať inde.
Mária27
03.12.19,18:27
§ 151o občianskeho zákonníka

(3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.

Vecné bremeno síce nemusí byť zadarmo, ale súd môže prisúdiť nízku cenu tak vzhľadom na úpravu pozemku vami, ako aj na nevyužívanie vlastníkom a neatrakciu pozemku pre kohokoľvek iného (môže byť urobený posudok znalcom).
Zuzika2121
03.12.19,19:37
Keby ste cital pozorne, tak vsetko bolo s jeho suhlasom, aj parkovanie pred garazou. Ale je lahko hned odsudit niekoho a napisat taketo krasne prirovnanie napr. k byvaniu. Keby sme robili nieco proti niekoho voli, urcite to tu nebudem pisat a pytat si este radu. Podstatou otazky bolo, ci existuje nejaky zakon, ktory by zohladnil nase investicie a staranie sa o pozemok (s jeho doterajsim suhlasom), ktory jeho majitel nevyuziva. Nie som pravnik, preto som sa chcela poradit, nic viac nic menej.
marjankaj
03.12.19,20:35
No keby si tú dohodu neuzatvorila iba ústne, tak by si sa mala o čo oprieť. Bez svedkov ťažko budeš na súde dokazovať, na čom ste sa dohodli. Či majiteľ pozemok nevyužíva, to nie je tvoja starosť. A keď ho chce konečne využívať(prenajímať), tak mu v tom chceš brániť? Malo by ti stačiť, že ti umožní prejazd cez svoj pozemok do tvojej garáže.
PotPalo
03.12.19,20:53
Paneláky, bytovky... jedno veľké nešťastie. :(
duves
04.12.19,06:28
Skús navrhnuť odkúpenie.
Zuzika2121
04.12.19,08:35
Chobot - ano, mas pravdu. Dakujem
Chobot
04.12.19,09:12
A nepovedal, prečo nie je ochotný ti predať ten kúsok pozemku?