gentleman
02.12.19,16:55
Ahoj, chcel by som sa poradiť. Existuje pozemok 2500 m2, intravilán obce - oblasť kde sa môže stavať. Ide o parcelu E, trvalý trávny porast. Cca 20 vlastníkov - najväčší vlastník súhlasí s odpredajom svojej časti cca 500 m2, potom sú neznámi vlastníci, ktorých zatupuje SPF a potom je tu malá časť družstva. Ak by som získal časť pozemku, dostal by som stavebné povolenie?

V stavebnom zákone sa píše:

(2) Stavebník musí preukázať, že je vlastníkom pozemku alebo že má k pozemku iné právo podľa § 139 ods. 1 tohto zákona, ktoré ho oprávňuje zriadiť na ňom požadovanú stavbu.

TAK SOM TEDA TEORETICKY KEĎ KÚPIM DOSTUPNÉ ČASTI BUDEM VLASTNÍKOM POZEMKU - ALE ZAS NIE CELÉHO - toto by som potreboval ozrejmiť.

Pod pojmom iné právo som našiel:

(1) Pod pojmom „iné práva k pozemkom a stavbám“ použitým v spojení „vlastnícke alebo iné práva k pozemkom a stavbám na nich“ sa podľa povahy prípadu rozumie
a) užívanie pozemku alebo stavby na základe nájomnej zmluvy, dohody o budúcej kúpnej zmluve alebo dohody o budúcej zmluve o vecnom bremene, z ktorých vyplýva právo uskutočniť stavbu alebo jej zmenu,13)
b) právo vyplývajúce z vecného bremena spojeného s pozemkom alebo stavbou,13a)
c) právo vyplývajúce z iných právnych predpisov,13b)
d) užívanie pozemku alebo stavby na základe koncesnej zmluvy, z ktorej vyplýva právo uskutočniť stavbu alebo jej zmenu.13c)

Tak toto už vonkoncom nechápem :-)

Takže aké máte skúsenosti - teoreticky môžem získať stavebné povolenie na pozemku, kde budem vlastniť napríklad len jednu pätinu, potom tam bude SPF a družstvo s minimálnou časťou.

Ďakujem pekne za odpovede.
marjankaj
02.12.19,18:12
Takto asi postupoval Talapka. Kúpil 1 meter štvorcový pozemku a zastaval aj pozemok železnice.
https://www1.pluska.sk/regiony/bratislava/najznamejsia-cierna-stavba-slovensku-super-vilu-caka-velka-zmena
gentleman
02.12.19,18:22
No pozor, Talapka staval bez stavebného povolenia! Ja by som o stavebné povolenie požiadal. Len sa informujem, že kto má akú skúsenosť s takým pozemkom kde je viac vlastníkov.
Chobot
02.12.19,19:35
Zabudni na to. Na tom pozemku stav. povolenie nedostaneš. Potreboval by si súhlas všetkých vlastnikov.
gentleman
03.12.19,05:58
Rozumiem, ďakujem, tak ostáva kúpiť vedľajší pozemok, ten je vysporiadaný ale 4x drahší. A tento teda teoreticky zostane na záhradkárčenie.
ivka70
03.12.19,07:21
Staval bez stavebneho povolenia, lebo vedel, ze by mu na cudzi pozemok nikto stavebne povolenie nedal.
Chobot
03.12.19,07:51
Veď aj tá cena to dokazuje. Keby bolo možné získať stav. povolenie, tak by nebol taký lacný.