alušik
05.09.06,13:27
Písala som výročné správy za akciové spoločnosti. Bolo mi k nim pár drobných chybičiek vytknutých - no popravde, nie som nejaká presvedčená, že by som to mala v správach prepísať.
Mám otázku: Ak dajme tomu odvolám člena predstavenstva - rozhodne o tom valné zhromaždenie napr. 31.3. Túto zmenu ohlásim na OR s tým, že tam uvediem dokedy tento človek funkciu vykonával. OR zmenu uverení s dátumom napr. 15.4. Vo výročnej správe napíšem, že predstavenstvo fungovalo v tom a v tom zložení do 31.3. a od 1.4. v tom a v tom zložení, je to nesprávne? Mala by som zmeny vo výročnej správe teda písať podľa toho, ako ich vidím zverejnené v OR na internete?
Sú to maličkosti, ale bolo ich viac. Napr. spoločnosť sa rozhodla zvýšiť základné imanie - odsúhlasila to na tom istom valnom zhromaždení akcionárov 31.3. Z OR poslali uznesenie, na ktorom je pečiatka, že nadobúda právoplatnosť napr. 11.4. ale zmena v OR na internete je poznačená v iný deň - napr. až toho 15.4.
Ja som písala výročné správy podľa reálneho odsúhlasenia, prípadne uznesení z OR a nezaoberala som sa tým, čo je zverejnené na internete. Ako to teda má byť?
Chobot
05.09.06,11:48
Písala som výročné správy za akciové spoločnosti. Bolo mi k nim pár drobných chybičiek vytknutých - no popravde, nie som nejaká presvedčená, že by som to mala v správach prepísať.
Mám otázku: Ak dajme tomu odvolám člena predstavenstva - rozhodne o tom valné zhromaždenie napr. 31.3. Túto zmenu ohlásim na OR s tým, že tam uvediem dokedy tento človek funkciu vykonával. OR zmenu uverení s dátumom napr. 15.4. Vo výročnej správe napíšem, že predstavenstvo fungovalo v tom a v tom zložení do 31.3. a od 1.4. v tom a v tom zložení, je to nesprávne? Mala by som zmeny vo výročnej správe teda písať podľa toho, ako ich vidím zverejnené v OR na internete?
Sú to maličkosti, ale bolo ich viac. Napr. spoločnosť sa rozhodla zvýšiť základné imanie - odsúhlasila to na tom istom valnom zhromaždení akcionárov 31.3. Z OR poslali uznesenie, na ktorom je pečiatka, že nadobúda právoplatnosť napr. 11.4. ale zmena v OR na internete je poznačená v iný deň - napr. až toho 15.4.
Ja som písala výročné správy podľa reálneho odsúhlasenia, prípadne uznesení z OR a nezaoberala som sa tým, čo je zverejnené na internete. Ako to teda má byť?

Funkcia člena predstavestva vzniká a zaniká ku dňu, kedy o tom na svojom zasadnutí rozhodne kompetentný orgán firmy, resp. k dátumu ktorý tento orgán na svojom zasadnutí určí. Zápis v OR má len povinne informatívny charakter (zmenu treba zapísať do 30 dní od nastatia skutočnosti).

Číže ak bol člen predstavenstva zvolený k 1.4. a dáte ho zapísať 5.4. a v OR túto zmenu zverejnia 20.4, aj tak bude členom predstavenstva od 1.4. Dokonca priamo na tlačive určenom na zápis do OR je kolonka "Deň vzniku funkcie" a "Deň skončenia funkcie". Na internete je teda pri štatutároch aj deň vzniku a prípadne ukončenia funkcie a napravo je deň zápisu údaju do OR, ktorý je informatívny.

Na papierovom výpise je deň zápisu v bode IV. na začiatku a pri štatutároch je potom deň vzniku funkcie tak, ako bol zvolený prípadne odvolaný. Takže ja by som dal do výročnej správy údaj , ktorý je uvedený v zápisnici z VZ, nie deň zápisu.

Na druhej strane OR preveruje správnosť zapisovaného úkonu a môže sa stať, že odmietne zápis, lebo napr. v zápisnicie nehlasovala "za" väčšina akcionárov. Ale v tom prípade je ja samotný úkon neplatný a treba urobiť buď novú voľbu alebo dať dokumenty do poriadku.
alušik
06.09.06,05:04
Tak som to mala urobené dobre, no audit mi to vytkol, že nemám dobré zloženie predstavenstva podľa dátumov - aj mi to vypísali, ako to malo byť a videla som, že sa nedržali dátumov platnosti funkcie ale dátumov v OR vpravo.
A ako je to s ostatnými zmenami? Napríklad pri tom zvýšení ZI? Tam zmena platí až zápisom?