PavolRS
05.12.19,10:14
Ahojte, mal by som záujem sa informovať, som stále študujúci študent VŠ a mám aktívnu dohodu o brigádnickej práci študenta, avšak mal by som záujem o občasný zárobok za nasledujúcu činnosť:
Overovanie technického stavu, diagnostika osobných motorových vozidiel pri kúpe.
Predstavoval by som si to tak, že vypíšem inzerát niekde a ak niekto by mal záujem si overiť auto (mám na to množstvo technických prostriedkov) tak za nejakú finančnú odmenu by som mu mohol túto službu sprostredkovať.
Otázka však je, či by som na toto potreboval živnosť, firmu, jednoducho aké veci by som musel spĺňať aby som mohol daný typ činnosti legálne vykonávať a teda aj platiť dane z daného prijímu.
Ďakujem, Pavol
marjankaj
05.12.19,10:35
Takže tomuto hovoríš príležitostne? Veď tak to robí väčšina živnostníkov.
veronikasad
05.12.19,10:38
Sluzbu by si vykonal, alebo len sprostredkoval?
PavolRS
05.12.19,10:42
Vykonal
PavolRS
05.12.19,10:43
Nehovorím že by to bol pravidelný príjem, študujem a nemám čas. Myslel som cez víkendy (aj keď vtedy sa nedá robiť prepis...), prázdniny a podobne. Len menší problém, nad živnosťou som tiež premýšlal, je možné ju mať popri inej dohode? A ďalej problém je že som sa dočítal že sú voľné a viazané živnosti, a diagnostika vozidiel je zrejme viazaná. Je teda spôsob ako by som mohol ja vykonávať aj takúto činnosť?
marjankaj
05.12.19,10:44
Sám nevieš čo chceš.
bodliak
05.12.19,11:05
A aké tech. prostriedky máš na mysli ? OBD čítačku a merač hrúbky laku ... či aj niečo viac ?
misoft
05.12.19,13:46
Oči, stetoskop a šublera.... to by pre neho asi stačilo :D:D:D
kopretinka
05.12.19,13:50
Živnosť
PavolRS
05.12.19,20:44
Tak ešte raz to upresním, službu by som ja osobne vykonal za peniaze.
PavolRS
05.12.19,20:49
Oči sú samozrejme základ. Špecializoval by som sa na vozidlá VAG Group, čiže VCDS+ODIS diagnostika, profi merač laku Nicety, merač hrúbky špár, záťažový test elektrosústavy, test na prítomnosť CO2 v chladiacej sústave, kompresiometer (avšak toto by pri kúpe sa zrejme netestovalo), optický refraktometer, a zvyšok poriešia oči a sluch.
marjankaj
05.12.19,21:06
A čo si myslel tým sprostredkovaním?
Onko
05.12.19,21:07
"Diagnostika a opravy cestných motorových vozidiel" je remeselná živnosť, pre ktorú je nutné mať príslušné vzdelanie - minimálne výučný list v odbore auto-opravár, resp. príbuznom.
PavolRS
05.12.19,21:25
Ak je diagnostika osobných motorových vozidiel viazaná živnosť, čítal som na webe toto: osobitnou podmienkou prevádzkovania remeselnej živnosti je preukázanie odbornej spôsobilosti získanej vyučením v odbore
Dá sa nejakým spôsobom legálne získať tento papier a teda prevádzkovať danú živnosť?
buchač
05.12.19,21:29
PavolRS (Dnes 22:49) Oči sú samozrejme základ. ....a zvyšok poriešia oči a sluch.
=================
Hm...povedať ti to nemôžem, čiže neviem, aký máš sluch.
Ale ak máš dobré oči, tak čítaj :
- akú VŠ študuješ ?...kuwa, len mi nepovedz, že nejakú techniku, lebo neuverím. Skôr by som to videl na nejakú sociálnu prácu v nejakej vidieckej "vysokej škole".
- aké máš auto ?
- koľko si už mal dokopy áut ?
- koľko áut si už opravil ?
- to by si chodil za potencionálnym klientom do jeho bydliska ?
- TY SI MYSLÍŠ, že by niekto dal šáhnuť - overovať - diagnostikovať auto, aby ho predal ???
- TY SI MYSLÍŠ, že by ťa nejaký autobazár nechal realizovať sa v jeho priestoroch ???


Halóóó....BUDÍČEK.
kopretinka
05.12.19,21:37
Prečítaj si aj tú druhú odpoveď......od Onka.
veronikasad
05.12.19,21:40
aké máš vzdelanie ?
marjankaj
05.12.19,21:51
Čo myslíš pod legálne? Napríklad ako Danko získal titul JUDr?
PavolRS
05.12.19,21:59
Študujem Techniku v Brne. O autá sa zaujímam už minimálne 5 rokov, nie však o aktuálne modely a trendy a aké je kde ferrari, ale vnímam auto auto stroj a s tým súvisí aj moje technické zameranie. Keď som kupoval ja auto tak predávajúci (súkromná osoba) bol seriózny a deklaroval že je všetko vporiadku po technickej stránke, prečo by mal byť problém si to preveriť pokiaľ je to naozaj tak? Pokiaľ by som aj ja predával auto s čistým svedomím a nič by som nezatajoval, aký by som mal problém keď si niekto prinesie diagnostiku a merač laku? Taktiež sú na svete ludia ktorý sa aspoň minimálne rozumejú autám len nemajú potrebné dané technické prostriedky a prítomnosť nezávislého pozorovateľa je pre nich len výhodou. Nejde mi tu o to aby som to začal vykonávať ako komerčný biznis vo veľkom, ale aby keď niekto bude potrebovať danú pomoc za finančnú odmenu aby som mal všetko po právnej stránke vporiadku.
PavolRS
05.12.19,22:00
Gymnázium
marjankaj
05.12.19,22:08
Doporučujem prečítať živnostenský zákon a tiež trestný zákon. Najmä paragrafy o nedovolenom podnikaní a tiež príslušné sankcie. Bude ti to na úžitok.
Neznalosť zákona neospravedlňuje. Iba ak by si bol prezident.
PavolRS
05.12.19,22:09
Legálne som myslel či neexistujú na to nejaké skúšky, okrem teda absolvovania školy, takisto ako napríklad školenie z vyhlášky 50
marjankaj
05.12.19,22:20
NEOPRÁVNENÉ PODNIKANIE

živnostenský zákon.
§64
Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti, živnostenský úrad v sídle kraja uloží pokutu až do 3319 eur.

trestný zákon
§251
Neoprávnené podnikanie
(1) Kto neoprávnene podniká v malom rozsahu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania,
b) tým, že použije iného ako pracovnú silu,
c) a získa ním väčší prospech,
d) ako verejný činiteľ alebo v súvislosti s výkonom svojho zamestnania, povolania alebo funkcie, alebo
e) tým, že poskytuje bez odbornej kvalifikácie služby alebo vykonáva iné odborné činnosti, ktoré podľa zákona môže vykonávať len ten, kto má odbornú spôsobilosť.
(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na štyri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
marjankaj
05.12.19,23:24