Janca1
05.09.06,14:13
Môžem si prosím s Vami odsúhlasiť správnosť postupu pri uplatnovaní DPH CK?

1. Zájazd stojí napr. 20tis. Z toho je poskytnutie vlastnej služby /doprava vlastným vozidlom + sprievodca - jeho diety/ je napr. 10.000,-. Nákup služieb od iných osôb /ubytovanie/ je napr. 6tis. Pri určení prirážky postupujem podla par. 65/3.
Takže 20tis - 16tis = 4tis /prirážka CK/ z toho DPH /4tis : 1,19 x 19%/ 638,70 Sk , ktorú odvediem.

2. Väčší problem mám z pochopením par. 65/4 pri poskytnutí vlastnej služby. V tomto prípade je to 10tis. Takže ešte naviac odvediem DPH z tejto sumy resp. je to cena s DPH takže odvediem /10tis :1,19 x 19%/ 1.596,60 Sk?
To rozumiem pod ".....pričom pri dodaní vlastnej služby jej vzniká osobitne daňová povinnosť"?
Alebo tým mám rozumieť že do kalkulácie /pre výpočet prirážky/ len zarátam túto službu s DPH?

Ale to ma privádza na ďalšiu otázku ked vo vlastnej službe CK je aj doprava a tá je na území tuzemska oslobodená podla par 46/2. Alebo sa nepozerám na iné paragrafy iba na 65ťku?

Prosím poradte, lebo čím viac o tom čítam tým menej tomu rozumiem .
Ďakujem
Janca1
06.09.06,12:45
Nájde sa niekto kto má skúsenosti s cestovkou prosím?
Vladimír Ozimý
06.09.06,13:20
no takto zaklad pre dph vypočítate takto:

Predajná cena - vstupy vrátane vlastnej služby aj s dph ale tá osobitná daňová povinnosť je myslená podľa mňa následovne:

predajná cena 20000 sk
Vlastné vstupy - 10000 sk aj s dph
tretie osoby - 6000 sk aj s dph

takze zaklad mate 4000 sk aj s dph. to jest ako pisete odvdiete tych 4000/1,19*0,19 = dph a navyše ešte odvediete aj dph so svojej služby ktorá vám sice vstupuje do ceny predajnej ale máte príjem na výstupe to jest s tých 10000 sk odvediete dph. Samozrejme ak je to služba ktorá nepodlieh dph to jest je bez dph alebo je oslobodená tak potom nemáte čo odviesť.
Janca1
06.09.06,13:32
Ano dakujem rozumiem tomu čo ste napísali ale ešte pre istotu sa spýtam na to oslobodenie:
"Samozrejme ak je to služba ktorá nepodlieh dph to jest je bez dph alebo je oslobodená tak potom nemáte čo odviesť.[/quote]"
To znamená že ak sa vlastná služba skladá zo sprievodcu napr 3000 a z dopravy 7000 tak DPH odvediem iba z 3tis, kedze doprava osôb je oslobodená? Aj ked podla iného par. ako 65tky?

Kedže sa vyznáte v problematike môžete mi potvrdiť, že ak CK sprostredkuje tiež poistenie pre svojích klientov, tak mi do hry vstupuje koeficient?

Dakujem
Vladimír Ozimý
06.09.06,13:49
no sprostredkovanie poistenia keďže bol vypustený odkaz na zákon 340/2005 (keby tam bol cestovné kancelárie musia zdaniť sprostredkovanie) tak sprostredkovanie je oslobodené od dph podľa paragrafu 37 aj CK to jest vstupuje Vám to do koeficientu.

no a k tej doprave pozrite sa ak vy poskytnete službu za 10000 Sk doprava bez dph pretože je to oslobodené a neodvediete s tejto služby daň je to rovnaké ako keď túto služby zdaníte date ju na vstup aj s dph a na druhej strane odvediete dph na výstupe dopad je nulový ale určite by som sa riadil danou službou či je oslobodená alebo nie. a až na základe toho by som odvádzal na výstupe
Janca1
06.09.06,14:06
Citát:

no a k tej doprave pozrite sa ak vy poskytnete službu za 10000 Sk doprava bez dph pretože je to oslobodené a neodvediete s tejto služby daň je to rovnaké ako keď túto služby zdaníte date ju na vstup aj s dph a na druhej strane odvediete dph na výstupe dopad je nulový ale určite by som sa riadil danou službou či je oslobodená alebo nie. a až na základe toho by som odvádzal na výstupe[/quote]

dovolím si to vyjadriť v číslach:
1.doprava bez DPH 10000 /ak ju budem považovať za oslobodenú/
cená zájazdu 20000
prirážka 10000
DPH na výstupe 1596,60 /z prirážky/

alebo

2. ak by nebola oslobodená tak doprava s DPH 11.900,-
cena zájazdu 20000
prirážka 8100,-
DPH z prirázky 1293,30
DPH zo služby 1900,-

takže v druhom prípade by som odviedla viac.
Pýtam sa podrobnejšie preto lebo mám odpoved na túto otázku z dvoch zdrojov na DU a jeden povedal doprava oslobodená, druhý že nie. A DU v mieste bydliska mi nedal odpoved žiadnu ale odkázal na tie dva zdroje /iný DU/ tak som z toho domotaná. Myslím že sami nevedia.
V každom prípade dakujem ešte raz veľmi pekne
Vladimír Ozimý
06.09.06,14:17
máte pravdu ja som si to zle vysvetlil nejak. No takto ja by som určite vyžiadal stanovisko od DRSR . Dá sa to cez ich internetovú stránku www.drsr.sk a to stanovisko je záväzne pravda je taká že ja robil som len služby bez vlastných takže toto som neriešil ale ako vravím oni sa vám vyjadria a to stanovisko by som bral ako záväzne a riadil som sa s tým
Janca1
06.09.06,14:25
Dakujem pekne, skúsim to cez nich, dúfam že odpovedia "oslobodené" :D