Taynee
10.12.19,17:26
Dnes sa mi stala takáto vec.

Niekoľko minút išla za mnou policajná hliadka ( v meste Košice ), ktorá sa ma zrejme snažila zamerať. Rýchlosť som neprekročila, nešla som na červenú, čiže nemali na čom. Zastavila som na priechode pre chodcov a dala prednosť chodcom. Ihneď na to polícia zapla majáky a zastavila som na najbližšom mieste.

Poslušne som predložila všetky doklady, ktoré boli v poriadku.
Policajt ma obvinil z telefonovania za volantom. Keď som sa ohradila, že som v žiadnom prípade netelefonovala a ak by mi zvonil mobil, mám handsfree, policajt trval s kolegom na tom, že ma telefonovať videli a videli ako si dávam mobil k uchu, či sa chcem s nimi hádať.

V žiadnom prípade som sa nechcela, bola som maximálne slušná a vysvetlila som im, že som nevolala.

Na to ma policajt vyzval k tomu, aby som mu ukázala mobil a zoznam posledných hovorov.
Prišlo mi to trošku zvláštne, ale urobila som tak. Výsledok bol, že ak ma zastavili o 10:25, posledný hovor bol o 09:38.

Moja otázka, má na to policajt nárok? Žiadať odo mňa prístup ku telefónu?
OK, ja som nechcela robiť problémy, tak som všetko ukázala.

Keď bolo jasné, že som netelefonovala, tak ma aspoň podrobili dychovej skúške. Či s tým súhlasím a či som požila pred jazdou alkohol?
Preboha, je utorok, sotva pol jedenástej dopoludnia, nepožila som alkohol, so skúškou som súhlasila a výsledok bol nulový samozrejme.

Brala som to ako maximálnu šikanu. Žena za volantom, sama v aute, v Košiciach s BL značkou.

Moja otázka. V takomto prípade môžem žiadať osobné číslo policajta?
Môžem policajnú kontrolu natočiť na mobil?

Len pre prípad, že sa mi toto stane zase.
annova
10.12.19,16:41
Zásah policajta si môžete natáčať na vhodné záznamové zariadenie. Ak máte v aute namontovanú kameru, myslite na to a celú vec prejednávajte pred ňou. Policajti musia strpieť natáčanie takejto kontroly. Naopak, ak ste obmedzený na slobode už nemôžete spomínaný zásah nakrúcať, môže tak, ale učiniť napríklad váš spolujazdec. Ak ste neboli poučený o svojich právach trvajte na tom, aby sa to dostalo do záznamu. V tomto prípade vám spomínaný záznam môže pomôcť dokázať vašu pravdu.
Policajt je ako verejný činiteľ povinný pri výkone svojej služobnej činnosti strpieť vyhotovovanie obrazových, príp. obrazovozvukových záznamov, pričom nie je potrebný súhlas z jeho strany.
buchač
10.12.19,16:45
1.
Osobné číslo policajta má byť viditeľné
(2) Príslušnosť k Policajnému zboru preukazuje policajt
a) služobnou rovnošatou s identifikačným číslom a pri výkone služobnej činnosti aj s menovkou policajta, ktorá obsahuje jeho meno a priezvisko, prípadne akademický 7a) titul policajta,
https://www.noveaspi.sk/products/lawText/1/41031/1/2/zakon-c-171-1993-zz-o-policajnom-zbore

2.
Konanie príslušníkov PZ SR môžete natáčať na video, prípadne fotiť, a to aj bez ich súhlasu, nakoľko ide o výkon ich služby pri styku s verejnosťou. Na toto právo sa neviažu podmienky, čiže nemusíte mať súhlas na natáčanie verejného činiteľa.
https://www.finance.sk/182735-natacanie-verejneho-cinitela/


3.
Ten telefón si im mala strčiť do riti a prezvoniť druhým...
buchač
10.12.19,17:13
Aké je to poučenie pri dopravnej kontrole ???
Nože ma skús poučiť (čo aj tak nemáš šancu) ... najlepšie doložením citácie zo zákona.

Záznam MOŽE dokázať pravdu...ale aj nemusí.
Ak chceš operovať záznamom, tak musíš isť na priestupkové konanie...a tam MOŽU, no nemusia záznam absolútne brať v úvahu.

...a vôbec...čo v prípade, ak nemáš kameru ???
misoft
10.12.19,18:18
Teraz sa nerieši to, kam si išla. Ak by si si poznamenala služobné čísla policajtov, prípadne ich menovky (mohla si si ich práve tým mobilom, ktorý "kontrolovali" vyfotiť/ urobiť video so zvukom, aby bolo počuť ich prípadne výhrady so zhotovovaním záznamu) a jednoducho to potom riešiť podaním sťažnosti priamo Inšpekcii PZ.
misoft
10.12.19,18:20
Nuž - priestupkové konanie. Nielen ty musíš dokazovať (vlastne ani nemusíš), ale ONI MUSIA dokazovať. A ako budú dokazovať? Čím budú dokazovať? Tvrdením? Môžu. Ale prípadný súd by IM to nemusel zožrať.
buchač
10.12.19,19:23
Kuwa Dušan...zasa splietaš 5te cez 9te...???

O akom súde tu točíš ?
Kuwa...preštuduj si § 7 zákon 162/2015...a potom mudruj.
misoft
10.12.19,21:29
písmeno "e" uvedeného §. A tiež základné právo - prezumpcia neviny.
buchač
10.12.19,22:04
Prezumpcia neviny...
1. šak si čítaj
https://sk.wikipedia.org/wiki/Prezumpcia_neviny

2. šun more...keby som nemal na stole rozhodnutie z priestupkového konania, tak nevravím ani trt.

3. Ešte čím budeš chcieť " dôvodiť " ???
Nandrolon
11.12.19,06:15
Mala si ich upozorniť, že máš podozrenie zo šikany vykonávanej na Tvojej osobe a z tohto dôvodu voláš druhú hliadku 158. Určite by sa ukľudnili.
PS: natáčať policajtov môžeš aj bez ich súhlasu. Samozrejme v tomto prípade.