Ingridkaa
10.12.19,17:07
Prosím vás chcem sa opýtať bývam na prízemí ci mam nárok tým pádom na zľavu na nájomnom, ak áno prosím vás aký je paragraf na tu zľavu aby som to mohla povedať správcovi lebo niekde som počula ze zľava je 20%.A ešte bývam v 2izbovom byte ma 53m štvorcových bez balkónu a správca mi určil nájomné 185 eur mesačne co sa mi zdá a nielen mne veľa v byte bývame dvaja. Však také nájomné sú v 3izbovych bytoch. Prosím poraďte mi. Ďakujem
ivka70
10.12.19,16:10
Od koho mas byt prenajaty, ked chces zlavu na najomnom?
185 eur najom za 2 izbovy byt je krasna cena, v BA ide najom takeho okolo 500 eur.
Ale asi si to cele mylis a ide ti o mesacne platby za byt v osobnom vlastnictve a koeficient za kurenie, nie?
buchač
10.12.19,16:38
Bývanie na prízemí určite nie podmienkou na nárokovanie si zľavy pre platbu nájomného.

Ja osobne síce úľavu na platení nájomného mám...ale to je o splnení iných podmienok. ;)
jslancik
10.12.19,16:46
žiaľ, neexistuje žiadna "zľava" pri platení za energie a kúrenie (tzv. inkaso) v závislosti na poschodí či orientácii bytu (vonkajší a pod.) Jedine ak by si to odhlasovali vlastníci, tak by sa to dalo pravdepodobne.

a predstav si, že napr. v 3i sa platí aj 120€ "inkaso". možno máte vysoký fond opráv alebo čo. šetríte na strechu, výťah, zateplenie. alebo splácate úver.
Katy a R
10.12.19,16:47
Ingridka - zrejme sa dlho o platby za bývanie nezaujímaš. Treba si uvedomiť - že mesačne platíš zálohové platby za služby (predpokladám, že je to tvoj byt, nie nájomný) . Takže ak v konečnom dôsledku spotrebuješ menej (voda, kúrenie.....) v ročnom vyučtovaní budeš mať preplatok
Je pravda, že môže byť rôzny koeficient na kúrenie - napr aj vrchné, bočné, spodné byty, - ale to všetko ste určite preberali na schôdzi - pohľadaj o tom zápis - pre ktorý byt a aký koeficien platí . A tiež to máš vo vyučtovaní - tak pohľadaj vyučtovanie za vlaňajšok☺
Ingridkaa
10.12.19,17:35
To je môj byt v osobnom vlastnictve bývalá som v 3izbovom kde som platila 190eur a za 2izbovy bez balkónu 185eur tak keď niekomu poviem ze koľko platí tak len sa čuduje prečo tak vela
Ingridkaa
10.12.19,17:36
Čítala som na internete ze prízemné byty majú mať zľavu 20%tak neviem
misoft
10.12.19,17:42
Na internete je veľa "zaručene správnych" informácií. A stavím sa, že tam nebol uvedený žiadny odkaz na relevantný predpis/ zákon - ale to bolo len JPP.
buchač
10.12.19,17:43
Ingridkaa (Dnes 19:36) Čítala som na internete ze prízemné byty majú mať zľavu 20%tak neviem
=============
No schválne...daj link.
Chobot
10.12.19,21:22
Vidím, že v tom máš riadny hokej. Ty, ako vlastník bytu neplatíš nájomné!!!! Ty platíš zálohové platby správcovi. Tá suma, čo platíš každý mesiac teda nie je nájomné, ale suma rôznych preddavkov, napr.:
- poplatok správcovi
- zálohová platba za studenú vodu
- zálohová platba za teplú vodu
- zálohová platba za kúrenie
- platba do fondu opráv
- platba za elektrinu v spoločných priestoroch
- platba za elektrinu výťahov
- poistenie domu
- zimná údržba
- odvoz odpadu
- a iné poplatky za služby, ktoré využívaš či môžeš využívať.

Zo zálohového predpisu nie je zľava. Výška zálohového predpisu nie je priamo úmerná počtu izieb. Keď sa niekto čuduje, že platíš veľa, tak vie toho o správe domu a vlastníctve bytu ešte menej, ako ty.

Na konci roka - presnejšie do konca mája urobí správca vyúčtovanie. Výsledkom môže byť nedoplatok alebo preplatok.

To, čo ty si čítala, je koeficient polohy bytu. Ak máte centrálne kúrenie a inštalované pomerové rozdeľovače na radiátoroch, tak na konci roka sa robí odpočet. Niekto príde a to, čo je na tom "merači" zapíše. Z daného údaju sa potom vypočíta, koľko tepla si spotrebovala.

Niektoré byty, ktoré majú tzv. nevýhodnú polohu, napr. prízemný, rožný, pod strechou a pod. majú výpočet spotreby (ten odpočítaný údaj z "merača") upravený o nejaký koeficient. V prípade prízemného bytu je to ten koeficient 0,8. Teda ak ti ten merač na radiátore nameria 500 jednotiek, tak do vyúčtovania ti za tú miestnosť uvedú 400 jednotiek. Všetky koeficienty nájdeš v prílohe č. 2 vyhlášky 240/2016:

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2016/240/

Je to už jasnejšie?
trafik33
11.12.19,06:23
Zľava na kúrení existuje podľa zákona tzv. okrajové byty
vicktor
11.12.19,08:00
V pripade ze ide o stvorbytovku, tak okrajove su vsetky. :)
vicktor
11.12.19,08:01
Vo vyuctovani sa ten koeficient vyslovne uvadza?
Ako poznam, ci ho spravca pouzil alebo nie?
Chobot
11.12.19,08:04
Je to vo vyúčtovaní. U mňa to bolo v časti, kde boli uvedené údaje z meračov - Koef. polohy.
sito
11.12.19,13:38
Bože, Ingrid. Ak by som bol správcom vášho bytového domu, prial by som si aspoň 90 % vlastníkom bytov v ňom s takým prehľadom o byvaní v bytovom dome ako máš ty. :D

" target="_blank" title="https://www.youtube.com/watch?v=N7ftrie7r8U">https://www.youtube.com/watch?v=N7ftrie7r8U[/url]
jslancik
11.12.19,18:02
to nie je zľava. to je normálny koeficient. platný podľa zákona.
sito
11.12.19,18:09
Správne, nie je to zľava. No môže to byť aj zľava, ale aj sprava. Ale finanční prínos pre byt je to minimálny efekt.
Mária27
11.12.19,19:31
Preddavky do fondu prevádzky, údržby a opráv sa v jednotlivých domoch môžu výrazne líšiť, najnižšie bývajú v nových domoch.
Podľa § 10 zákona Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu.
Viac pozri tu https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1993/182/20190401