lotina
11.12.19,15:01
Zdravím, som platca DPH, SZČO, JÚ. Prenajímam byt súkromnej osobe, prenájom je bez DPH. Nemám nárok na odpočet DPH z faktúr za energie, ktoré uhrádzam ja ako prenajímateľ. Ide o to, ako ich zaúčtovať v Alfe a kam ich zaradiť v KV. Ak ich zaúčtujem bez nároku na odpočet DPH, to znamená, že zadám v kolonke DPH číslo 21 An, automaticky ju nezahrnie do KV. Ale čo som si naštudoval, tak údaje z prijatých faktúr, ak nemám nárok na odpočet DPH by mali byť v KV v časti B1. Čo mi ale program Alfa nedovolí. Má s tým niekto skúsenosti a vie poradiť? Ďakujem pekne za každú radu.
mondes
11.12.19,20:58
A to odkiaľ máš, že nemáš nárok na odpočet DPH z faktúr za energie? Podľa mňa sa mýliš. Normálne si z faktúr za energie môžeš uplatniť odpočet DPH. Fakturácia za skutočnú spotrebu energie je predmetom DPH:..čiže faktúru normálne zaúčtuješ a odpočítaš DPH. Do KV pôjde tá faktúra do časti B2.
lotina
12.12.19,07:49
No nie, nemám nárok na odpočet DPH, to viem, už som to konzultoval s FS. Ja potrebujem vedieť odpoveď na moju otázku v zadaní.
lotina
12.12.19,08:06
Aj tak ďakujem za záujem, vie niekto odpoveď?
mondes
12.12.19,15:40
Tak pre istotu sa pýtam. Ten byt je súkromný,alebo slúži na podnikateľské účely?
Dáša_
12.12.19,16:33
o tom odpočítaní dph - píše, že byt prenajíma súkromnej osobe. https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/najom-nehnutelnosti#OdpocitanieDane
mondes
12.12.19,16:59
No, tak tento link je super. Tam to má pekne vysvetlené. Ja som skôr myslela to, že či ten prenájom je podľa § 6 ods. 1 a teda má na to živnosť, alebo ods. 3.
Pozri tu, napr. otázka č. 6:

https://podpora.financnasprava.sk/800764-Pr%C3%ADjmy-z-pren%C3%A1jmu-nehnute%C4%BEnost%C3%AD-pod%C4%BEa--6-ods-3-z%C3%A1kona-o-dani-z-pr%C3%ADjmov---vymedzenie
Dáša_
12.12.19,17:35
podla mna ked prenajíma súkromnej osobe, tak nikdy nemá nárok na odpočet DPH. Je jedno, či podľa odstavca1 alebo 3
Soňa K
12.12.19,17:49
Byt prenajímaš bez DPH podľa par. 38, nemáš nárok na odpočet DPH pri plneniach, ktoré s týmto prenájmom súvisia. Keby si hľadal na stránke FS, tak by si našiel, že pri takýchto oslobodených plneniach podávaš KV iba s identifikačnými údajmi a nevyplnenými riadkami. Samozrejme, ak nemáš nič iné súvisiace s DPH.
marjankaj
12.12.19,18:04
Mondes, asi čítala zákon o dph
§49/2
Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

teda ak faktúruje bez dph, tak asi nemá od čoho odpočítavať daň, či?
lotina
13.12.19,09:40
Ďakujem za odpoveď. Takže ja mám aj iné plnenia s DPH, podávam KV, ale teda faktúry, z ktorých nemám nárok na odpočet nevstupujú do KV. Tak som to pochopil. Ešte raz ďakujem.