Veronika182
12.12.19,10:47
Dobrý deň. Stala sa mi taká vec, že som zo zdravotných dôvodov musela neodkladne navštíviť lekára, ktorého mám mimo nášho okresu. Ošetrenie a všetko stým súvisiace trvalo tri dni. Lekár mi riadne dal paragrafy a ja som ich následne odovzdala zamestnávateľovi. Avšak po vyplatení mesačnej mzdy som zistila, že mi tieto paragrafy neboli preplatené. Od zamestnávateľa som sa dozvedela, že nám paragrafy preplácať nebude. Je to prosím Vás v poriadku? Ako to viem riešiť? Ďakujem za každú radu
Tweety
12.12.19,09:49
Takáto svojvôľa zamestnávateľa je porušením ZP. Obráť sa s týmto na Inšpektorát Práce.
kopretinka
12.12.19,10:20
A na tie 3dni ti dal absenciu?
ivka70
12.12.19,10:25
a co si mala na paske za tie 3 dni? mas rovnomerne ci nerovnomerne rozlozeny pracovny cas? mala si v tie dni pracovat?
veronikasad
12.12.19,10:27
kto ti vystavil potvrdenie o vyšetrení ? Vyšetrenie trvalo tri dni ? Všetko s tým súvisiace je čo ?
Katy a R
12.12.19,10:36
Nuž - ak si riadne zdokladovala návštevu lekára - tak to nie je v poriadku. Ale je len na tebe, ako si tú "zákonnosť" vynútiš. Sú veru aj takí zamestnávatelia, ktorí nedodržiavajú ZP .... (aspoň ten bonz na IP).
lepší prípad by bol, keby si to mala ako odpracované ??? - či máš tam vari neplatené voľno?
....
po doplnení - ja by som si na tvojom mieste radšej dala vypísať DPN - to by si mala preplatený aj víkend (spolu 5 dní) - a bolo by to narovnako - a predpokladám, že DPN už zamestnávateľ ozaj nemôže ignorovať (aj keď nájdu sa všelijakí ...???) - to do budúcna možno ...
Chobot
12.12.19,11:16
Na jednej strane je zamestnávateľ povinný ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca z dôvodu ošetrenia alebo vyšetrenia.

Ale na druhej strane - skutočne si bola CELÉ 3 DNI u lekára? To, že po vyšetrení si doma poležíš 2 dni je je návšteva lekára. To by mala byť už PN-ka.

Nemyslím, že by zamestnávateľ len tak prestal preplácať návštevy lekára. Skôr si myslím, že si nám nenapísala všetko ako to bolo.
kopretinka
12.12.19,11:41
Zamestnávateľ sa nevyjadril,že iba jej nepreplatí,ale že nebude nikomu preplácať...
Chobot
12.12.19,12:46
To tvrdí ona. A práve preto sa mi to nezdá, že by prestal v celej firme preplácať lekára.

Kto vie, ako to povedal zamestnávateľ... Alebo sa zase niekto nudí a robí si z nás srandu.
Katy a R
12.12.19,13:45
tibor - ja viem napríklad o troch prípadoch, keď zamestnávateľ presne takto isto povedal - žiadne paragrafy nepreplácam - a dal tam dovolenku, resp si to museli nadrobiť. (keď nemáš inú robotu, nepôjdeš sa s ním súdiť ...či?)
veronikasad
12.12.19,13:58
Mnohí zamestnávatelia podmieňujú výplatu dochádzkového bonusu "nečerpaním" §§-ov u lekára, čo tiež nie je celkom s kostolným poriadkom ...
ivka70
14.12.19,10:49
Preco? Dochadzkovy bonus je benefit, ktory zamestnavatel ponuka a ktoremu urcuje podmienky, podmienka odpracovania celeho mesiaca je pritom uplne regulerna.
Katy a R
14.12.19,12:15
... regulérna !? A potom príde vedúca pracovníčka s herpesom na hube (poridne opuchnutá) - a ešte aj pľuje svoje "jedy" na všetkých ľudí okolo! (len aby o ten bonus neprišla, ale že šíri vírus jej nevadí) ... to len na ilustráciu - som sa s tým stretla;)
veronikasad
14.12.19,12:22
Regulérne by to bolo, keby boli zamestnanci za výkon práce dostatočne odmeňovaní aj bez dochádzkového bonusu...
Veronika182
16.12.19,07:58
Zdravím. Ja som bola u lekára v piatok. Následne víkend bol voľný. Pondelok som mala kontrolu plus s jedným vyšetrením a tretí deň utorok som musela znova zájsť k lekárovi aby som si vybavila potvrdenia a preukaz do práce, ktoré od nás vyžadovali. Ako som už písala, lekára mám mimo okresu čiže nieje šanca aby som sa hromadnou dopravou dostala včas do práce. Moja nadriadená o tom bola oboznámená vopred a sama mi povedala, že nemám chodiť už tie dni do práce, lebo nevie ako by mi to mohla ospravedlniť. Citujem ,,Vybav si paragrafy a uvidíme či ich preplatia"
Do dnešného dňa som sa nedozvedela čo mám za tie tri dni či Áčko alebo neplatené voľno. Som v tom nová, nevyznám sa ale myslím, že som nikde nepochybila.
Veronika182
16.12.19,08:00
Vyjadril sa že neprepláca paragrafy, neviem komu, neviem prečo. My sme tam s kolegyňou zamestnané 3 mesiace a jej odmietol preplatiť 11 hod nadčasov vraj kvôli zlej ekonomickej situácii.
Katy a R
16.12.19,08:18
píšeš, že už výplatu máš a že ich nemáš preplatené ... tak predsa musíš vedieť, či tam máš Ačko ? - zamestnávateľ by mal dodržiavať ZP .. ALE !!! ;) ( skús si "dupnúť") a doplnila som príspevok
Chobot
16.12.19,08:34
Tak keď si bola všetky 3 dni u lekára, tak je zamestnávateľ povinný uznať neprítomnosť z dôvodu návštevy lekára.

Otázne je, čo urobíš, ako koná protizákonne? Dáš podnet na okresný inšpektorát práce, aby u zamestnávateľa vykonal kontrolu?
Veronika182
16.12.19,11:04
Bojím sa toho, ze keby som dala podnet prídem o prácu ktorá sa tu u nás ťažko zháňa
kopretinka
16.12.19,15:40
Stále si neodpovedala na otázku,čo máš na výplate tie 3dni......absenciu,neplatené voľno......alebo čo?
veronikasad
16.12.19,17:00
Zamestnávatel je povinný preplatiť zamestnancovi čas strávený vyšetrením alebo ošetrením v zdr.zariadení. To, že si využila slobodnú volbu lekára a zvolila si si ambulanciu v inom meste automaticky neznamená, že máš narok na preplatenie celodenného ošetrenia. Mala si si dať na každej priepustke vyznačiť odchod zo zdr.zariadenia a tento čas ti musí zamestnávatel preplatiť. Zbytok si musíš poriešiť sama - nadpracovaním alebo čerpaním dovolenky.
Veronika182
17.12.19,20:34
Na výplatnej páske nemám nič napísané, mám riadne hodiny odrobené ako ostatní moji kolegovia len v konečnej výplate sa nám to nezhoduje. Volala som na učtáreň čakala vysvetlenie no zatiaľ som sa sama nedočkala odpovede.
Chobot
17.12.19,20:45
To máš o tie 3 dni menšiu výplatu?
kopretinka
17.12.19,20:47
Takže odpracovaných dní máš rovnako ako ostatní? A koľko hodín máš,tiež ako ostatní? A koľko na hodinu,tiež ako ostatní?
veronikasad
17.12.19,21:08
Zamaž osobné údaje a prilož výplatnú pásku
Veronika182
19.12.19,11:07
Tak nakoniec som sa dockala odpovede a pani z učtárne mi povedala že v dvojzmennej prevádzke paragrafy neplatia.
kopretinka
19.12.19,11:19
Za prvé,nech ti doloží paragraf a za druhé,ako máš vykázané hodiny za tie tri dni.a aké smeny si mala naplánované a prečo to o 2-zmennej prevádzke píšeš až teraz!
Soňa K
19.12.19,14:42
Napíš už konečne, ako máš tie dni zaplatené. Ako keby si pracovala ? Zrejme si mala poobednú zmenu, doobeda bola u lekára a neprišla už ten deň do práce.