llentikaa
13.12.19,07:14
Dobrý deň,
vie mi niekto dať informacie k tomu, ako darovať FO (konkretne dôchodcovi) časť z nerozdeleneho zisku PO? nikde neviem najsť konkretne informacie, iba že je to možné, ale neviem ako postupovať, a aký dopad to má na darcu a obdarovaného? Našla som len info že dar pre FO nieje zdaniteľný príjem, ak ide zisk po zdanení (a teda pri darovaní PO už druhý krat tento dar nezdanuje)a pre FO by to nebol zdaniteľný príjem, prečo sa to tak často nevyužíva? napr. spoločník akože daruje svojim rodičom..a potom by nemusel platiť zrážkovú dan 7%? určite tam sú nejaké podmienky a limity ... Ďakujem za pomoc
Dáša_
13.12.19,07:02
prvý limit - platby v hotovosti, cez účet

A prečo to nedaruje ešte pred vykázaním zisku? V danovom priznaní to bude pripočitateľná položka, teda dň odvedie, ale zisk na delenie už nebude
llentikaa
13.12.19,10:33
v hotovosti limit je 5000 € , ale na účet sú taktiež nejaké limity? hmm toto je zisk za minule obdobia ..ja sa len čudujem, či tým naozaj vie obísť tých 7% zrážkovú daň..a či sa to vo firmách využíva lebo som o tom počula teraz prvý krát..
llentikaa
13.12.19,11:04
ďalšia vec, čo mi v súvislosti s tým napadá, či vlastne PO môže darovať blízkej osobe..či by sa nemala v tom prípade vypracovať transferová dokumentácia..a ak áno čo do nej napísať..
lubko6394
13.12.19,12:55
Ako chceš vypočítať hodnotu transferu 5000 Eur ? Mohlo by to byť menej 4999 alebo viac ako 5001? Ale nezdá sa mi že by sa tých 7% dalo takto jednoducho obísť. To by sme sa obdarúvali všetci.
llentikaa
13.12.19,14:54
haha :)...no ale podľa všetkého to fakt je možné, našla som viacero príspevkov dokonca z pravnej poradne , kde sa na toto pýtali a odpoveď bola jednoznačná, že to možné je. Aj tu na porade sa to davnejšie riešilo..
https://www.porada.sk/t294945-darovanie-zisku-odpoved.html
https://sk-sk.facebook.com/advokatska.kancelaria/posts/655529424469235/
prešla som si súvisiace zákony a nenašla som nič, čo by to zakazovalo.
Dáša_
13.12.19,15:08
no veď hovorím :D a ešte lepšie darovať dopredu. počas roka