alenka57
13.12.19,09:11
Prenajímam dva byty, zatiaľ nie na živnosť, ale príjmy sú podľa par. 6 odst. 3 ZDP.Jeden byt mám v obchodnom majetku, druhý nie. Uvažujem jeden byt prenajímať na živnosť, ale so základnými službami, nakoľko som čítala článok, že je možné si zriadiť aj živnosť, ktorá nie je uvedená v zozname voľných živností vypracovaných Min. vnútra SR. Vyplýva to z par. 25 zákona 455 z 1991 Zb. o živnostenskom podnikaní. Musím tento byt mať tiež v obchodnom majetku? Ide mi hlavne o to, aby som si mohla uplatniť nezdaniteľnú sumu okolo 4 tis. euro v daňovom priznaní.
Ako sa na to bude pozerat daňový úrad, nebude to brať ako prenájom na živnosť aj s doplnkovými službami?
A ešte otázka, kedy možem vyradiť byt z obch. majetku, ktorý prenajímam podľa par. 6 odst. 3. Chcela by som ho totiž po 5 rokoch od vyradenia predať.
Dakujem za odpovede.
marjankaj
13.12.19,08:16
živnostenský zákon
§4 Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností
(1)
Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.
Tweety
13.12.19,08:36
marjankaj
13.12.19,08:41
Ale keby nájomníkom ešte každé ráno robila kávičku, tak by to už bola živnosť, či?:D
alenka57
13.12.19,17:52
A keby som prenajímala na živnosť tak si nemožem odpočítať NCZD? Robenie tej kávičky by muselo byť v nájomnej zmluve alebo by som to musela fakturovať samostatne? Taktiež napr. upratovanie, a pod. by stačilo ak je to v zmluve alebo to musím fakturovať nájomcovi?
Katy a R
13.12.19,18:54
Ak si chceš uplatniť NČZD - tak by to musel byť aktívny príjem - živnosť (nie podľa odst 3) .
Nemáš vari iný druh príjmu, z ktorého si už tú NČZD uplatníš??
Čo sa týka vyradenia z obch majetku pri obyčajnom prenájme - môžeš hocikedy (sama si určíš) - ale potom aj musíš brať do úvahy rozdiel pri uplatnení výdavkov. Treba si prerátať, čo sa ti viac oplatí☺
alenka57
15.12.19,17:33
Čiže možem jeden byt prenajímať a príjmy riešiť podľa par. 6 odst. 3, a druhý byt iba na živnosť, a pritom ale musím pri živnosti prenajímať byt iba s doplnkovými službami . Potom teda neplati, že podľa živnosten. zákona si možem určiť aj inú živnosť, nielen ktorá je určená v živnost. zákone. Ja som chcela práve živnosť= prenájom bytu so základnými službami. podľa toho,čo píšete, to nie je možné.
marjankaj
15.12.19,19:45
Veď to máš jasne v zákone napísané(ak vieš čítať) musíš ponúkať aj iní ako základné služby napr. erotické(ak sa ti nechce variť tú kávičku)