durcan
16.12.19,09:28
Mam pracovnu zmluvu s pohyblivou prac.dobou. Od 8.00 do 14.00 musim byt na pracovisku. Avsak dochadzam denne cca 100km tam aj spat. Cize chodim medzinarodnymi rychlikmi a lokalnym vlakom. Niekedy sa stane, ze rychlik meska alebo jednoducho lokalka v zime nenastartuje. Tym padom nestihnem prist na 8.00. Vacsinou do 8.30 som v praci, mam meskanku zo ZSSR a pisem mail na sekretariat , ze meskam. Bolo mi vytknute, ze chodim neskoro na 8.00 (pracovisko oficialne funguje od 7.30 do 16.00). Hodiny na konci mesiaca mi sedia, lebo to potom nadrobim. J e opravnene od zamestnavatela neuznat tento neskory prichod? ZSSR po staznosti uznali, ze vlaky meskaju.Inak by som musela cestovat rano o 3.00 a domov prichadzam o 19.30.
Chobot
16.12.19,09:40
Ak máš potvrdenie od ZSR, že si meškal do práce z dôvodu meškania verejnej dopravy, tak zamestnávateľ je povinný ospravedlniť túto neprítomnosť. Je to v § 141 ods. 2 písm. g):

§ 141 Dôležité osobné prekážky v práci
(1)
....
(2)
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
a)
vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
....
g)
nepredvídané prerušenie premávky alebo meškanie pravidelnej verejnej dopravy; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak nemohol zamestnanec dosiahnuť miesto pracoviska iným primeraným spôsobom,
durcan
17.12.19,10:05
A potom ked ma clovek nahradne volno, tak si ho moze cerpat aj v case od 8.00 do 14.00 hod? Alebo tento nadcas je len na to, ze mozem ist skor domov po 14.00 hod. keby som mala robit napr. do 16.30? Moze mi tu ziadost zamestnavatel bez dohody zmenit na cerpanie dovolenky?
Chobot
17.12.19,11:29
Aké náhradné voľno máš na mysli? Náhradné voľno je voľno za nariadenú prácu nadčas. Ak ti nadriadený nariadi prácu nadčas, tak sa s tebou môže dohodnúť buď na preplatení práce nadčas, alebo že si vyberieš náhradné voľno. Kedy si ho vyberieš je tiež na dohode. Nemôžeš si sám určiť čerpanie náhradného voľna.

Za prácu nadčas sa ale nepovažuje to, že ty zostaneš dobrovoľne v práci dlhšie, než je denná pracovná doba.

Je to v § 121 ZP ods. 3 - 5:

§ 121 Mzda za prácu nadčas
(1)
Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 35 % jeho priemerného zárobku.
(2)
...
(3)
Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť čerpanie náhradného voľna za prácu nadčas. Zamestnancovi patrí náhradné voľno v rozsahu, v ktorom práca nadčas trvala; v tom prípade zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1 nepatrí.
(4)
Náhradné voľno zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi v dohodnutom termíne. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodnú na termíne čerpania náhradného voľna za prácu nadčas, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi náhradné voľno najneskôr do uplynutia štyroch kalendárnych mesiacov nasledujúcich po mesiaci, v ktorom bola práca nadčas vykonaná. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno výnimočne dohodnúť, že dosiahnutá mzda za prácu nadčas sa zúčtuje až za čas čerpania náhradného voľna za prácu nadčas.
(5)
Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno podľa odseku 4, zamestnancovi patrí mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1, a ak sa dohodol postup podľa odseku 4 poslednej vety, patrí mu aj dosiahnutá mzda za prácu nadčas.
durcan
17.12.19,11:58
Myslela som v suvislosti s pohybl.prac.dobou.V praci musim byt od 8.00 do 14.00 a pracovisko je oficialne otvorene od 7.30 do 16.00,cas nam pocitaju v rozmedzi od 6.00 rano do 17.30.Takze ak pridem o 8.00 a odidem o 17.00,mam 30 min.+.Tak sa mi nazbiera na konci mesiaca niekolko hodin.A tie ked si chcem vybrat mozu alebo nemozu zasahovat do doby medzi 8.00 a 14.00?
durcan
17.12.19,12:00
A este k tomu tovar nam vozia cca 6.05-6.20 ca ani nie je v sulade s prac.dobou od 7.30.Posledne objednavky ledva pridu do 16.00.
kopretinka
17.12.19,12:24
To je tvoj problém,že ostávaš v práci každý deň dlhšie o 30min.to nie je nadčas,ak ti to nadriadený neprikázal,alebo ak nemáte takú dohodu.
durcan
17.12.19,13:18
To mam chodit o 14.00 domov?Nebudu mi sediet hodiny na konci mesiaca.V praci ostavam cielene,ked viem ze zajtra musim odist skor.Ten cas nadrobim,niekedy dopredu,inokedy dozadu.
Chobot
17.12.19,14:14
To, čo si nadrobíš niekedy dopredu, môžeš využiť mimo toho pevného pracovného času, teda po 14. hod. Medzi tou 8. a 14. tam musíš byť.

To sú tie špecifiká pružného pracovného času - že máš určený pevný čas, kedy MUSÍŠ byť v práci a potom určený pohyblivý pracovný čas, ktorý si môžeš manažovať. To, že zostaneš v rámci toho flexibilného času dlhšie a potom máš viac odpracovaných hodín je len tvoj problém.

Pozri si ustanovenia o Pružnom pracovnom čase v ZP § 88.
Chobot
17.12.19,14:21
Tejto poznámke nerozumiem. Však ťa nikto nenúti byť tam od 6. do 17-tej. Je vás asi viac, tak sa dohodnite, že polovica z vás príde jeden týždeň skôr a aj skôr odíde a na druhý týždeň príde skôr druhá polovica.