Allicia222
17.12.19,11:07
Ahojte. Potrebovala by som radu. Byvame v bytovke v tvare L, kde je spolu 6 vchodov. Zbierali sa podpisy na vymenu vytahov. Riesi sa to cez OSBD. Vraj sa to moze len spolocne, a to ze vytahy budu menit vsetky vchody. Samozrejme sa vyzbieralo malo podpisov. Musi sulasit viac ako 2/3 vlastnikov bytov. Vsetkych bytov. Za nas vchod sa to splnilo. To fakt nie je moznost aby sa vytah vymenil len v nasom vchode? Prosim poradte nieco. Vytah je v strasnom stave, vrzga, hybe sa, ja osobne mam obcas strach v nom ist. Dakujem za rady.
Dopisujem teda aj ze nas vchod ma vo fonde oprav dostatocne prostriedky.
buchač
17.12.19,10:17
NIE...nie je to možné, len v jednom vchode vymeniť výťah, nakoľko bytový dom je jeden celok.
----------------------
Každá rada drahá...keď raz jeden výťah zahučí, alebo ho znefunkčia z bezpečnostných dôvodov, nuž vtedy sa zbadajú.
Chobot
17.12.19,10:52
Ak je to bytový dom ako jeden celok - teda všetkých 6 vchodov je na jednom liste vlastníctva a všetci ste spoluvlastníci bytového domu, tak na rozhodovanie je potrebné, aby sa prihliadalo na hlasy všetkých spolulvlastníkov.

Keby to bol dom, kde každý vchod je samostatný objekt so samostatným listom vlastníctva, tak by to bolo možné, že o výmene hlasuje len jeden vchod. Ale toto bude asi ten prvý prípad, že všetky vchody tvoria jeden objekt ako celok.

Toto sú výhody aj nevýhody tých obrovských bytoviek so stovkami bytov. Na jednej strane síce viete vytvoriť veľký fond opráv, ale rozhodovanie o investovaní do obnovy je obtiažne, lebo jeden vchod závidí tomu druhému aj inú farbu poštových schránok.
majkii
17.12.19,11:04
Áno, je to možné, aby sa menil výťah iba v jednom vchode ale iba v dvoch prípadoch.

1) Buď vlastníci bytov v dome odsúhlasia nadpolovičnou väčšinou hlasov (v prípade úveru dvojtretinovou väčšinou). Je ale malá pravdepodobnosť, že by vlastníci bytov v dome takéto rozhodnutie prijali len pre jeden vchod. Len sotva budú chcieť prispievať vlastníci bytov z iných vchodov na výmenu výťahu vo vašom vchode.

2) druhá možnosť je na schôdzi vlastníkov podať návrh na výmenu výťahu vo vašom vchode, a ak vlastníci výmenu výťahu neschvália, potom sa obrátiť na súd ako prehlasovaný vlastník, aby súd rozhodol.
dmc
17.12.19,14:19
Ale je to mozne. By si sa cudoval
Allicia222
17.12.19,15:12
No, tu ide aj o to, ze nas vchod ma vo fonde oprav dostatok prostriedkov na to, aby sa nemusel brat aj uver (cisto pre nas vchod).
buchač
17.12.19,15:13
Ja vravím o bežnejšom baráku...teda o takom, kde sa všetci zhodnú a pristúpia na financovanie komplet a nie iba podľa vchodov.

To, čo spomína majkii, to nejak neberiem v úvahu.
- Lebo je faktom, že nik nebude financovať niečo, z čoho nemá osoh.
Ono by sa povedzme aj dal urobiť ten jeden výťah...no majitelia bytov v danom vchode by mali zas problémy, že sa im dvihnú platby za byt.
- Žeby dal jeden vchod tie ostatné na súd ?
Ta fasa...to mi príde, ako keby súd na návrh suseda rozhodol, že si mám urobiť GO auta..
Allicia222
17.12.19,15:14
No tak toto neviem, lebo nas vchod vidi len kolko je vo fonde oprav pre nas vchod. A mame dostatok prostriedkov aj na to, aby sa nemusel brat uver.
Allicia222
17.12.19,15:18
Ale nas vchod ma vo fonde cca 60000, vymena stoji cca 45000. Cize by sme to vedeli vyplatit hned.
Chobot
17.12.19,15:24
Máte samostatne vedený fond opráv pre váš vchod?

Ktoré vchody sú na liste vlastníctva, kde si aj ty? Len váš vchod, alebo celá bytovka - teda všetkých 6 vchodov?

Alebo aj inak - celý dom má jedno súpisné číslo? Alebo každý vchod je samostatné súpisné číslo? Pozor, nie orientačné, napr. Rumančekova 4, 6, 8, 10 ...
Allicia222
17.12.19,15:34
Kazdy vchod ma ine supisne cislo. Do listu vlastnictva musim pozriet.
Chobot
17.12.19,15:42
Tak potom každý vchod je samostatný objekt, ktorý je v spoluvlastníctve len obyvateľov daného vchodu. Potom nerozumiem, prečo hlasuje dom ako celok? Kto to tak vyžaduje? Máte jedného spoločného správcu všetkých 6 vchodov?

Ak si tvoríte vlastný fond opráv, tak aj o jeho použití rozhodujú tí, ktorí ho tvoria. Susedný vchod potom nemá do toho čo kafrať. Výmenu výťahu si potom môžete odsúhlasiť sami.

Ak sa ti chce, pošli mi do súkromnej správy nejaké identifikačné údaje domu, nech pozriem, ako je to v katastri vedené. Napr. meno obce, ulicu a číslo vchodu.
misoft
17.12.19,16:37
Ajajaj... tu ide o to, ako to majú poriešené. Buď celý bytový blok (pod jednym správcom) odvádza platby do FO do JEDN0HO účtu (pre všetkych 6 vchodov), alebo sa to udvádza na 6 účtov (pre každý vchod osobitne). Ak možnosť B - môže aj samostatný vchod si dať urobiť svoj výťah.
A Allicia napísala, že ICH vchod to splnil (2/3). Ale už nenapísala, AKO TO MAJÚ RIEŠENÉ S FO!
misoft
17.12.19,16:38
Upresni, či každý vchod má svoj VLASTNÝ (oddelený) účet pre FO, alebo či všetky majú SPOLOČNÝ účet pre FO.
Takto len hádame!
Allicia222
17.12.19,16:49
Viete mi poradit ako to zistit?
majkii
17.12.19,19:23
podľa môjho názoru, fond opráv domu máte podľa zákona v banke vedený na jednom účte, len váš správca to analyticky vykazuje podľa vchodov. Niektoré bytové družstvá to tak robia, ale v skutočnosti je FOD len jeden. Preto o použití FOD rozhodujú vlastníci bytov v celom dome nadpolovičnou väčšinou hlasov.
Allicia222
17.12.19,20:31
Bolo nam povedane nad 2/3. Nad polovicu je, ale 2/3 nie.
majkii
17.12.19,21:29
ak nehlasujete o úvere
§ 14b (1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome prijímajú rozhodnutia nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak hlasujú o

i) preddavkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv a účele použitia prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv, zásadách hospodárenia s týmito prostriedkami vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi,

ak ste už o veci rozhodovali
§ 14b ods.(5) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodli o veci, nové rozhodnutie o tej istej veci nahrádza predchádzajúce rozhodnutie. Pri hlasovaní o tej istej veci podľa odseku 1 do jedného roka od platného hlasovania sa vyžaduje súhlas dvojtretinovej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.
Chobot
17.12.19,22:04
Trochu máš v tom hokej. Pozeral som tú vašu bytovku a je to jeden objekt. Neviem, kde si vzala informáciu, že každý vchod má vlastné súpisné číslo. Všetkých 6 vchodov je v jednom objekte, ktoré má súpisné číslo 3591, takže spoluvlastníkmi objektu sú obyvatelia všetkých 6 vchodov. Ste jeden obrovský objekt. Možno správca vedie analyticky účet za každý vchod samostatne, ako napísal dole majkii, ale pri rozhodovaní sa počítajú hlasy všetkých vlastníkov vo všetkých 6 vchodoch. Tak ako ti povedal správca.

Bohužiaľ, katasterportal má nejaké problémy, takže neviem pozrieť LV, na ktorom je dom, aby som videl, koľko je tam vlastníkov. Ale predpokladám, že na tom jednom LV budú vlastníci zo všetkých vchodov.
misoft
17.12.19,22:55
Od nás.... náš správca má pre každý vchod iný účet... takže nemáme napr. pre blok vo FO len jednu sumu, ale každý vchod má presnú sumu, koľko sa platbami prispelo a koľko na uvedený vchod sa minulo!
To všetko záleží na SPRÁVCOVI a majiteľoch, ako si to ZARIADIA! Ak sú sprostí - tak budú doplácať aj na iné vchody, kde bude viacej opráv, ale zaplatia rovnako, ako tí, ktorí sa o to starajú. Ak sa na vedľajšom vchode pokazí výťah - náš vchod nedá ani cent na opravu ICH výťahu - majú svoj účet, z toho si to hradia. Ak sa nám niečo pokazí, platí sa z nášho účtu a zase oni na nás nedoplácajú.

To ste mnohí z višne spadli, že si neviete rozhodnúť, ako nakladať s VAŠIMI peniazmi? Tak potom plačte, že doplácate na druhých,
buchač
18.12.19,06:34
misoft (Včera 17:37) Ajajaj... tu ide o to, ako to majú poriešené. Buď celý bytový blok (pod jednym správcom) odvádza platby do FO do JEDN0HO účtu (pre všetkych 6 vchodov), alebo sa to udvádza na 6 účtov (pre každý vchod osobitne). Ak možnosť B - môže aj samostatný vchod si dať urobiť svoj výťah.
---------------------------

misoft (Včera 23:55) Od nás.... náš správca má pre každý vchod iný účet... takže nemáme napr. pre blok vo FO len jednu sumu, ale každý vchod má presnú sumu, koľko sa platbami prispelo a koľko na uvedený vchod sa minulo!
To ste mnohí z višne spadli, že si neviete rozhodnúť, ako nakladať s VAŠIMI peniazmi? Tak potom plačte, že doplácate na druhých,
===================
Chlope...miešaš jablká s hruškami...čo si z višne drbol ?
misoft
18.12.19,11:25
Chlope, chlope.... viem, čo viem. Viem, ako je to U NÁS riešené.... Preto píšem, záleží na tom, ako si to MAJITELIA bytov v bytovom dome nastavia.
Náš vchod menil výťah - zástupca dostal dve ponuky od dvoch firiem, správca vedel o tých firmách, ale MY sme rozhodli, ktorá to bude! A ostatné vchody len vyčkávali. Keď všask zbadali zástupcov firmy, ako premeriavajú, ukazujú vizualizáciu, ponuku (vzhľad kabíny, farby, prevedenie, ovládanie), tak sa tiež začali o to zaujímať.
A predstav si, vybrali si 4 vchody z 5 jedného dodávateľa a jeden druhého - správca do toho nezasahoval, len skontroloval, či konkrétny vchod MÁ dosť prostriedkov na SVOJOM účte FO! A každý vchod si platil SVOJ výťah. Bytovka tzv ruského typu - prízemie je na 1. nadzemnom podlaží, pivnice na úrovni terénu. A výťah začínal práve na prízemí (muselo sa hore schodmi). My sme si dali zriadiť stanicu aj dole (predtým nebola) - a bola to dobrá voľba. Potom sa upravila chodba, každý vchod si upravoval svoj, s iným dodávateľom/ firmou.
Takže - nič v zlom - žiješ na chalupe (zdravý život - schvaľujem), ale ako to TERAZ beží a leží - vieš strašne málo!!!! Trochu si zaspal dobu.
dmc
18.12.19,11:38
prave pre neschopnosch vlastnikov - (cim viac tym horsie )- dohodnut sa relizuje uctovnictvo za kazdy vchod zvlast. Ak je potrebne realizovat v ramci jedneho vchodu (vymena vytahu) - je schodnejsia cesta dosiahnut potrebnu vecsinu vo vchode ako v celom bytovom dome. Pri urcovani potrieb za vchod sa cerpa s prostridkov ktore si vytvoril vchod a aj hlasovanie o tychto prostriedkoch postacuje za samotny vchod. Akonahle sa riesia spolocne priestory pre vsetky )napriklad 3 vchody) (strecha, zateplenia) vyzaduje sa suhlas vsetkych vchodov.. Akonahle by sa brala pozicka samozrejme je potrebny suhlas za cely bytovy dom Takze to nieje iba rarita u misofta ale aj inde.
misoft
18.12.19,11:40
Vysvetli to Ďurimu.....
buchač
18.12.19,12:32
misoft (Dnes 12:25) Chlope, chlope.... viem, čo viem. Viem, ako je to U NÁS riešené....
Takže - nič v zlom - žiješ na chalupe (zdravý život - schvaľujem), ale ako to TERAZ beží a leží - vieš strašne málo!!!! Trochu si zaspal dobu.
------------------
Ááááále hovno vieš a v riti si bol...
Čo je u VÁS riešené, to nikoho v podstate nemusí zaujímať.

Zákon sa nejak nezmenil a ako to bežalo pred pár rokmi, tok to beží aj teraz.
Pár rokov som robil zástupcu vlastníkov bytov...počas tej doby sa urobilo zateplenie a začalo sa aj s generálkami - výmenou všetkých výťahov.

P.S.:
Dúfam, že mi teraz nebudeš tvrdiť, že aj ty si bol tým zástupcom vlastníkov...lebo ak hej, tak ma rovno vystrie.
==================
misoft (Dnes 12:40) Vysvetli to Ďurimu.....
----------------------
Mne nemusí...o tom ja dobre viem...ty si prečítaj poriadne, o čom píše dmc.
Som schvaľoval určité čerpanie z vchodového fondu, ktorého výška bola do 500€.
sito
21.12.19,18:33
misoft (18.12.19 12:40) Vysvetli to Ďurimu.....

:D:D:D Ďurimu netreba, Ďuri vie aj keď nečíta ...

Ale, takto to je.

Ak je v dome SVB?

"spôsob správy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, spôsob a oprávnenie hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv."

Ak je v dome správca?

"spôsob výkonu správy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, zásady hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi"

V obidvoch prípadoch platí toto.

" Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu."

Samozrejme, že si môžu spoluvlastníci domu dohodnúť, že určitú časť v percentách FPÚaO budú evidovať ako FPÚaO vchod, každého. Zároveň sa dohodnú, ktoré veci vo vchode sa budú z tých fondov hradiť. Ak by boli fondy samostatné tvorené, vlastníci bytov nie sú povinní do nich prispievať. Zákon niečo také neukladá ako povinnosť.

Ak je pravda toto, čo píše Alica? V čom je problém??? :D

Allicia222 (17.12.19 16:18) Ale nas vchod ma vo fonde cca 60000, vymena stoji cca 45000. Cize by sme to vedeli vyplatit hned.