slavonix
17.12.19,10:14
Prajem pekný deň. Pred časom mi prišla vyúčtovacia faktúra za dodávku plynu od SPP, v ktorej mi bolo oznámené, že sa mení môj odpočtový cyklus z R12 na R04. V apríli budúceho roku teda urobia ďalší odpočet a vyfakturujú mi v podstate celé vykurovacie obdobie ako nedoplatok. Vôbec pri tom nehľadia na to, že doteraz som si plyn platil zálohovo mesačne aj v mesiacoch kedy sa nekúri. Môžem sa voči tomu nejako brániť. Mám nejaká právny nárok na ponechanie pôvodného odpočtového cyklu R12?

Ďakujem za pomoc.
slavonix
17.12.19,10:09
v SPP sa vyjadrili že to robia pre skvalitnenie služieb, ale k tomu či sa to dá vrátiť spať nenapísali nič... myslím že daná záležitosť sa bude týkať viacerých ľudí, len mnohý si to ešte neuvedomili...všade sa píše o zdražovaní plynu ale to v konečnom dosledku bude znamenat +10e na zálohových platbách...ale to, že posunutie odpoctového cyklu z R12 na R04 znamená cca 300 eurový nedoplatok vo vyúčtovaní v apríli 2020 ...o tom sa zatial mlčí...
buchač
17.12.19,10:18
Hm...takže ešte raz.
Pýtam sa, čo POVEDALI v SPP...a nie na to, čo NAPÍSALI.

Lebo ja by som veru šiel na patričné miesto a pri stole by som kládol otázky a dôvodil, argumentoval, nechal si vysvetliť.
bodliak
17.12.19,10:32
Zase troll v akcii. Silné reči...
jelalim
17.12.19,10:36
Predpokladam, ze vsetci susedia okolo teba maju R4 (t.z. koli tebe museli do danej lokality vyslat niekoho na odpocet tvojho plynomeru v decembri pricom vsetkym v okoli odpisuju v aprili). Kedze je to zbytocna robota potom na dva krat, tak jednoduhsie je tebe (pripadne mensine) zmenit cyklus.
buchač
17.12.19,10:52
bodliak (Dnes 12:32) Zase troll v akcii. Silné reči...
==================
Tvoja baba s dedom boli trollovia...nečudo, že z takého podliackeho semä vzniklo to, čo tu pindá...zbytočne pindá.

Ty si rob, ako len chceš...ja robím podľa uváženia.
Ale ak si myslíš, že ísť do pobočky a porozprávať sa s úradníkom, ba dokonca považovať za silné reči...tak ja už fakt veru neviem, či si ty normálny.
Odpoviem si sám...NIE, ty nemôžeš byť normálny...
slavonix
17.12.19,11:45
predpokladáš zle... poštárka celú ulicu chodí odpisovať naraz v decembri. Väčšine domácností končí fakturačné obdobie pred zimou, čiže v decembri...
bodliak
17.12.19,11:52
.
Čítal si Čiernych barónov ?
Aj na teba by pokrikovali: "Na pátou kolej, na pátou!"
Mária27
17.12.19,13:55
Budeš platiť aj naďalej zálohy mesačne? Alebo budeš všetko platiť až dodatočne - len čistú spotrebu?
jelalim
17.12.19,14:00
potom mozme predpokladat, ze postarka strasne frflala, ze ma toho vela a naraz v decembri to nestihala vsetkym opisovat, dupla si a vydupala si, ze tvoju ulicu o par mesiacov posunuli.
slavonix
17.12.19,15:24
budem platit nadalej aj zalohy..dokonca ich zdvihli z 95 na 140 eur prave kvoli spominanemu faktu...a ak bude spotreba taka ako predosle obdobie,napriek tomu to urobi v aprili 300e nedoplatok, kedze to bude hned po vykurovacom obdobi...
slavonix
17.12.19,15:25
no veruze sa na to asi postarky opytam...
misoft
17.12.19,15:32
Ale prdlajs! Ty si myslíš, že to čo si zaplatil predtým, nezohľadnia? Veď by sa sami zahrávali so zákonom!!!! Veď by to bolo z ich strany bezdôvodné obohatenie.
Zálohové platby sa zohľadnia, príde vyúčtovanie za predchádzajúce obdobie (R12) a začnú s R04 - teda budeš platiť zálohové platby 1x za 3 mesiace a vyúčtovanie bude za celých 12 mesiacov. Ide o to, aby sa neplatilo každý mesiac, ale len 4x do roka (vždy za 3 mesiace.
slavonix
18.12.19,10:53
teraz v decembri prislo vyuctovanie R12 za rok 2019. Bolo k 1.12.2019. Teraz chcú najblizsie príst k 1.4.2020 a urobit dalsie vyuctovanie. Za tieto 4 mesiace, kedze je to gro zimy, spalim 80% mojej rocnej spotreby, cize cca za 800eur. Zalohove platby pojdu len januar, februar, marec 2020 po 140e - tak mi to nastavili v SPP. Takze na vyuctovacej fakture bude do 30.4.2020 treba zaplatit 800-420=380e ... a to budeme s SPP na 0. Kedze doteraz som spotrebu, ktoru som minul v zime splacal letom do konca roka na 0 a po novom budem cez leto u SPP hromadit preplatok, ktory sa mi zimou minie do aprila na nulu, k tym 380e sa uz nedostanem. v SPP prisli na to ako si zabezpecit prijem...
Katy a R
18.12.19,11:04
Nechápem - že čo furt s tými právnymi nároklmi. Pozri zmluvu, čo tam je napísané (ktorú si podpísal), že ako je to v podobných prípadoch.
Samozrejme, môžeš ich požiadať, ale ozaj kvôli tebe jedinému asi nebudú robiť odpočty zvlášť. (pozri sa na to aj z ich stránky). Tiež môžeš požiadať o zníženie zálohovej platby - ak dobre zdôvodníš a motyka vystrelí - tak ti možno aj vyhovejú :)
A keď nie - tak si zálohovo ukladaj už teraz niečo do fusakle - aby si mal potom na tú zvýšenú zálohu ... no a potom zase si odložíš ten preplatok, čo budeš mať neskôr;) :)
slavonix
18.12.19,11:11
v zmluve o tom nic nie je, nie som jediný, vacsina domacnosti mala doteraz R12, nasa ulica urcite celá, preplatok sa nebude konat...vid vysvetlenie vyssie... dobre si to v tom SPP vymysleli ... smutne je len to ze mnohým to dojde az v aprili 2020 ...
Mária27
18.12.19,11:48
Plynári si zrejme uvedomili, že plyn, ktorý odoberieš v prvom polroku, splácaš celý rok - asi bezúročne. Každý chce mať zaplatené za tovar čím skôr. Je možné, že ti aj zálohy upravia počas roka rôzne.
Neviem, ako by sa ich nová platobná politika mohla dať napadnúť, ide o mluvné podmienky. Snáď len zmeniť dodávateľa. Vláda práve schválila, že SPP nebude občanom v ´dalšom roku zdražovať plyn, na iných doávateľov dosah nemá.
slavonix
18.12.19,11:55
...áno...lenže po novom najprv zaplatím a až potom miniem ...veru nešiel by som do reštiky kde by odomňa chceli zaplatiť skor ako sa najem...divne obchodne sposoby..... a z mojho letneho preplatku u nich mi predpokladam uroky tiež chodiť nebudu...
Mária27
18.12.19,12:14
ja dostávam s faktúrou vždy aj nový predpis záloh - štvrťročne
Katy a R
18.12.19,12:38
v konečnom dôsledku zaplatíš len to, čo spotrebuješ! A v zmluve máš aké sú podmienky - niečo o zmenách. Samozrejme - aj ja mám radšej, keď ma úvereje niekto iný (v tomto prípade plynári) - ako naopak . Ale to len snimi skús riešiť! Sestra pred viacrokmi dosiahla zníženie zálohovej platby - ale bol dôvod!
A zálohová platba hádam vieš čo znamená - či??? - že dopredu si predplácaš služby (preddavky) - a raz za čas sa to potom vyučtuje. v podstate ti môže byť jedno, či máš R12, alebo R5, alebo R7 (tiež máme R4) ... len teda teraz máš jedno kratšie obdobie.
misoft
18.12.19,15:58
Furt melieš jedno a to isté..... vraj nedostaneš.... napíšem to otvorene - HOVNO nedostaneš. Nemôžu si nechať to, čo im nepatrí. Budeš platiť 4x do roka v zálohových platbách (rozpočítané 3 mesiace x 4) a na záver bude suma sumárum. A tých tvojich nešťastných 380€ BUDE započítané pri vyúčtovaní.
Keď som mal preplatok plynu (R04) z minulého roku, tak boli zálohové platby a hneď bolo tam preplatok -xxxx€ (cez SIPO) - takže NIČ NEKRADNÚ.
Len v tvojej hlave a z nepochopenia systému si tvrdohlavo myslíš, že ťa okradnú, okradli.
Píšem ti - toto si nemôžu dovoliť, to by bolo okaté takto si privlastniť cudzie peniaze. Ak ťa budú chcieť okradnúť, tak si započítajú iné položky, ktoré budeš platiť.
slavonix
19.12.19,06:39
nerozumiem Ti...poprve: preco by som mal platit 4x do roka? Ja plynom KURIM ... platim zalohovo KAŽDY mesiac okrem mesiaca v ktorom chodi vyuctovanie, čiže 11 platieb. podruhe: ak si mal odjakziva R04 tak to je rovnake ako som mal ja R12= vsetko OK po tretie: ja tu hovorim ze ZMENOU cyklu z R12 na R04 pridu skasnut zimu, vytiahnu zo mna 380eur a sme si kvit a ideme akoby som mal odjakziva R04 - cize dalsie obdobia uz su OK, platim ako predtym ale k tym 380 eur. sa uz nedostanem... ak by zmenu nerobili, nerobili by specialny odpocet, neplatil by som 380eur... ja viem...je to tazsie na logiku pochopit to..ale tak skus to :-)
slavonix
19.12.19,06:52
ano... ja som doteraz vzdy dostal s fakturov mesacny predpis zaloh. Ja platim plyn kazdy mesiac okrem mesiaca v ktorom chodi vyuctovanie. Teraz mi vsak prisiel predpis len do marca 2020, lebo v aprili pride dalsie zuctovanie.... dec, jan, feb, mar spalim za cca 800e, platby mi zdvihli "len" o 40e na 134e, takze vyuctovanie bude 800-(134x3)=398eur nedoplatok
slavonix
19.12.19,06:58
...ano..ide ale o to ye prave to vvykurovacie... kuris plynom? ake mas obdobie?
marjankaj
19.12.19,15:06
Tak si pekne odkladaj na účte s dobrým úrokom a potom to zaplatíš naraz. A zostanú ti aj úroky.
Alebo si nájdi iného dodávateľa.
Katy a R
19.12.19,15:15
... mať tak len takéto problémy ;):);)
veronikasad
19.12.19,17:08
V septembri, keď cez leto nebudeš kúriť vôbec, ti zálohy vrátia ...Treba odložiť do pančušky.
Dáša_
30.12.19,10:45
Len pre istotu R04 neznamená, že budú robiť faktúru 4x do roka, ale to, že odpočet urobia v apríli. A potom zase o rok v apríli. A áno, zhruba rok budú cez vyššie preddavky používať naše peniaze.

Nám zmenili odpočet na R05 a teda na máj. A zároveň zvýšili preddavky.
slavonix
03.01.20,13:17
takže iste chápete ako to je...že SPP ( a to je jedno či distribucia alebo matka-lebo su to tý istý ľudia) vymysleli skvelý spôsob, ako sa na ľuďoch obohatiť o cca 300 až 500 eur-podľa spotreby za zimu... tieto peniaze pri budúcom zúčtovaní ako preplatok NEPRÍDU!!!
Dáša_
03.01.20,13:40
a prečo by neprišli? Normálne sa to nakoniec vyrovná.
slavonix
03.01.20,15:02
no...zial nie... predpokladam ze plyn pouzivate na kurenie prave v mesiacoch ktore v maji zuctuju..december,januar,februar,marec, april.. je to tak?... spotreba dajme tomu za 800 eur... neviem na kolko vam zvysili preddavky ale aby to pokryli museli by ich zdvyhnut na 200 eur kedze budu len v 4 mesiacoch..a to predpokladam neurobili... takze v maji pride riadny nedoplatok ..a ten sa uz nevrati k maju 2020 budete s SPP po zaplateni nedoplatku na 0. A dalsie obdobie od maja do maja idete po starom... iba s tym rozdielom ze uz zalohami nesplacate ale predplacate...
Dáša_
03.01.20,18:12
a ked sa niekto pripojil ku kúreniu v oktobri? Ten splácal alebo predplácal od januára?
slavonix
03.01.20,18:52
Ak mal odpoctovy cyklus R10 tak splacal. Ak je zuctovanie pred zimou tak splacate, ak po zime tak predplacate. Nejde ani o to ci sa splaca alebo predplaca..ale o tu zmenu ked zo splacania urobia predplacanie a chcu od vas vyrovnat sekeru hned po zime. O tu ciastku pridete... A ste v podstate diskriminovany...lebo tomu komu cyklus nezmenili, alebo mal od zaciatku nastaveny cyklus po zime tak toho sa to netyka....