bosos
17.12.19,11:27
Dobrý deň.Momentálne som štvrtý rok v zamestnaneckom pomere.Plánujem však skončiť a založiť živnosť.Ak by sa mi však nedarilo a živnosť by som trebárs po roku ukončil,mal by som nárok na podporu?Viem že za posledné 3 roky treba mať odrobené (zaplatené) 2 roky.Keďže živnosť by mi trvala iba rok,z nej by som nárok nemal.Mohlo by sa k obdobiu živnosti prirátať aj súčasné obdobie zamestnanosti alebo nie?
kopretinka
17.12.19,11:30
A prečo to neurobíš naopak? Najprv živnosť,a keď to pôjde,potom výpoveď? A keď nepôjde,tak furt máš ešte príjem zo zamestnania?
Katy a R
17.12.19,12:52
lepšie pozri zákon - treba mať dva roky postenia za posledné štyri roky pred tým, ako sa zaeviduješ na UPSVaR. A akéhokoľvek poistenia, či už povinného ako zamestnanec, alebo aj dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti.
zze/2003-461/104/1
bosos
18.12.19,07:13
Lebo tá živnosť nemá nič spoločné s terajším zamestnaním....To bude úplne iná praca,takže v zamestnaní musím skončiť.
veronikasad
18.12.19,08:24
Ak ukoncis zivnost do dvoch rokov, este stale budes mat narok na davku v nezamestnanosti, ak tvoje poistenie v nezam.trvalo v poslednych 4 rokoch aspon 730 dni. Rozdiel bude len vo vyske davky, ktora sa pocita z vymeriavacieho zakladu z posledných 24 mesiacov pred uplatnenim naroku.
Poistenie v nez. nie je sucastou povinnych odvodov SZCO, pocas zivnosti sa môžeš prihlasit v SP ako dobtovolne poistena osoba, ale az potom ked ti vznikne povinné poistenie zo zivnosti.inak by si sa musel prihlasit na cely balik poistenia.
kopretinka
18.12.19,12:18
Tak tento argument som nepochopila.
Kebyže napíšeš,že to nebudeš stíhať,tak to beriem,ale henten dôvod......?
bosos
19.12.19,17:26
Ďakujem.
bosos
19.12.19,17:28
Vďaka.
bosos
19.12.19,17:32
Asi som to zle napísal.Jednoducho budem celý deň v práci ako živnostník,čiže nebudem môcť byť zamestnaný vo firme v ktorej som teraz.Nemôžem byť naraz na dvoch miestach.Takze asi tak-nebudem to stíhať.