jopus2
18.12.19,11:40
Pôvodný odberateľ plynu umrel, trvalé bydlisko mal na odbernom mieste, ktoré patrilo a patrí nie jemu, ale podľa LV jeho dvom deťom. V čase úmrtia bol plyn napísaný na neho. Súrodenci sa dohodli, že jeden z nich urobí prepis, aby sa stal novým odberateľom. Vykonal sa odpočet, prepis a vyúčtovaný bol preplatok, ktorý SPP odmieta novému odberateľovi vyplatiť. Dôvod? Vraj až po ukončení dedičského konania. Podotýkam, že daná nehnuteľnosť nie je predmetom dedičského konania, lebo zosnulý nebol už jej vlastníkom v čase jeho úmrtia a navyše, preplatok zostáva podľa SPP u nich a nie u notára. Koná v zmysle zákona? Ak áno, konkrétne akého? Ak nie, ako na nich, kam sa obrátiť?
misoft
18.12.19,10:58
Prečítaj si, čo si napísal!
Dom je síce TVOJ, ale plyn platil práve ten zosnulý - boli to JEHO prachy, JEHO preplatok. SPP ich nezadržiava neoprávnene, v prípade dedičského konania ich potom vyplatí oprávneným dedičom.
Prepis odberateľa nezakladá nárok na preplatok pôvodného odberateľa, ktorý zomrel.
Notár sa bude predsa pýtať po majetku (známom) po zosnulom - spomenie sa ten preplatok u SPP, oznámi SPP, že ten preplatok podlieha dedeniu a SPP ich predisponuje notárovi (notár určí, kde).
jopus2
18.12.19,11:50
Zaujímavé. Keby sa jednalo o nedoplatok, ten by som musel zrejme uhradiť ešte pred ukončením ded. konania, ináč by mi chodili spoplatnené upomienky a hrozilo by aj odpojenie od plynu. U preplatku nie. Ak sa niektorý dedič nedostaví alebo niekoho nesplnomocní k ded. konaniu, preplatok zostane u notára?
Chobot
18.12.19,17:32
Nie som si istý, či SPP pošle peniaze notárovi. Keď sme v životnej poisťovni riešili napr. preplatky z poistného, tak sme čakali, kým nám dedičia doručia osvedčenie o dedičstve a až na jeho základe sme peniaze posielali právoplatným dedičom v pomere, ako dedili. Nikdy sme peniaze neposielali nejakému notárovi, ktorý prejednával dedičstvo. Podľa mňa to rovnako bude mať aj SPP. Neexistuje právny základ, na základe ktorého by vyplynula povinnosť vyplatiť peniaze - preplatok notárovi.

jopus2 - je to štandardný postup, čo robí SPP. To boli peniaze odberateľa plynu, nie majiteľa domu. Takže po jeho smrti patria jeho dedičom.
Soňa K
19.12.19,20:13
Do dedičského konania sa prihlasujú všetky pohľadávky /preplatok/ aj záväzky /prípadný nedoplatok/ po zomretom. Aj keď sa robí dańové priznanie po zomretom a vyjde preplatok na dani, tak ho daňový úrad vyplatí oprávneným dedičom po predložení príslušných dokladov. To nie je právo SPP, to je ich povinnosť takto postupovať.