vierkanevierka
20.12.19,01:25
Zdravím všetky múdre hlavičky.....
Zdedili sme nemovitosť, prešlo dedičské konanie, a nemovitosť chceme predať
Developér nám tvrdí, že sa nemusíme riadiť úradným, notárskym odhadom, a že je celkom obvyklá prax, nechať si urobiť odborný odhad, certifikovaným odhadcom, a ten potom uvádzať aj ako platný dokument, pri predaji, v rámci daňového priznania...
Neviem, či to mám brať do úvahy, alebo sa naďalej držať notárskeho odhadu
ďakujem pekne za odpovede
veronikasad
20.12.19,06:49
Kedy a po kom ste zdedili nehnutelnost?
lubko6394
20.12.19,08:01
Však predaj za najvyššiu cenu akú Ti záujemcovia ponúknu. Odhadca Ti síce odhad vypracuje za príslušné peniažky ale kupca nedodá. Čo budeš mať z toho že odhad bude 100 a kupcovi sa aj 50 bude zdať veľa. Keď budeš mať kupca za Tebe prijateľnú cenu potom rieš zdanenie.
bjuty smis
20.12.19,08:43
samozrejme sa nemusíš riadiť notárským odhadom

samozrejme pri predaji nepotrebuješ žiadny odborný odhad ani certifikovaného odhadcu......pri predaji nepotrebuješ žiadny platný dokument odhadcu, ani pri daňovom priznaní..

ty potrebuješ jedine kupca, ktorý ti zaplatí toľko, koľko požaduješ...

a skús odpovedať veronikasad, či vôbec budeš platiť dane....
Katy a R
20.12.19,09:30
Takto polopatisticky ja by som..
čo sa týka daní: Daň z predaja zdedeného majetku neexistuje. Existuje daň z príjmu - ale to riešiš vtedy, keď nejaký zdaniteľný príjem máš. či vôbec je??? - to zo zadania nevieme. Ak by aj bol - tak počítaš ZD (príjmy mínus výdavky) - a možno ani daň nevýjde??
čo sa týka predaja: Platí trhová cena - takže trhni, koľko sa dá (koľko je kupec ochotný ti zaplatiť) .
doplnenie: - keďže nejde o oslobodený príjem - kuk §8 zák o DzP a tiež stránku FS! Od príjmu si odpočítaš VŠETKY výdavky (oprávnené), nielen VŠEOBECNÚ CENU nehnuteľnosti v čase dedenia
tzv. všeobecná cena podľa Občianskeho súdneho poriadku, t. j. cena uvedená v osvedčení o dedičstve, resp. uznesení o dedičstve
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn/predaj-nehnutelnosti#UplatnenieVydavkovPrijmyZPredajaNehn utelnosti
vierkanevierka
21.12.19,12:35
dakujem pekne vsetkym, my kupca mame, a samozrejme, ze sa snazime predat co najlepsie, a teda ide o ten rozdiel, medzi cenou od notarky, a predajnou cenou, ktory sa mi nechce zdanovat samozrejme.... ci doklad, od notarky je mozne nahradit odhadom ... pri vyplnani danoveho priznania
Mária27
21.12.19,13:49
Stále si neodpovedala po kom si zdedila a kedy. Daň z príjmu sa neplatí vôbec, ak máš nehnuteľnosť vo vlastníctve 5 rokov, ale ju dedíš po rodičoch / prechodcoch v priamom rade, ktorí ju mali 5 rokov ...
Daniari sa pozrú do dokladu o dedení aj na kúpnu cenu, odhať ti nepomôže.
vierkanevierka
21.12.19,14:55
Urcite to budeme zdanovat, .... a otazka znie, ci sa niekto v praxi stretol s tym, ze sa ako doklad pri vyplnani danoveho, moze brat do uvahy odhad od certifikovaneho odhadcu, miesto tabulkoveho od notara.... aspon tak sa mi to snazi tvrdit developer .....
vierkanevierka
21.12.19,15:03
Dedili sme po svagrovi, minuly rok, tento rok sa to predava..... povedzme ze odhad od notarky bol 20 tisic, preda sa to za 40 tisic, a 20 tisic by bolo treba zdanit.... Pri vyplnani DP z prijmu, teda uvediem sumu od notarky (developer tvrdi, ze nemusim, ze ak si necham urobit odhad, od certifikovaneho odhadcu, mozem uviest tuto sumu, a vraj je to bezna prax, avsak netusim, ci je to pravda ...... )
marjankaj
21.12.19,15:10
Na to sa ťa nikto nepýtal.
Ale pozri §25 a dozvieš sa tam odkaz na občiansky zákonník.
§ 175o
(1)
Na podklade zistenia podľa § 175m určí súd všeobecnú cenu majetku, výšku dlhov a čistú hodnotu dedičstva, prípadne výšku jeho predlženia v čase smrti poručiteľa. Za všeobecnú cenu majetku určí súd sumu zhodne tvrdenú účastníkmi; ak sú tvrdenia rozdielne, vykoná súd na jej zistenie potrebné dôkazy. Ustanovenie § 136 sa použije primerane.
bjuty smis
21.12.19,15:56
Zdanovat budes prijem z predaja .....ziadny odhad....
Katy a R
21.12.19,17:32
vierka - len tak naokraj - notár nerobí "tabuľkový" odhad;) - doplnila som (na stránke FS nájdeš všetko)
vierkanevierka
21.12.19,19:35
rozumiem, dakujem za spresnenie, proste som sa zle vyjadrila, ja som si tie zakony studovala, a rozumiem aj tomu, o co sa jedna, ale vyzera to tak, ze sme naleteli realitakovi, co nam tvrdil, ze notarska zapisnica moze byt zamenena inym uradnym odhadom, a ze je to bezna prax.... Takze to vyzera tak, ze cca tri roky, nebudeme mat ziadne vianoce, budeme jest topinky a DU spolu s odvodovymi hydrami sa budu tesit do nepricetna :)))))) pustila som to cele z hlavy, ked manzel tvrdil, ze je to uplne v pohode a ma to pod kontrolou, ale urobila som strasnu chybu :(
Katy a R
21.12.19,21:38
ale vierka! - tak predáte barak ktorý vam spadol do lona - za nejakých 40 tis - a ak zaplatíte "štátu" možno 3 tis (resp trošku viac, alebo aj menej - to už podľa výdavkov) .. a preto nebudete mať tri roky Vianoce?? - srandistka si☺
želám ti pokojné Vianoce ... a na všelijaké Hydry zatiaľ ozaj nemusíš myslieť ;)
vierkanevierka
21.12.19,23:42
suma bola teoreticka :) rozdiel je ovela vyssi :) a ak sa to prirata k vsetkemu ostatnemu, je to zatial katastrofa :) aj tebe pokojne Vianoce,
marjankaj
22.12.19,17:26
A prečo ste to dedičstvo neodmietli? Neplatili by ste nič.:eek: