c.t.a2512
20.12.19,09:59
Dobry den potrebujem poradit 10.12 som ukoncila pracovny pomer.11 som sa evidovala na urade prace no 12 som nastupila na pnku ktoru som zaslala aj na SP. PNku mi doktor ukoncil 19 s tym,ze v ten den som ju bola zaniest aj na urad prace ale informator mi povedal,ze pani co ma ma na starosti je na skoleni a potom to zhrnul tak,ze som z toho pochopila,ze vsetci su na skoleni. Jedine co mi odporucal bolo zavolat mojej pani ale nedvihala telefon. Dnes som teda hned isla ale pani spisala somnou zaznam o nedostaveni co ja rezolutne odmietam. Ako sa mozem branit?
Katy a R
20.12.19,09:46
povinnosti si dostala - začiatok PN(kópiu, alebo čiernu časť) si mala odovzdať, resp poslať aj na UP (ako ospravedlnenie, že sa nemôžeš dostaviť,resp hneď zavolať aspoň).
pozri si, v povinnostiach, či tam sú termíny - a skús sa odvolať, argumentuj... aj keď neviem ??? - lebo si to mohla napísať hneď do záznamu, ak si mala fakt vážny dôvod
podľa toho, čo píšeš, nie je to vyradenie chybou iného ...
c.t.a2512
20.12.19,10:02
Tu ale ide o to,ze ja som sa v dany den dostavila takze som si svoju povinnost splnila dokonca mam 2 svedkov. To ze si pani pocas strankovych dni riesi skolenie ok beriem ale informatorka ma uviedla do omylu tvrdenim ze tam nikto neni s toho som vyrozumela,ze ani na podatelni nik neni. Navyse som pani aj telefonicky kontaktovala takze nemoze tvrdit,ze som si povinnost nesplnila. Ja som jej povedala,ze ked sa vyjadria,ze ma vyradia odvolam sa.
ivka70
20.12.19,13:19
Ak si tam bola dnes, 20.12. a PN bola ukoncena 19.12., si v limite nasledujuceho pracovneho dna po jej ukonceni.
Skor si myslim, ze si neoznamila zaciatok do 3 pracovnych dni.

https://www.upsvr.gov.sk/sluzby-zamestnanosti/aktuality/zmena-pri-preukazovani-docasnej-pracovnej-neschopnosti-uchadzacov-o-zamestnanie-od-01.05.2013.html?page_id=291958

Uchádzač o zamestnanie je povinný predložiť úradu práce, sociálnych vecí a rodiny potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti do troch pracovných dní:

osobne alebo
podaním v podateľni alebo
poštovou prepravou odo dňa vystavenia potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti.
Ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti uchádzač o zamestnanie preukáže úradu práce, sociálnych vecí a rodiny osobne, v pracovný deň, ktorý nasleduje po ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti.
Katy a R
20.12.19,15:39
ale veď píšeš - že len do SP si odovzdala zač. PNky, na UPSVaR si bola 12-teho?či ? Povinnosti/pravidlá treba jednoducho dodržať.
Odvolať sa samozrejmemôžeš vždy (aj keď je maličká nádej ;) ). Vyhovárať sa na informátora je zbytočné, ak daná pracovníčka nie je v práci, vždy ju niekto zastupuje.
veronikasad
20.12.19,15:45
Kopiu zaciatku PN si odovzdala aj na úrade práce?
c.t.a2512
22.12.19,11:54
Pises o tom co je na stranke .
Vysvetlim Vam to takto:
10.12 som ukoncila skusobnu dou v praci. 11.12 som sla na urad sa zaregistrovat a 12.12 som bola u doktora s PNku ktoru mi dali na urade prace a s ktorou som sa 13.12 dostavila na urad prace. Pani ma upozornila,ze mam ist k doktorovi pytat zelenu PNKu na zamestnavatela pretoze som v ochranej lehote 7 dni. Tak som ten den utekala k doktorovi ktory mi vystavil PNku ktoru som aj zaniesla na SP. 17.12 som sla na kontrolu kde mi doktor ukoncil PNku k 19.12 co bol nestrankovy den a pani ktora ma ma na Upsvar mi prizvukovala,ze PNku musim doniest v den ukoncenia inak ma vyradia. Takze som sla na SP a potom som utekala na Urad prace kde sa ma informatorka pytala za kim idem. Povedala som jej,ze idem odovzdat PNku a oma mi povedala: nikto tu nie je lebo je nestrankovy a vsetci su na skoleni. Skuste tej pani zavolat o 1.
Volala som poobede o 1 celu hodinu kazdych 5 minut az do 2 ale nikto mi to nedvihol.
Kontakt som mala 20.12 tak som sa vtedy isla hlasit a pani som doniesla kopiu pnky, naco mi povedala,ze som mala prist vo stvrtok a je to nesplnenie si povinnosti s cim som ja nesuhlasila. Spisala somnou zaznam ktory sa posiela na ustredie a ty sa mali vyjadrit ci ma vyradia. Este mi povedala,ze mohla som to poslat postou ale aj tak by to neuznali. Bola som nastvana lebo svoju povinnost som si splnila takze som sla na socialnu a pani mi poradila zavolat jej veducej. Takze som volala jej veducej UPSVAR s tym,ze sa informujem a ona mi potom volala spat,ze ano mali skolenie nik tam nebol a,ze na ten den maju vynimku. Takze kontakt mi prepisal papiere a zaznam znicili,ze som si splnila povinnost a este sa omluvila. Takze toto je moja skusenost
Katy a R
22.12.19,12:33
no nakoniec to dobre dopadlo (aj keď toľko behania, telef a stresu ..) . Inak škoda, že si do toho záznamu priamo nenapísala - ten postup (čo tu spomínaš;).. žeby si aj na ústredí prečítali ..? to s tým informátorom a školením
misoft
22.12.19,14:51
mimotemy
Klasické jednanie úradu štátnej správy... i keď nemajú pravdu a pochybili - zhodia to na iného, pretože oni sú "neomylní".
Žiaľ.
Pred pár rokmi to zažil môj syn (síce iným spôsobom) a vyriešilo sa to listom priamo na ministerstvo. A góóól nakoniec - kotrolou sa dodatočne zistilo, že pracovisko ÚPSVaR (isté úradné osoby) si prispôsobovali zákon, vykazovali čierne duše a oprávnené nároky (finančné) krátili/nevyplácali a brali do svojho vrecka.
Katy a R
22.12.19,15:04
misoft - na začiatku ona spravila chybu - doniesla zlú PNku. Tak už zase hneď "nekydaj" na všetkých (ak si ty mal zlú skúsenosť)! Nie je povinnosťou pracovníčky upozorniť ju na to - však mohla vziať to, čo priniesla ...lenže potom by platenú PNku nemala!
c.t.a2512
23.12.19,11:50
Nespravila som chybu. Dala som doktorovi PNku co mi dala na urade prace s tym,ze jak mi ju doktor vypisal druhy den som s nou isla k uradnicke ktora mi sama navrhla,ze nech si dam vypisat normalnu zelenu lebo som v ochranej lehote a budem mat nemocensku lebo ich ciernu z uradu prace by som nedostala ziadne peniaze. V tom je ten rozdiel.
Katy a R
23.12.19,14:12
veď som napísala - máš jej aj za čo poďakovať - že ťa opravila (lebo veru mohla to nechať tak). lebo ty sama musíš vedieť, že si v OL - a že si máš dať vystaviť riadnu PNku a nie to tlačivo z UP. Ale malo to celkom dobrý koniec, tak si nedaj rušiť sviatky :)
dmc
25.12.19,14:12
misoft: ake financne naroky brali do svojho vrecka ?? Na urade prace ?
misoft
25.12.19,14:32
Keď bol nezamestnaný (po skončení odbornej školy) - tzv. absolventská prax. Vtedy v korunách - zvýšili z 1500.- na 1700.- Keď dostal prvú "výplatu", tak len 1500.-. Keď som zisťoval, od 1.1. bola 1700.-, na úrade operovali tým, že podpísal 30.12. (s nástupom 2.1.) a že pre neho to neplatí (lebo to PODPÍSAL - a nie že začal vykonávať prax). A ako som písal, vyššie, až ministersto to rozhodlo a aj ZISTILO, ako podvádzali - posielali 1500 miesto 1700 a falšovali údaje. A takých "odrbaných" vtedy bolo cca 100. A žiaľ - mal v tom prsty aj vtedajší prednosta úradu.
Tiež sa vtedy preplácali evidovaným aj cestovné náklady (oprávnené) ak sa hlásili na úrade. Mnohí to ani nevedeli a úradníci tieto náhrady si brali do vlastného vrecka + k tomu vykazovali tie čierne duše.
Bolo to ešte pred zavedením € - cca v 2004-2005 (tu je tá novelizácia: https://www.noveaspi.sk/products/lawText/1/60886/1/2 ods. 59. ).

A dokonca vytiahli na neho (a mňa) dokonca 3 právnikov v úrade, aby dokázali svoju pravdu, darmo som im citoval zákon. Až ministerstvo to napravilo - písal som v mene syna priamo tam (on by nevedel, kam sa obrátiť).

Ono sa to nezdá, ale stále máme mnoho nenažraných úradníkov, ktorí využijú nižšiu právnu znalosť klienta vo svoj prospech. A je chyba, VEĽKÁ chyba, že takéto kreatúry ešte sedia na úradoch. Mali by sedieť inde....