bradac 2610
21.12.19,00:03
Manželke ako predavačke(vedúca predajne) bola celé roky vyplácaná MM v 1.stupni náročnosti (namiesto 2.st.).Keď som zrátal rozdiel za posledných 10 rokov,dospel som k sume takmer neuveriteľných 10 000 eur(to som nespočítal rozdiel v odvodoch do SP).Tak rozmýšľam,či by sa s tým dalo niečo robiť,napr. žaloba za nevyplatenie mzdy v správnej výške(porušenie zákona o MM) alebo neoprávnené obohatenie?Len neviem,či by sa tam dal uplatniť úmysel,kvôli dĺžke premlčacej doby(10 rokov).Prosím poraďte mi,či má význam sa tým začať seriózne zaoberať,alebo je to veľmi naivné. S pozdravom
Zuzanka_ba
08.01.20,09:41
Urcite ma vyznam sa tym zaoberat. Jedna cesta je podanie podnetu na inspektorat prace. Dalej pred podanim navrhu na sud by som pisomne vyzvala zamestnavatela na doplatenie mzdy a az nasledne dala navrh na vydanie platobneho rozkazu. Ak sa nemylim zamestnavatel moze namietat premlcanie narokov starsich ako 3 roky.
Pri podani na sud sa plati sudny poplatok, mozno by vsak manzelka mala narok na oslobodenie, treba dokladovat majetkove pomery. Za omeskane sumy patri manzelke od zamestnavatela aj urok z omeskania
https://www.ip.gov.sk/ako-postupovat-vo-veci-nevyplatenia-narokov-z-pracovneho-pomeru/