_Mailo_
21.12.19,12:03
Dobrý deň prajem,
možno moja otázka znie hlúpo, ale v jednej nemenovanej fabrike, v ktorej pracujem, sa deje presne tento problém.
Minutý týždeň sme mali námatkovú kontrolu alkoholu po skončení pracovnej doby. Bezpečák stál vo vrátnici, pred ňou je tzv. turngate (brána), ktorá určuje priestor pracoviska (?), po odpichnutí, prejdení cez tento gate smerom von ma bezpečák požiadal o vykonanie dychovej skúšky. Tento postup je podľa mňa mimo zákona zákonníka práce, keďže som bol mimo priestoru fabriky (pracoviska). Je možné, v prípade pozitívneho výsledku, mat postih za alkohol v práci ?
Zákonník som čital, avšak nikde som sa nedozvedel niečo konkrétnejšie.
Ďakujem pekne a prajem Vám všetkým krásne vianočné sviatky
misoft
21.12.19,11:21
Pozor - nemýľ si priestor pracoviska a areál závodu. Právomoc SBSkára siaha až po bránu VON zo závodu. 1cm za touto bránou (a teda na verejnom priestore) jeho právomoc KONČÍ.
Turngate sa nachádza asi v oplotenom areáli závodu/fabriky - takže ak si mal v sebe nejaké ‰ . postih ťa neminie.
pavol54
21.12.19,12:41
Keď môže odmietnuť vodič dychovú skúšku môžeš aj ty, aj keby tam bola polícia mal ti ťa posadiť do jeho auta a odviezť k lekárovi na odber krvi. Druhý pohľad je taký že ak policajt požiada vodiča a dychovú skúšku ten vystúpi z auta a odmietne lebo nesedí za volantom (je mimo pracoviska) takže ak by aj mal alkohol už nie nie pri výkone pracovných činností. Absurdné že? Pred pichačkami nemohol stáť, lebo ostatní by mali cezčas
Nandrolon
21.12.19,12:51
Ak si si odpichol koniec zmeny, tak už máš osobné voľno a môžeš si rovno z pľaskačky vypiť, nakoľko už nie si v práci.
Nandrolon
21.12.19,12:52
Po "odpichnutí" by som už odmietol fúkať, lebo už nie som vo výkone povolania, ale vo výkone osobného voľna...
pavol54
21.12.19,13:02
Nemyslíš vážne, a tú ploskačku si mal sebou na pracovisku alebo bola uložená na vrátnici? U vás je povolené nosiť alkohol na pracovisko? U mňa nie jeden si dovolil a ten jabčák som pred ním vylial na kvetinky, odvtedy si ho hádzal do járku aby si odskočil glgnúť cez obedňajšiu prestávku.
Nandrolon
21.12.19,13:09
??? Ak nie je zakázané sa pohybovať vo vonkajšom areáli závodu /v záhrade/ /pod vplyvom alkoholu, tak prečo nie? Veď už si odpichol koniec výkonu práce... Pokiaľ viem, nie je zákaz chodiť po chodníkoch pod vplyvom alkoholu:..?
PS: ale zase nevieme presný obsah jeho pracovnej zmluvy. Ak je tam písané, že nemôže nafúkať po práci, alebo, že musí byť triezvy aj po výkone zamestnania /v súlade so zákonníkom práce/ a on to podpíše, tak sa "ide" podľa toho. I keď zákonník práce hovorí aj o nariadenom odpočinku v určitých intervaloch.
kukučka
21.12.19,13:22
Pil si? Ak áno, tak kedy? Čo ešte má byť v tom ZP? Ak áno, chceš sa súdiť? atď, atď
Kuk napr. sem
https://www.finapconsulting.sk/clanky/alkohol-na-pracovisku-a-okamzite-skoncenie-pracovneho-pomeru/
pavol54
21.12.19,13:27
Ak to máte povolené. lebo všeobecne platí že do objektov zamestnávateľa sa alkohol nenosí. rád by som videl keby opitému na chodníku v objekte fabriky niekto zlomil nohu. Kto je vinný? Vždy ten kto má vypité aj keby to bolo bez alkoholu inak.
Nandrolon
21.12.19,13:37
Dnes sa uz aj pri dopravnej nehode zistuje "skutocna" miera zavinenia. Prv to bolo tak ze automaticky opity mal chybu...
Dalsia vec je, ze riaditel by nafukal kazdy den :-)))) A do objektu nosit alkohol? Vsak multimilionarom /riaditelom/ davaju obchodni partneri IBA alkohol, co ine...
pavol54
21.12.19,14:16
No a tí nefúkajú, to by si bezpečák hľadal nove zamestnanie
pavol54
21.12.19,14:24
Nevoľno môže prísť sekudndu pred vstupom do fabriky, lenže on sa baví o odchode po práci
marjankaj
21.12.19,14:57
Ale je rozdiel, či si sa ožral vonku alebo v robote.
_Mailo_
21.12.19,15:27
Chválabohu, ja som nenafúkal, otázka znela za celý závod, pretože to takto praxujú veľmi často.
Turngate je prvá a aj posledná brána pre peších, bez čipovej karty sa tam človek nedostane a je to skôr verejný objekt. Brána je len pre dopravu, nachádza sa takmer na rovnakej úrovni. Okrem turngateu máme ešte osobitné pichačky v areáloch fabriky.
Ešte sám bezpečák vravel, že pokiaľ prídeme ráno do práce a vypýtam si dychovú skúšku, nič sa mi nemôže stať a dám si dovolenku (som mimo areálu), ale už ked ma turngate vyberie na dychovú skúšku, už sa to považuje za "areál". Myslím si, že toto by malo platiť obojsmerne.
_Mailo_
21.12.19,15:30
Vďaka, kuknem do tej PZ a budem snáď múdrejší :-)
annova
21.12.19,20:59
Ak je to tak, ako pises, pri odchode SBS-kar ma davat fukat este v priestoroch pracoviska - pred turniketom . Za turniketom pri odchode nema vyznam robit kontrolu.
Pokial prejdes cez turniket pri vstupe, ocitnes sa v priestore zavodu. Pred turniketom pri vstupe moze SBS-kar robit len preventivnu kontrolu a doporucit ti, aby si sa otocil a isiel si vyspat opicu. Ak aj napriek tomu prejdes cez turniket /bude ti opica robit doprovod/, okamzite vykona hlasenia a zapis. Potom zalezi len na internych predpisoch, ako s tebou nalozia...
pavol54
22.12.19,06:32
annova Ani po vystúpení z auta nemá význam robiť kontrolu - rovnaký argument
dmc
23.12.19,08:46
a odkial ste zobrali tvrdenie ze Policajt ti nemoze dat fukat po vystupeni z auta ???
pavol54
23.12.19,09:15
Ja som to uviedol ako analógiu k nastolenému problému ako niektorí tvrdia že ak je za bránou nemá právo požadovať fúkať a ak má vypité bude tvrdiť že na pracovisku bol triezvy rovnako by mohol tvrdiť aj vodič auta že za volantom bol triezvy.
dmc
23.12.19,12:03
Lenze opravnenie SBS vykonavat svoju pravomoc (narozdiel od Policie) je iba na strazenom mieste (sukromnom pozeku) a to je uzemie podniku /firmy/ ktore je riadne oznacene. Ak sa oslovený "fukac" nachadza mimo podniku - SBS nema opravnenie na vykonanie dychovej skusky napriklad na verejnepristupnom /mestskom alebo inom ako strazenom mieste. Takze dolezitym aspektom na urcenie ci je SBS opravnena ukon ziadat je - ci sa v momente ziadosti o vykonanie dychovej skusky nachadza na uzemí podniku (strazeneho) alebo nie a ci to interna norma podniku povoluje
pavol54
23.12.19,12:17
Nepíše že SBS, ale zrejme bezpečnostný referent zamestnaný vo fabrike , ktorý určite bude poznať svoje právomoci Tie turnikety bývajú spravidla na území pozemku fabriky a nie na jeho hranici, takže môže byť že nechal fúkať ešte vo firme
misoft
23.12.19,12:54
Veď som to skôr komentoval - nemýliť si priestor pracoviska a priestor závodu. A pokiaľ je na území fabriky - SBS má stále právo vykonať kontrolu. To, že opustil pracovisko neznamená, že už je mimo závodu.
annova
25.12.19,16:12
Policajt môže v zmysle svojich oprávnení (§ 69 ods. 1 písm. d) zákona o cestnej premávke) vyzvať vodiča, aby sa podrobil vyšetreniu, či nie je ovplyvnený alkoholom alebo inou návykovou látkou, alebo liekmi, ktoré môžu znížiť jeho schopnosť bezpečne viesť vozidlo. ......
Skús sa pozrieť napr. na zakonník práce a podobné zákony ... V nich sa nerieši cestná premávka a naopakt to platí tiež.
Podľa teba može SBS-kar kontrolovať zamestnanca napr. pred závodom na autobusovej zastávke?
Ja tvrdím, že pokiaľ prejde zónou turniketu a použije na odhlásenie čipovú kartu alebo iný spôsob na odhlásenie, nemá SBS-kar právo vykonať test na alkohol.
Ak by si tvrdil nieco iné, tak ak by sa ti stal úraz za turniketom, jedná sa o pracovný úraz? Ver, že nejedná.
misoft
25.12.19,18:35
Ak však na BRÁNE do fabriky bude "Zákaz vstupu pod vplyvom alkoholu a iných psychotropných látok", alebo to bude mať fábrika/závod vo svojich smerniciach - tak ten turniket slúži len na kontrolu a evidenciu VSTUPU a dochádzky.
Ty stále nechápeš pojem priestor pracoviska a priestor /areál závodu/ fabriky/ firmy....
Nevieme, ako to v tej fabrike majú, ale istotne tam bude niečo v podobnom duchu. Ak sa totiž niečo stane na pôde fabriky, môžu byť zodpovední, ak to vykoná podnapitá osoba, vtedy sa môžu z toho vyzuť, lebo tá osoba neuposlúchla, nedodržala pokyna a pravidlá v OBJEKTE, ohraničenom napr. plotom (a nie TURNIKETOM).

Zober si iný prípad: hypermarket - prejdeš kasou a ty si myslíš, že ťa NESMIE SBS-kár zastaviť a požiadať o kontrolu, pretože MÁ PODOZRENIE, že sa nejaký tovar nezaplatil?
Teoreticky by to tak malo byť, lenže ty si ešte stále v OBJEKTE hypermarketu! Ten končí až za DVERAMI do hypermarketu - tam už SBS-kár nemôže NIČ urobiť!
buchač
25.12.19,18:40
misoft (Dnes 20:35) Ak však na BRÁNE do fabriky bude "Zákaz vstupu pod vplyvom alkoholu a iných psychotropných látok",...
====================
Sorry...ale by ma zaujímalo, že kde ty na tie hlúposti chodíš.

P.S.:
Ešte mi povedz, že si bol v nejakej SBS a ma rovno vystrie.
bettylou
26.12.19,06:29
Nafúka za teba a máš vymaľované :D
bettylou
26.12.19,07:36
Pali, sú aj také práce, kde piť musíš v pracovnej dobe, ak si to klient zažiada. A povedzme si na rovinu... Koľko športových zmúv sa podpísalo pri whisky... :) Parlament pre istotu nespomínam :D