Jarmila21
06.09.06,08:30
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť. Som SZČO, ale mám momentálne pozastavený výkon podnikania z dôvodu, že som na rodičovskej dovolenke, poberám aj rodičovský príspevok. Chcela by som si trochu privyrobiť (o dieťa sa budem ďalej starať, nepôjde do žiadnych jaslí), len potrebovala by som zistiť, akým spôsobom by to bolo najlepšie, aby som z toho príjmu platila čo najmenej odvodov a daní. Budú to jednorazové náhodné príjmy a žiadne veľké sumy. Ja sama som rozmýšľala nad dohodou o vykonaní práce. Potrebovala by som zistiť, či musím v takomto prípade nahlasovať niečo do sociálnej a zdravotnej poisťovne a či musím vôbec niečo platiť (odvody), resp. nad akú sumu zárobku? Nad akú sumu sa momentálne podáva daňové priznanie?
Ďakujem veľmi pekne.
Jana Motyčková
06.09.06,07:25
Dohoda o vykonaní práce sa nahlasuje do SP (zamestnávateľ) a zamestnávateľ z nej platí úrazové a garančné poistenie. Ostatné poistenie do SP sa neplatí. Do ZP je to komplikovanejšie - pre zjednodušenie - ak budete mať pozasstavenú živnossť celý rok a celý rok poberáte RP, tak z dohôd do výšky 3450x12 zdravotné poistenie platiť nebudete, ak prekročíte tú sumu, zdravotné poistenie z celej sumy budete musieť platiť .
jana123
08.09.06,12:26
Ahojte, len by som si chcela potvrdit, ci tomu dobre rozumiem : Ja som bola v 1-2/2006 zamestnana na prac. zmluvu + v inej firme som mala DOVP, v 3-8/2006 som brala penaznu pomoc v materstve a od 9/2006 poberam rodicovsky prispevok. V case poberania rodicovskeho prispevku, teda 9-12/2006 mozem zarobit na dohody najviac 41.400 Sk ( 3.450 x 12 ) a vtedy nebudem musiet robit zuctovanie ZP ani nic doplacat. Na DOVP pocas zamestnania sa neprihliada. Je to OK ?
Jana Motyčková
08.09.06,12:39
Ahojte, len by som si chcela potvrdit, ci tomu dobre rozumiem : Ja som bola v 1-2/2006 zamestnana na prac. zmluvu + v inej firme som mala DOVP, v 3-8/2006 som brala penaznu pomoc v materstve a od 9/2006 poberam rodicovsky prispevok. V case poberania rodicovskeho prispevku, teda 9-12/2006 mozem zarobit na dohody najviac 41.400 Sk ( 3.450 x 12 ) a vtedy nebudem musiet robit zuctovanie ZP ani nic doplacat. Na DOVP pocas zamestnania sa neprihliada. Je to OK ?
Nie, sú dve možnosti :
1. ak si zamestnaná (zo zamestnania na rodičovskej dovolenke), tak na dohody môžeš zarobiť koľko chceš a ZP neplatíš
2. ak už nie si zametsnaná, tak počas poberania RP môže zarobiť maximálne 3450x počet mesiacov, ktoré poberáš RP. T.j. v tvojom prípade 4x3450 Sk. Na DVP popri zamestnaní sa neprihliada.
jana123
08.09.06,13:00
Aha, esteze som sa spytala :-) Takze mozem veselo robit na dohody, kedze som isla na MD zo zamestnania. Mozes mi prosim napisat aj konkretny paragraf zakona, kde sa o tom hovori ? Dakujem !
Jana Motyčková
08.09.06,13:25
Aha, esteze som sa spytala :-) Takze mozem veselo robit na dohody, kedze som isla na MD zo zamestnania. Mozes mi prosim napisat aj konkretny paragraf zakona, kde sa o tom hovori ? Dakujem !
Vyplýva to z toho, že z dohôd platí iba "samoplatiteľ" - t.j. osoba podľa §11 ods.2 - osoba, ktorá nie je zamestnancom, SZČO a osobou za ktorú platí štát. Keďže si zamestnancom, nemôžeš byť samoplatiteľom. VZ zamestnanca sa určuje podľa §13 ods.1, 4,5 atď. .
Gabi03
08.09.06,13:29
Vyplýva to z toho, že z dohôd platí iba "samoplatiteľ" - t.j. osoba podľa §11 ods.2 - osoba, ktorá nie je zamestnancom, SZČO a osobou za ktorú platí štát. Keďže si zamestnancom, nemôžeš byť samoplatiteľom. VZ zamestnanca sa určuje podľa §13 ods.1, 4,5 atď. .

Už mám v tom mišung.
Ale napr. ak študent zarobí viac na dohodu ako tá čiastka 41.400,--, on si musí platiť ZP, hoci je poistencom štátu.
Mýlim sa?
ajobs
08.09.06,15:13
Už mám v tom mišung.
Ale napr. ak študent zarobí viac na dohodu ako tá čiastka 41.400,--, on si musí platiť ZP, hoci je poistencom štátu.
Mýlim sa?

Musí platiť.
Jana Motyčková
08.09.06,16:42
Už mám v tom mišung.
Ale napr. ak študent zarobí viac na dohodu ako tá čiastka 41.400,--, on si musí platiť ZP, hoci je poistencom štátu.
Mýlim sa?
Pretože poistencom štátu je iba ak tých 41400 nezarobí.
SELEN1
20.11.06,22:06
Pretože poistencom štátu je iba ak tých 41400 nezarobí.

Ahoj,

Ja poberam rodicovsky prispevok od 11/2005. Od maja 2006 pracujem na dohodu ako osobna asistentka. O dieta sa mi stara moja mama. Kolko mozem zarobit na dohodu a aby som nemusela platit zdravotne? A ci musim podavat aj danove priznanie v buducom roku...

Dakujem
jankasm
21.11.06,07:06
Ahoj,

Ja poberam rodicovsky prispevok od 11/2005. Od maja 2006 pracujem na dohodu ako osobna asistentka. O dieta sa mi stara moja mama. Kolko mozem zarobit na dohodu a aby som nemusela platit zdravotne? A ci musim podavat aj danove priznanie v buducom roku...

Dakujem

Si na rodičovskej dovolenke ako zamestnanec? Ak áno, tak potom môžeš na dohodu, čo sa týka ZP, zarobiť koľko chceš. Z pohľadu ZP si posudzovaná v tom prípade ako zamestnanec, ktorého príjem z dohôd popri zamestnaní je neobmedzený. Ak však nie si na RD ako zamestnanec, tak potom tvoj príjem nesmie prekročiť 41400,- za rok 2006. Inak podávaš RZZP a zaplatíš 14% z celého príjmu.
Ak mesačne zarobíš do 5000,- a nemáš podpísané u zamestnávateľa vyhlásenie, tak príjem je zdanený zrážkovou daňou a DP podávať v tomto prípade nemusíš.
Ak však zarobíš viac, si povinná podať DP ak tvoj príjem presiahne 50% sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmu - čo je 19,2 násobok životného minima platného k 1.1. príslušného zdaňovacieho obdobia (tento rok je to 90816,-).
Pozn. Keďže pracuješ len od mája 2006 tak pre teba bude výhodné podať DP. Keď si uplatníš celú ročnú odpočítateľnú položku tak sa ti vráti možno aj celá daň, ktorú z príjmov zaplatíš (to záleží od výšky príjmov).
Dana 22
28.11.06,14:23
Ahoj SELEN 1

Zdravotné poistenie nemusíš platiť, lebo Zákon č. 5802004 § 11 ods. 8, písm. t
považuje príjmy z osobnej asistencie za "vyňaté príjmy" a z tých sa ZP nemusí platiť.

Daň z osobnej asistencie je potrebné platiť podľa Zákona č. 595/2003 § 6 ods. 2. písm. b

Dana 22
katjab
15.01.09,13:28
Dobrý deň!
Mamička pracujúca na PP počas rodičovskej dovolenky v akom prípade dostane celý rodičovský príspevok? akedy má skrátený?
Bola tam nejaká zmena v zákone od 01.01.2009 ale teraz nieviem to nájsť
Skúsite mi pripnút, alebo aspoň v krátkosti odpoved!
Diki
Jana Motyčková
15.01.09,16:29
Bola zmena zákona k 1.1.2009, vyzerá to tak, že nemnôže súčasne poberať RP a vykonávať zárobkovú činnosť. Môže potom dostať iba príspevok na opatrovanie dieťaťa (presný názov neviem) vo výške 1/4 rodičovského príspevku ak dieťa nedá do škôlky a pod. Pod zárobkovou činnosťou sa zrejme myslí aj práca v PP, resp. príjem z PP. Môže robiť na dohody bez obmedzenia príjmu. Zároveň ak sa nemýlim, pre poberanie RP by malo postačovať, že zárobkovú činnosť nevykonáva aspoň časť mesiaca. Ale možno to má niekto naštudované presnejšie.
katjab
15.01.09,19:35
Ďakujem
brčko
15.01.09,20:41
súhlasím s Jankou, ten príspevok, ktorý možno poberať pri vykonávaní zárobkovej činnosti alebo štúdiu sa nazýva príspevok na starostlivosť o dieťa. Poskytuje sa na dieťa (t.j. môže sa poberať aj na viac detí, napr. do 3-och rokov, tak to v mediach vysvetlujú, no v zákone akosi neidentifikujem rozdiel oproti rodič.príspevku), teda nie ako rodič.príspevok, ktorý sa poskytuje rodičovi t.č. vždy len vo výške 4780,- Sk bez ohladu na počet detí do 3-och rokov (príp. s dlh.nepr.zdr.stavom do 6 rokov. Vypláca sa na 1 dieťa bud vo výške preukázaných nákladov (napr. škôlke, zariadeniu, szčo), ale maximálne do výšky RP alebo vo výške 25% zo sumy RP (ak nemožno výdavky preukázať napr. stará sa babka bez živnosti, druhý pracujúci rodič ...).

Ak mamička začala poberať rodič.príspevok za obdobie pred 1.1.09, tak pre nu platí ešte zákon účinný do 31.12.08, takže má nárok na RP aj v prípade, ak vykonáva zárobkovú činnosť (prac.pomer, živnosť). Dieťa však nemôže dať do materskej škôlky ani jej nesmie vzniknúť nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa. - vid zákon o RP § 12 ods. 8 až 10.

Ak mamička začala poberať RP až za obdobie od 1.1.09, tak nemôže vykonávať zárobkovú činnosť (vid zákon o RP § 3 ods.1 písm.d), ako písala janka.
Presná definícia zárobkovej činnosti podla zákona o rodič.príspevku nie je (resp. nenašla som), neodvoláva sa ani na žiadny zákon.
V § 3 ods.3 písm. e) zákona o RP je uvedené, že podmienku riadnej starostlivosti splní, ak počas práce na dohodu zabezpečí starostlivosť o dieťa druhým rodičom alebo inou fyzic.osobou, ktorá nieje szčo a nevypláca sa jej RP. Takže práca na dohodu za týchto podmienok umožnuje poberať RP.

V § 3 ods.4 zákona o RP je uvedené, že podmienka nevykonávania zárobkovej činnosti u rodiča szčo je splnená aj vtedy, ak má pozastavené prevádzkovanie živnosti podla zákona o živn.podnikaní § 58 ods.2 písm.c)

Definíciá zárobkovej činnosti (ZČ) však je v novom zákone účinnom od 1.1.09 o príspevku na starostlivosť o dieťa v § 4 ods.2+3. Podla neho ide o zárobkovú činnosť v prípade, ak zakladá nárok na príjem zdanovaný podla zákona o dani z príjmov § 5 a 6 ods.1,2 a 5. Za ZČ sa považuje aj náhrady služobného platu, náhrady príjmu pri dočasnej PN, poberaní nemocenského/materského ako zamestnanec alebo povinne poistená szčo. (zaujímavé, že ošetrovné tam spomenuté nie je).

Takže zárobkovo činná podla definície tohto zákona je aj mamička, ktorá čerpe riadnu dovolenku medzi MD a RD a tiež ak by v tomto čase čerpania dovolenky nastúpila na PN-ku, tak tiež sa toto obdobie poberania náhrady pri dočasnej PN a následne nemocenského sa považuje za zárobkovú činnosť.

Zatial podla príspevkov od mamičiek, čo som teraz čítala, túto definíciu ZČ zo zákona o príspevku na starostl.o dieťa, pri uplatnovaní nároku na RP na UPSVaR nepoužívajú.

Ak sa v niečom mýlim, tak ma prosím opravte :)
martiova
19.01.09,15:03
Ahojte.Ja som na MD od marca 2004 a čerpám už druhú RD bez prerušenia.V roku 2009 mi končí RD a je prirodzené,že si hľadám novú prácu.Takže ak to čo napísala brčko platí,tak sa môžem kludne popri RD zamestnať a keď moje dieťa zostane u babičky,mám narok aj naďalej poberať RP.Správne som to pochopila?Ďakujem za kvalitný príspevok.
dencika
30.01.09,09:20
Dobrý deň!
Od 30.7.2008 poberám rodičovský príspevok, teda som na rodičovskej dovolenke, mojím zamestnávateľom je manžel. Ak som správne rozumela:Ak mamička začala poberať rodič.príspevok za obdobie pred 1.1.09, tak pre nu platí ešte zákon účinný do 31.12.08, takže má nárok na RP aj v prípade, ak vykonáva zárobkovú činnosť (prac.pomer, živnosť). Dieťa však nemôže dať do materskej škôlky ani jej nesmie vzniknúť nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa. - vid zákon o RP § 12 ods. 8 až 10. tak by som mu mohla oficiálne pomáhať? Nič náročné raz až dva krát do týždna na hodinku papierovačky. Dcérka by tam mohla byť aj so mnou, alebo z babičkou je na dôchodku.
Ak je to možné prosím o radu kam a akou formou sa poprihlasovať prípadne poodhlasovať.
PS:Ak by mi zanikol nárok na rodičovský príspevok tak budem radšej doma.
Pekný deň


Ešte by ma zaujímalo či by to bolo pokračovanie v pracovnom pomere alebo čo by to mala byť práca na dohodu?
dencika
30.01.09,14:50
posúvam tému
Budem rada ak mi niekto poradí :-)
Pekný deň!
AMM
17.02.09,11:19
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradit? Nasa zamestnankyna je na rodičovskej dovolenke od rok 2007. V roku 2008 vykonala pre firmu nejake prace na zaklade zmluvy o sprostredkovani, za čo jej bola vyplatená jednorázová suma na konci roka. Musí to nahlásiť na UPSVaR? Nepríde o rodičovský príspevok?
AMM
17.02.09,11:57
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradit? Nasa zamestnankyna je na rodičovskej dovolenke od rok 2007. V roku 2008 vykonala pre firmu nejake prace na zaklade zmluvy o sprostredkovani, za čo jej bola vyplatená jednorázová suma na konci roka. Musí to nahlásiť na UPSVaR? Nepríde o rodičovský príspevok?

Podarilo sa mi zistit, ze to netreba hlasit na UPSVaR a o rodicovsky prispevok nepride, kedze sa o dieta stale stara a ani nezacala znova pracovat.
Dana 22
18.02.09,08:09
Osobná asistentka ZŤPO poberala RP už pred 1.1.2009 a to v plnej výške. Od 1.1.2009 bude mať RP krátený a bude to príspevok za opatrovanie?
Dana 22
alušik
18.02.09,08:26
Osobná asistentka ZŤPO poberala RP už pred 1.1.2009 a to v plnej výške. Od 1.1.2009 bude mať RP krátený a bude to príspevok za opatrovanie?
Dana 22
Ak bol rodičovský príspevok priznaný pred 1.1.2009, bude sa aj naďalej vyplácať v plnej výške, ak nepožiadate sama o príspevok na starostlivosť o dieťa. To však určite nepožiadate - to by muselo byť pre Vás výhodnejšie - napríklad ak by ste dieťatko mala v škôlke, alebo by ste mali viac detičiek do 3 rokov. Takže ak žiadosť o príspevok na staroslivosť o dieťa nepodáte, stále budete dostávať rodičovský príspevok.
alušik
18.02.09,08:40
Dobrý deň!
Od 30.7.2008 poberám rodičovský príspevok, teda som na rodičovskej dovolenke, mojím zamestnávateľom je manžel. Ak som správne rozumela:Ak mamička začala poberať rodič.príspevok za obdobie pred 1.1.09, tak pre nu platí ešte zákon účinný do 31.12.08, takže má nárok na RP aj v prípade, ak vykonáva zárobkovú činnosť (prac.pomer, živnosť). Dieťa však nemôže dať do materskej škôlky ani jej nesmie vzniknúť nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa. - vid zákon o RP § 12 ods. 8 až 10. tak by som mu mohla oficiálne pomáhať? Nič náročné raz až dva krát do týždna na hodinku papierovačky. Dcérka by tam mohla byť aj so mnou, alebo z babičkou je na dôchodku.
Ak je to možné prosím o radu kam a akou formou sa poprihlasovať prípadne poodhlasovať.
PS:Ak by mi zanikol nárok na rodičovský príspevok tak budem radšej doma.
Pekný deň
Ešte by ma zaujímalo či by to bolo pokračovanie v pracovnom pomere alebo čo by to mala byť práca na dohodu?
Áno, u manžela môžete oficiálne pracovať a nestratíte nárok na rodičovský príspevok, pretože Vám bol priznaný pred 1.1.2009. Môžete to urobiť buď formou návratu do pracovného pomeru u manžela alebo môžete uzatvoriť s manželom dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. V oboch prípadoch je potrebné zájsť na sociálnu poisťovňu a vyplniť registračné listy FO. Ak by ste sa vrátila do pracovného pomeru - myslite aj na 2.dôchodkový pilier - musíte aj tam nahlásiť zmenu.;)
MiladaM
23.02.09,13:27
Ja som na RD,ale uz nie zo zamestnania. Pracujem už druhý rok na DoVP. Dohodu mám vždy na 6 mesiacov cez rok, príjem mám 3000,- mesačne, teda celkom 18.000,- ročne. Teda podla toho čo som tu čítala, nárok na rod. príspevok mám, RD mi začala pred 1.1.2009. Deti mám doma pri sebe, nikto sa mi o ne nestara. ZP teda tiež platiť nemusím.Chcem sa ale spýtať, či nemám povinnosť podať ročné zúčtovanie pre zdrav. poisťovňu. Nepodávala som doteraz nič, ani za rok 2007, ani 2008. Nezmeškala som niečo? Počula som totiž nejaké "šumy", že to bolo treba podať...
lenkas
25.02.09,13:49
Dobry den,
ja si len chcem po prečítaní diskusií o rodičvskom príspevku úplne objasnit jednu vec:
Som SZČO, od januára 2007 na RD s pozastaveným výkonom činnosti, poberám rodičovský príspevok.
Od 1.5. 09 by som si chcela obnoviť pozastavenú živnosť (teda žiadne dohody ani pracovný pomer) no syna nedám ani skolky, ani do jaslí, bude so mnou doma (nebude sa teda o neho starať tá "iná" právnická alebo fyzická osoba). Budem mať stále nárok na rodičovský príspevok alebo nie aj ked ho "nikde nedám"?
Jajina
02.03.09,20:57
Zamestnankyňa z pracovného pomeru nastúpila na rodičovskú dovolenku v 12/2008.
Chceme jej poskytnúť na 8 hod/týždenne prácu na dohodu o pracovnej činnosti.
Je výška zárobku z dohody o prac.činnosti ohraničená, aby nestratila nárok na rod.príspevok?

3-ročné dieťa chce dať do škôlky a 8 mesačné dieťa pri ktorom je na RD bude mať doma pri sebe a pracovať len doma? - ako som z čítania pochopila, to je asi podmienka aby nestratila rodič.príspevok ? - nemôže ho na tých pár hodín nechať pri babke ? a pracovať v priestoroch zamestnávateľa (ide o pomocné účtovné e evidenčné práce)
- myslela som aby jej nevyplýval z toho namiesto rodičovského príspevku len príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 25%.

Tak by bola u nás evidovaná na základe pracovnej zmluvy na rodičovskej dovolenke aj na dohode o vykonávaní činnosti, tak z dohody by sa platilo len garančné a úrazové poistenie.
Mohla by si uplatniť aj nezdanené minimum?
Zdravotné nemusí platiť?
Zarobila by mesačne 32hod x 5eur = 160 EUR