Ottingerova
28.12.19,21:55
Slobodný syn žije s priateľkou, ktorá neplánuje mať deti. Syn stavia dom, na ktorý sme mu s manželom poskytli finančné prostriedky. Jeho priateľka teraz trvá na tom, aby sa zosobášili. Podozrievame ju, že sa chce finančne zabezpečiť. Máme ešte ďalšieho syna ktorý má dve deti. Slobodný syn tvrdí, že o nič nejde, veď ak by sa s ním niečo stalo, dediť bude jeho brat. Nechápe, že ak by dom postavili po uzavretí manželstva, nárok naň bude mať aj jeho manželka.
Vie mi niekto povedať ako je to s dedičstvom v prípade, že by slobodný syn zomrel (čo si samozrejme neželáme ani vo sne, ale život môže priniesť všeličo). Môže po ňom dediť priateľka aj keď nie sú zosobášení, alebo až v prípade, že by pred dokončením stavby uzavreli manželstvo? Dá sa to ošetriť dohodou BSM? Ďakujem vám za odpoveď.
jelalim
28.12.19,21:33
Co znamena, ze synovi ste poskytli peniaze? Darovali ste ich, alebo pozicali?

Z pohladu syna by som bol velmi vdacny, ze by mi rodicia darovali peniaze, alebo pozicali za lepsi urok ako banka. Ale trocha by ma aj napadlo, ci by nebolo lepsie si zobrat hypoteku a postavat si bez pomoci rodicov. Rodicia by sa nemuseli tolko starat do mojho zivota az do mojej smrti. Nespekulovali by co s pripadnym mojim dedictvom, ako moje dedictvo ziskal moj brat. Tak isto by sa nestarali do mna a priatelky ci chceme alebo nechceme deti. A tak isto by som sa mohol zenit s kym chcem a kolko krat chcem....

Pride mi to, ze synovi ste poskytli peniaze kvoli tomu, aby ste mu mohli diktovat co ma robit do konca jeho (nie vasho) zivota! Co to je za rodica ked s kalkulackou rata co bude po smrti syna ktora pravdepodobne bude o 40-80 rokov???
Chobot
28.12.19,22:34
Podľa všetkého, predpokladám, že dom bude po dostavaní písaný na vášho syna. Nepoznám jeho priateľku ani vás, preto nebudem vynášať predsudky, či je alebo nie je zlatokopka a podozrievať ju, či sa chce alebo nechce finančne zabezpečiť alebo špekulovať, aké pohnútky vás vedú k tomu, aby ste takto uvažovali. Ale rátajte s tým, že tu môžu odznieť rôzne, aj nepríjemné príspevky.

Faktom však je, že pokiaľ budú zosobášený, tak v prípade synovej smrti bude dediť jeho manželka a jeho prípadné deti. Viem, že ste písali, že ona neplánuje deti, ale človek nikdy nevie... Dedenie upravuje občiansky zákonník v druhej hlave v § 473 a nasl. To, čo som uviedol, sú dediči v prvej skupine.

Ak poručiteľ nemá deti, tak v zmysle § 474 ods. 1 uvádza, kto sú dediči v druhej skupine:

§ 474
(1)
Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

Podľa ods. 2 dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

Ak by neboli zosobášený, tak by sa dedilo podľa § 475 teda tretia skupina dedičov dedí nasledovne:

§ 475
(1)
Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

Ako ste už zrejme pochopili, jeho priateľka by po roku spolunažívania mala nárok na dedičstvo či by boli zosobášení alebo nie. Otázkou by bola len veľkosť podielu.

Je ťažké diskutovať, prečo by mala alebo nemala mať nárok na dedičstvo, ak sú ešte len na začiatku spoločného života. Nepredpokladám, že si ho chce zobrať preto, aby získala jeho dedičstvo.

Pokiaľ by váš syn bol zásadne proti tomu, aby v prípade jeho smrti ona niečo dedila, tak sa to dá vyriešiť tak, že syn spíše závet, kde uvedie, ktorý jeho majetok má kto zdediť. Keďže jeho priateľka ani prípadná manželka nie je neopomenuteľný dedič, nemusí jej v závete nič zanechať. Môže celý majetok po právnej stránke odkázať napr. bratovi. Ale patrilo by sa, aby o tom jeho priateľka, či prípadne už manželka vedela, aby v prípade jeho smrti nezostala zo dňa na deň na ulici, ak napr. po roky trvajúcom manželstve bude aj svoje peniaze prispievať na zveľaďovanie domu.
marjankaj
28.12.19,22:39
§ 474
(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

§ 475
(1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.
Ottingerova
29.12.19,09:02
Nechápem ako môžeš takto odpovedať na moju otázku. Nikto nekalkuluje so synovou smrťou, to je predsa hrôza niečo také si myslieť.Syn má priateľku, ktorá mu diktuje život odkedy sa s ňou zoznámil. Syn veľmi miluje deti, ale ona ich nechce. Jej rodičia sú alkoholici, bohužiaľ už aj on popíja. Ale syna si úplne obtočila okolo prsta, je ako vymenený. Rozišiel sa so všetkými kamarátmi ktorí ho upozorňovali na to, čo je ona zač. Pri predaji nehnuteľností ktoré sme s manželom vlastnili sme peniaze rovným dielom rozdelili medzi oboch synov. Akonáhle mal peniaze na účte, hneď jej kúpil auto. Po polroku ho ona predala a teraz chce od neho nové. Nechcela som písať o týchto podrobnostiach, chcela som odpoveď na moju otázku a nie aby niekto pochyboval o rodičovskej láske alebo vymýšľal scenáre prečo rodičia rozmýšľajú nad synovou smrťou alebo či mu chcú určovať ako má žiť. Je to prirodzená starosť o dieťa keď rodič vidí, do čoho sa zamotalo a ono nie je schopné vidieť realitu. Nechcem dopredu podozrievať synovu priateľku, že by usilovala synovi o život, ale vzhľadom na okolnosti pokladám za možný aj taký scenár, že po svadbe, keď bude mať nevesta zaistené dedičstvo, sa môže synovi nenápadne niečo stať. Aj z tohto hľadiska pokladáme tú svadbu za nebezpečnú. Keby si presne poznal všetky okolnosti aj to, kto je synova priateľka a aká je jej rodina, toto by si nikdy nenapísal. Nevadí,snád sa nájde niekto, kto mi na moju otázku reálne odpovie. Peniaze na dom sme dali synovi my. Prijal ich, nepovedal, že nechce. Máme dvoch synov a rozdelili sme ich spravodlivo. Tento náš syn bol vždy dôverčivý a naivný dobrák. Starší syn preto nad ním držal ochrannú ruku, lebo párkrát naletel vypočítavým ľuďom. Odkedy má túto priateľku, všetko v jeho živote riadi ona.
Mária27
29.12.19,10:49
Ak by nemal syn deti ani rodičov, dedila by po ňom manželka sama.
Ak by v takom prípade nebola manželkou iba spolubývajúcou osobou, s ktorou viedol spoločnú domácnosť, dedila by ona a brat rovnakým dielom. Ak by brat nežil, jeho podiel by dedili jeho deti.

Váš vklad do domu (dar synovi) by sa riešil len pri rozvode, nie pri dedičstve po synovi.

Šťastie sa nemeria len majetkom.
marjankaj
29.12.19,12:41
Jelalim presne vystihol, čo z tvojej otázky vyplýva. Pokiaľ je syn svojprávny, tak nemáte právo mu do života kafrať a nieto ešte aj určovať, kto bude po ňom dediť.
A odpovedí na tvoju otázku si dostala dosť.
Alebo tu aj tu chceš diktovať, ako máme odpovedať?
buchač
29.12.19,13:05
Ottingerova (Dnes 10:02) Nechápem ako môžeš takto odpovedať na moju otázku.
...
Keby si presne poznal všetky okolnosti aj to, kto je synova priateľka a aká je jej rodina, toto by si nikdy nenapísal. Nevadí,snád sa nájde niekto, kto mi na moju otázku reálne odpovie.
==================
Hm...odpoveď od Jelalima je práveže v pohode.
Na otázku boli dané reálne odpovede = podľa zákona.
----------------------------
Neviem ale, že prečo sa vzrušuješ nad odpoveďou.
Jelalim len tak nahlas dedukoval. TY - VY poznáte (šak sama to potvrdzuješ) danú ženskú...dokonca aj jej rodinu.

Poviem to asi aj takto.
Byť na tvojom/vašom mieste, tak by som solídne porozmýšľal o financovaní stavby.
...a nevravím ani o tom, že by bolo možno aj vhodné mladému otvoriť oči...a to poriadne.
Ottingerova
29.12.19,14:18
Ďakujem za všetky odpovede.
Ottingerova
29.12.19,14:32
Ďakujem za vysvetlenie. Synova priateľka už 5 rokov nikde nepracuje. So synom žije vyše roka, syn financuje všetky jej výdavky. Predtým žila s iným mužom, bolo to rovnaké. Neviem si predstaviť odkiaľ by vzala peniaze na zveľaďovanie domu. Ale to je súčasnosť,budúcnosť môže prekvapiť.
misoft
29.12.19,17:39
Tým sa všetko vysvetľuje!
Priateľka NIKDE nepracuje! Priateľke VŠETKO platí ON! ON buduje dom! Priateľka odrazu chce byť MANŽELKOU!
Záver - je to ZLATOKOPKA!!!!! Nech ju okamžite vyhodí, pretože ho oberie o všetko!
Mária27
29.12.19,18:23
Povinnosť pracovať (v zamestnaní) nie je. Ženy v domácnosti dokonca neskôr dostávali dôchodok manželky (nejakých 100 korún).
marjankaj
29.12.19,19:27
Dušan a on je nesvojprávny, keď mu takto radíš? Poznáš názor jednej strany a už ti je všetko jasné?
buchač
29.12.19,19:31
Ottingerova (Dnes 15:32) Ďakujem za vysvetlenie. Synova priateľka už 5 rokov nikde nepracuje. So synom žije vyše roka, syn financuje všetky jej výdavky. Predtým žila s iným mužom, bolo to rovnaké.
================
Nenene...čajočka nie je zlatokopka.
To len syn nie je (slušne povedané) normálny...;)
marjankaj
29.12.19,20:01
Buchy, šak všetci sme nejakí. Možno je to ako v tomto vtipe.
"Našla jsem u manžela v telefonu* kontakt:* „Bezplatný* sex“. Nevydržela* jsem a zavolala.* Když zazvonil* můj vlastní mobil, div jsem nepukla.* Parazit jeden!"
Mária27
29.12.19,20:19
Jen syn je silno zamilovaný, možno aj ona. Také šťastie každý nemá.
kukučka
29.12.19,20:32
Ale veď sa už pokúsili, rozišiel sa s kamarátmi, nečítal si? A teraz čo?
marjankaj
29.12.19,20:42
Teraz nič. Buď im to vydrží, alebo sa rozídu a pekne za to zaplatí. Na náš názor nie sú zvedaví.