pcblok
29.12.19,17:20
S manželom sme v združení, vedieme daň. evidenciu. 21.2.2019 sme kúpili notebook na podnikateľské účely. Problém je, že na faktúre je moje meno bez IČO (v rámci združenia všetky doklady sa vystavujú na manžela). Chcela by som celú sumu za notebook (980 €) zahrnúť tento rok do daňových výdavkov. Je to možné, resp. čo mám urobiť, aby to bolo v poriadku?

Ďakujem všetkým za rady, nakoniec som to vyriešila tak, že som včera napísala predajcovi, či by bolo možné zmeniť na faktúre meno odberateľa a dnes mi už mailom poslali opravenú faktúru. Ešte raz vďaka a prajem všetkým šťastný nový rok :)
marjankaj
29.12.19,18:09
Aké združenie? Rodičovské, občianske alebo združenie fyzických osôb?
marjankaj
29.12.19,18:13
Záleží od toho ako je napísaná zmluva o združení. Ty si vedieš svoje príjmy a výdavky a manžel tak isto. V daňovom priznaní to spočítate a rozdelíte, tak ako ste sa dohodli. Teda k ide o združenie fyzických osôb.

§2i
daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, pričom pri využívaní majetku, ktorý môže mať charakter osobnej potreby a s ním súvisiacich výdavkov (nákladov), je daňový výdavok uznaný len v pomernej časti podľa § 19 ods. 2 písm. t), v akej sa používa na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov, ak tento zákon neustanovuje inak,
Nandrolon
29.12.19,18:21
Nešlo by ho ako súkromná osoba odpredať združeniu na základe KZ?
marjankaj
29.12.19,18:29
Nešlo, združenie fyzických osôb nemá IČO nie je podnikateľský subjekt.
Nandrolon
29.12.19,18:39
Tak ak je ona v združení, nevidím dôvod nezahrnúť to do výdavkov, nie?
marjankaj
29.12.19,18:53
Šak to. A ani "paušál" 60% nemusí byť nezaujímavý.
pcblok
30.12.19,05:31
Združenie fyzických osôb, sme obidvaja SZČO - živnostníci.
pcblok
30.12.19,08:14
Na faktúre nemám uvedené IČO. Nebude to brané ako nákup súkromnej osoby? Môžem takú faktúru zaradiť do evidencie a notebook priamo do zásob?
marjankaj
30.12.19,09:14
A to si máme dať vyveštiť alebo čo?
marjankaj
31.12.19,15:22
A ako slúži ten notebook na dosahovanie príjmov? Hraješ na ňom pasiáns alebo nejaké iné hry?