Sylviaa
30.12.19,13:59
Máme 11 ročného yorkiho. Jasné, aj veterinárka prvé, čo vravela - veď je už starý. Odmietam, žeby toto bol dôvod našich problémov. poznám 15, 16-ročných sov tohto plemena a sú živí a čulí jedna radosť.
Pred pár mesiacmi mu zistili močové kamene a cysty, preto nám boli odporučené granule Royal Canin Urinary. Pravdažeto trvalo niekoľko ťažkých dní, kým si na ne zvykol, ale našťastie mu zachutili. Mal prísnu diétu, len tieto granule. Po čase sa stav zlepšil, tak nám dr. vravela, že môže občas ľahké mäsko, zeleninu, vajíčko, ryžu a pamlsok - samozrejme bez korením, solí a pod.
Po nejakom čase nám dostal na močové cesty nejakú infekciu s horúčkami a za 3 dni nám schudol 410 g. Bral ATB 14 dní. 2 dni bol na infúziách, chorobu znášal ťažko. (Podotýkam, že to je statočný psík, pred rokmi mal vážnu chorobu, bol mu odobraný mok z miechy, mal kŕče, strácal stabilitu...Niekoľkokrát v narkóze operovaný...), Už je to naňho naozaj veľa.
No a počas tej choroby, keď nám takto schudol, mu lekárka popri infúziách iste s tým najlepším úmyslom ponúkla konzervu hovädzieho mäska Urynary. Od toho času (asi 3 týždne nám odmieta žrať čokoľvek, už nechce ani tú konzervu, tie granule absolútne, vidno na ňom každú kostičku. Pritom dr. nás dôrazne upozornili, že NESMIE ľudskú stravu, ak, tak len občas minimum, a že základom majú byť tie granule. Ale on má z nich normálne depresiu, keď ich vidí v miske, beží sa schovať :-(
Myslím, že tu ani nemusím vysvetľovať, že sme v koncoch.
Psík je čulý, veselý - zatiaľ - ale veď sa takto vyhladuje na smrť.
Poraďte, ako máme postupovať? Skúšali sme do granúl zamiešať čo má rád, ale samozrejme toto vyjedol a granule nechal.
Je to múdry psík, doktorka nám varavela, že s nami pekne cvičí, ale to si nemyslím. Žeby ho hlad neprinútil? V brušku mu škvŕka až na hanbu, ale nebude a nebude žrať to, čo musí.
PORAĎTE, PROSÍM, potrebujeme pomoc.
kukučka
30.12.19,13:21
Musí? Granule sú prirodzené? Ja si nemyslím. Našťastie nemám so psíkom problémy, za skoro desať rokov čo ho mám, sme okrem očkovania boli u veterinára 2x. Ja by som mu dala kúsok vareného mäska, alebo trochu starého chlebíka s maslom, vajíčko, teplé mlieko.
Sylviaa
30.12.19,13:56
A máš tiež yorkshira? Napísala som, že musí, lebo nám to odporúčali veterinári nezávisle od seba. Že by granule mali by5 preňho základom vzhľadom na jeho zdravotný stav. Totiž, ak predftým mával viacmenej granule, tak ich žral, ale čím viac mal ľudskej stravy, tým viac odmietal tie granule.
ivka70
30.12.19,14:33
Nam pomohlo miesat granule so psou pastetou. Jednoducho ich obalit v troche pastety - tak 2 cm na misku. Neviem, ci ju moze kvoli zdravotnemu stavu, ale nas yorki vdaka tomu granule zerie :).
ivka70
30.12.19,14:34
U nas ide Multifit Leberwurst.... v tube... Vygoogli :)
hanelie
30.12.19,17:41
Granule a konzervy ten isty biznis ako farmakologia dajte mu varene kuracie mäsko tymto sme v utulku vyliecili takmer kazdu chorobu psikov suvisiacu s traviacim traktom ano potrebuje dietu kvoli mocovym cestam ale nie hladovku
Terezia13
30.12.19,18:00
spýtam sa blbo - nemá problém so stolicou? možno by stálo za pokus, granule navlhčiť vlažnou vodou
kukučka
30.12.19,19:20
A sa mu čuduješ? Ty by si na jeho mieste neodmietala? Môj vyskakuje meter dvadsať keď vidí papier od masla, lebo vie, že ho dostane vylízať. Dnes nechápal, že hoci tancuje na zvučku mliekomatu, ja neberiem konvičku a nejdeme von.
Sylviaa
30.12.19,19:55
Nie, nemá problém so stolicou, aj navlhčené granule sme mu dávnejšie skúšali dať, odmietal.
Inak to varené mäsko som mu tiež robila, ale tiež denne ho nemôže žrať, ako som napísala predtým, už chcel iba ľudskú stravu. A ešte bonus - jedna doktorka nám poradila uvarené vajce natvrdo občas, druhá vravela, že to je škodlivé na močový mechúr. A teraz si človeče vyber.
Vďaka za všetky príspevky, určite rady využijeme.
loco
30.12.19,20:07
skúste na granuly napr. toto: https://www.mojadm.sk/dein-bestes-lososovy-olej-p4010355500571.html, možno mu takto zachutia. A odmieta len Royal Canin, alebo ste skúsili aj iné granuly? Aj iní výrobcovia, napr. Farmina, majú špeciálne granuly na močové kamene.
Sylviaa
31.12.19,08:31
Len tieto Urinary, inak Royal ten klasický mu veľmi chutili aj predtým keď mal iné. To mi vôbec nenapadlo pozrieť sa po inom výrobcovi - ale ak sú na tej dietnej báze, predpokladám, že budú tiež nechutné :-) Vďaka za link, pozrieme.
Katty Bau
15.01.20,21:38
Ak pes raz granule nechce tak ich nechce, netreba ho nutit...tiez sa priklanam k tomu kuraciemu masku, da sa pripravit na 100sposobov...ja by som napriklad skusila...varenu rtzu,ale fakt ze riadne rozvarenu skoro az na blato, do toho mlete kuracie prsia, lyzicu medu, a lyzicku kokosovy olej, do toho este 1-2vajicka, a uvidis ako sa ti psik naje poriadne...je to dietne,ale pripomina to ludsku stravu,ak si uz na nu zvykol
korela
15.01.20,23:01
Moja reč.
Odchovali sme šteňa ovčiaka podľa príručky, surové mäso, sur. vajíčko a možno ryža, nespomínam si. Vtedy žiadne granuly neboli.
Ostatní psíci na varenej strave, aj granuly. očkovaní. Posledný psík na varenej strave, začínal s biogranulami, potom iba na mäsku, ryža, nesolené, varené iba pre neho, malé zbytky z kyslomliečnych výrobkov občas za odmenu, sladké mlieko nie, obavy z hnačiek, papiere tiež vylizuje.
Občas kuraciu pečienku a v desiatom roku života pokvapkám ľanovým olejom kvôli omega 3.
Má za sebou iba prvé očkovanie. K besnote sa nemá ako dostať ani nikoho pokúsať.
Predchádzajúce psy riadne očkované a aj na granuliach, nevedeli sme sa doplatiť operácií.
Preto zmena v postoji. Ešte sme u veterinára neboli.
P.S. Počas operácií posledných dvoch nám začínajúci veterinár odporúčal nedávať žiadne granuly, lebo pod proteínmi je aj pomleté perie, čo tiež nepovažujem za komplexnú výživu. Radšej vložiť peniaze do stravy a nie do operácií.
Ako píše hanelie, granuly = biznis.