Fero11
02.01.20,16:17
Pisem tento dotaz do fora ohladom zdravia, ale nie tak celkom to suvisi zo zdravim, ale okrajovo ano.
Mam staru mamu, ktora to uz taha 96 rokov. Stara mama ma 3 deti, ktore sa o nu maximalne staraju. Tie deti uz maju tiez svoj vek (2 su po 70ke a jedno je pred 70kou)). Niekedy mam pocit, ze skoncia na praskoch, tak isto uz nevladzu.
Stara mama je relativne zdrava, akurat berie klasicke lieky ako je tlak, travenie, na spanie, na psychiku atd. Ma uz aj silneho alzheimera. Proste sa pyta stale dookola, kolko ma rokov, co je dnes, ci uz su vianoce, ci sme uz pozbierali urodu (to ze je januar ju netrapi), kolko ma deti, ze kde je otec (ktory zomrel pred 20 rokmi). Rano chce ist do prace (to ze je 40 rokov na dochodku ju netrapi).
Pravdepodobnost jej zovota pocitame minimalne do 100vky, kedze srdce ma v poriadku. Problem ma z pohybom, stare a slabe telo nevladze.
Deti sa straju o nu asi 12 rokov kazdy den tam musi niekto byt a chodia tam aj na noc .... No stacilo s cevecka mojej starej mamy a idem na vec.
Asi pred 6 rokmi sme chceli vybavit pre deti, ktore sa o mamu staraju nejaky opatrovatelsky prispevok. Na urade nam bolo poradene, ze okolo toho je kopec birokracie a potrebovali by sme potvrdenia od lekarov, takze starku by sme museli tahat po vsetkych doktoroch. Problem je, ze taku starku uz do auta nenalozime a museli by sme volat sanitku. So sanitkou mame zle skusenosti, pretoze ked raz starka bola na kontrole a po 10 minutovej kontrole cakala na sanitku 4 hodiny.
Toto nas od vybavovania prispevku na opatrovanie odradilo a nechali sme to tak

Chcem sa teda opytat ci deti maju nejaky narok na opatrovanie svojho rodica. Do domova ju urcite nedaju, tak ci by si nezasluzili aspon nejake to euro od statu. Co vsetko je potrebne, alebo kde sa mame obratit (myslim, ze vtedy sa o tom informovali na socialnom urade, alebo tak nejak).

PS nemozem sa na to pozerat, ako tmavsi spolubcania dokazu vyzmykat zo statu aj posledne euro a pri tm v zivote nerobili. Moji rodicia a starka maju odrobene desiatky rokov ... podla mna by mal stat sam od seba prispievat na takychto starych a nevladnych ludi
veronikasad
02.01.20,15:40
Rozklikaj jednotlivé odkazy a študuj

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwitx530n-XmAhURFpoKHRkLAowQFjAAegQIARAB&url=https%3A%2F%2Fwww.employment.gov.sk%2Fsk%2Frod ina-socialna-pomoc%2Ftazke-zdravotne-postihnutie%2Fpenazne-prispevky%2Fpp-opatrovanie%2F&usg=AOvVaw3QaMggdgp_AmjBaXspxUw-

Osoba s ŤZP je podľa komplexného posudku odkázaná na opatrovanie, ak je odkázaná na pomoc inej osoby pri jednotlivých činnostiach (stravovanie a pitný režim, vyprázdňovanie močového mechúra a hrubého čreva, osobná hygiena, celkový kúpeľ, obliekanie, vyzliekanie, zmena polohy, sedenie a státie, pohyb po schodoch, pohyb po rovine, orientácia v prostredí, dodržiavanie liečebného režimu, potreba dohľadu) a rozsah tejto pomoci je aspoň 8 hodín denne.

-------
PS : Pracovníci UP si prídu osobne preveriť zdravotný stav opatrovanej osoby a ak bude babka v ich prítomnosti "čiperka" môže sa stať, že opatrovatelský príspevok nepriznajú. Stalo sa to aj mojej švagrinej keď žiadala opatrovatelský príspevok na matku ...
kopretinka
02.01.20,23:02
Moju mamu nebol nikto kontrolovať,že to má schválené mi zavolali pár hodín po jej smrti .
kopretinka
02.01.20,23:03
Vybavte to čo najskôr.....nech to vezme na seba ten,čo má najmenší príjem
veronikasad
03.01.20,08:37
U nas chodia.
misoft
03.01.20,11:53
"podla mna by mal stat sam od seba prispievat na takychto starych a nevladnych ludi"...
------------------------------
To by si veľa chcel..... štát sa v prvom rade stará sám o seba (rozumej - politici!).
Katy a R
03.01.20,12:12
Ferko - k tomuto tvojmu (nedá mi) cit "Chcem sa teda opytat ci deti maju nejaky narok na opatrovanie svojho rodica."
- deti majú POVINNOSŤ postarať sa o svojho rodiča!
.. treba nazrieť do zákona a tiež si spomeň na rozprávku o troch grošoch;)
Si myslíš, že my všetci ostatní nemáme rodičov (resp nemali sme) a že tiež boli rôzne problémy, možno niekde menšie, niekde väčšie???
Samozrejme - sú rôzne formy pomoci .. či už od obce, alebo aj ten príspevok na opatrovanie ... Ale si uvedom, že ak niekto niečo platí - tak si tam dá aj podmienky - a tie treba splniť!
A čo sa týka príspevku na opatrovanie - tak ten je určený pre toho, kto sa stará o ŤZP osobu - posudzuje UPSVaR - treba absolvovať všetko - kuk zák 447/2008 a tiež 448/2008
ešte: Pre "tmavších" spoluobčanov platia rovnaké zákony, len si ich zrejme vedia lepšie naštudovať??? - zober si z nich príklad;)
marjankaj
03.01.20,12:32
Katy toto je pekné.;)
ešte: Pre "tmavších" spoluobčanov platia rovnaké zákony, len si ich zrejme vedia lepšie naštudovať??? - zober si z nich príklad
Katy a R
03.01.20,12:37
:) - janko!!! myslela som v tom naštudovaní predpisov - fakt si vedia aj medzi sebou poradiť, že kde čo treba ...
katedrála
03.01.20,14:46
tak ako písali predomnou,jedine to všetko absolvovať ,lekársky posudok,určia stupen odkázanosti,inak to nejde ak chcete nejaký príspevok
Fero11
03.01.20,19:29
jj to je pravda sam o seba a este aj o ciernych spoluobcanov. BTW 17 decembra som si bol na poste pre balik. Plna posta ciganov, bol som asi 8 v rade a dostal som sa k okienku asi o 3/4 hodiny a kazda ciganka okrem 400-500€ este kupovala 3-4 zreby.
Bohuzial je to skaza, ale co narobime (treba ich poslat do bruselu a vylozit ich na namesti)
Fero11
03.01.20,19:29
jj dik za info
Fero11
03.01.20,19:34
Ano mas pravdu, ale clovek ma len jedno zdravie. Ale ked pridem pozriet ja starku a za 10 minut sa ma 5x opyta ci je marec, alebo jun a ked vidi v izbe vianocny stromcek, tak sa pyta ci uz boli vianoce atd .... To musis zazit. Ja nehovorim, ze sa to neda vydrzat, ale fakt to treba zazit.
A co sa tyka tych spoluobcanov .... neboj sa oni si to urcite nenastubduju sami, ale maju na to ludi, ktori im davaju rizumy. Ale normalni zamstnani ludia nemaju na tieto veci cas
veronikasad
03.01.20,19:42
Fero, namiesto nadavania na spoluobcanov kukol si do toho odkazu, co som prilozila?
Katy a R
03.01.20,20:25
nuž, keď nemáš na nič čas .. tak sa potom nesťažuj. Či si chcel len ponadávať si trošku - na odľahčenie? (aj to niekedy aspoň trošku pomôže;)) Návod si dostal.. Takisto si môžeš na to "nájsť ľudí" čo to spravia za teba. Opakujem - pre všetkých platia rovnaké zákony.
A ver, že nielen ja, ale aj viacerí tu na porade zažili už inakšejšie veci ...
Fero11
04.01.20,15:34
hej ale nemal som cas citat to este :)
Fero11
04.01.20,15:40
A kto ma dneska cas ?? Ja nehovorim ze som vzdy v praci a pracujem a zarabam ako nasi politici (sice oni nepracuju). Mam vsak aj svoje konicky, do ktorych investujem hlavne cas. Ja to chcem vybavit pre mojich rodicov (resp. pre deti mojej starkej). Ide o to ze neznasam birokraciu a tahanie sa po uradoch v dnesnej dobe.
A co sa tyka toho ci som si chcel ponadavat .... tak to by som si nasiel ine forum. Toto je porada a ocakavam nejaku radu, vsetkym ktori mi zatial poradili dakujem
kopretinka
04.01.20,15:49
Nechápem,čo od nás chceš,to ti my máme obehať tie úrady a doktorov,keď ty sa chceš venovať svojim koníčkom?Veď nech to obeháva ten,čo bude opatrovateľom.
Fero11
04.01.20,19:02
Asi uz nechcem nic . Vies ja vozim aj svoju mamu po doktoroch a este ju mam aj poslat na urady (takmer 70 rocnu zenu a potom nech idu spolu aj so svojou 96 rocnou mamou do okresneho mesta na autobuse aby jej priznali ztp
veronikasad
04.01.20,19:08
Fero, bohužial, ak chceš pomôcť vybaviť opatrovatelský príspevok, budeš to musieť urobiť. Na UP babka isť nemusí, tam stačí keď pôjde mama, príp. pre tlačivá stačí keď pôjdeš ty. Poraďáci to za teba neurobia.
Tlačivo odnesieš obvoďákovi, ktorý ho vypíše a znovu bohužial, musia byť k nemu priložené kopie vyšetrení, z dovodu ktorých žiadate o opatrovatelský príspevok...
Vypísané tlačivo spolu s kopiami vyšetrení treba odniesť späť na UP.
veronikasad
04.01.20,19:11
Už nevypisuj a konaj ...
Fero11
05.01.20,14:17
Konecne konstruktivna odpoved na moju otazku, dik