Wotan
03.01.20,10:59
Po smrti manzelkinych rodicov uz davnejsie zdedili rodicovsky dom piati clenovia rodiny. Dvaja z nich vsak maju na svoj diel exekuciu. Jeden z nich ma dokonca 2 exekucie na svoj diel.

Prva exekucia je uz od r.2014 - Upovedomenie o začatí exekúcie zriadením exekučného záložného práva ... vo vlastnictve XY v podiele 3/12.

Otazka je, co to presne znamena a ako dlho to zalozne pravo bude?

Lebo tym padom, ked je zablokovana cast domu, ani ostatni vlastnici co nemaju exekuciu s domom nemozu manipulovat.

Bude to exekutor nejako riesit, napr. predajom domu, alebo bude tam len donekonecna to zalozne pravo? Lebo to prve zalozne pravo je tam uz 6 rokov. Na co cakaju? Ti dotycni to aj tak nikdy nevyplatia.
ivka70
03.01.20,10:53
Zalozne pravo tam bude dovtedy, kym nebude pohladavka vymahana exekuciou, splatena. Zacata exekucia sa totiz nepremlcuje.
Ak by ste chceli dom predat, budete musiet okrem vlastnikov jednat so vsetkymi exekutormi, ktori nejaku cast blokuju a podiel z predaja, ktori by ziskali dane osoby, by musel ist priamo na exekuciu. Az rozdiel po zaplateni vsetkych podlznosti by dostali.
Exekutor ak blokuje len cast domu, nema sancu dom predat. Mozete mu este proaktivne ponuknut odkupenie podielu dotycneho dlznika.
Nie je to jednoduche, ale da sa to.
Mária27
03.01.20,19:29
Pozri exekučný zákon

§ 166 Predaj spoluvlastníckeho podielu
(1) Na exekúciu predajom spoluvlastníckeho podielu na hnuteľnej veci alebo na nehnuteľnosti sa použijú ustanovenia o exekúcii predajom hnuteľných vecí a nehnuteľností. O vykonaní exekúcie upovedomí exekútor ostatných spoluvlastníkov.
(2) Spoluvlastník hnuteľnej veci alebo nehnuteľnej veci, ktorá je v podielovom spoluvlastníctve, môže zabrániť predaju veci, ak najneskôr do začiatku dražby zloží u exekútora v hotovosti alebo šekom na účet exekútora sumu vo výške podielu, ktorý sa má vydražiť. Ak jeden zo spoluvlastníkov zloží túto sumu na účet exekútora, považuje sa za vydražiteľa podielu; ak uvedenú sumu zloží na účet exekútora viac spoluvlastníkov, zužuje sa okruh dražiteľov podielu iba na spoluvlastníkov. Ďalej exekútor postupuje podľa ustanovení o dražbe.
(3) Nadobudnutie spoluvlastníckeho podielu podlieha schváleniu súdom.

Na najstaršiu exekúciu sa môže vzťahovať exe amnestia, ostatné nepíšeš, ako dlho sú. Po amnestii však oprávnený môže podať návrh na exe za 15€ znova.
Ak príde k dražbe, draží sa len podiel. Môže sa zdať, že 1/4 nehnuteľnosti nik nekúpi. Dnes však veľa ľudí nemá kde hlavu skloniť, a tu pri opakovanej dražbe sa niekto môže stať vaším spoluvlastníkom za minimálnu cenu (vrátane tých neprispôsobivých). Potom si bude uplatňovať spoluvlastnícke práva, bývať tam miesto toho dlžníka, zrušiť a vyporiadať spoluvlastníctvo - prikázať sebe alebo jeho podiel vám za trhovú cenu (s oprávnením exe na vás) ... atď.
Záložné právo môže trvať roky, amnestia exekúcií po volbách nemusí byť. So súhlasom exekútora by sa dal dom predať aj so zálohom, to je však nevýhodné kúpiť, lebo záloh by prešiel na nového vlastníka aj nákladmi exekúcie.
Ak by ste odkupovali tie založené podiely ako spoluvlastníci, platili by ste ich odhanutú hodnotu. Môže sa stať aj to, že založený podiel budete dediť, a to nielen s dlhom ale aj s tými úrokmi a inými trovami exekúcie.
Takto sa dá toho menovať viac, ale žiadna výhra.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1995/233/20200101
Wotan
03.01.20,20:13
Dakujem, len uz je to 6 rokov a nic sa nedeje, len je tam to zalozne pravo. My sa len chceme zbavit nasho dielu (nie zadarmo samozrejme), my dom nechceme. Ale ked sa neda ani predat, ani sa nic nedeje, tak to len visi vo vzduchu uz roky.
Mária27
03.01.20,20:18
Odkúpte najprv tie zaťažené podiely a potom dom predajte. Exekútor bude rád, keď mu zavoláte.
vicktor
04.01.20,07:09
Napises vysku exekucie ani pribliznu cenu podielov na dome.
Ze sa nic nedeje? Ale deje - rastu sankcne uroky, co je v prospech exekutora a neprospech majitelov.
Necakajte na exekutora, ale rieste to vy. Uz ste mali zacat pred 6 rokmi.
buchač
04.01.20,07:47
Bude to exekutor nejako riesit, napr. predajom domu, alebo bude tam len donekonecna to zalozne pravo?



Vlastná skúsenosť z pohľadu oprávneného.

- povinný sa roky vyhýbal zaplateniu dlhu...a účelovo sa zbavil svojho majetku

- pre Vianocami som dostal lajstro od exekútora...po tých rokoch objavil nejaký majetok - podiel na dome

- exe ma vyzval na vyjadrenie - súhlas na odpredaj podielu

- nasledujúci krok už bude vyhlásenie dražby...či sa podarí predať a ja prídem k svojim peniazom, tak to je už vo hviezdach
Wotan
12.01.20,18:10
jeden z tych, co ma exekuciu tam byva, s predajom by museli suhlasit vsetci. A tiez my nechceme odkupit tie podiely, na to nemame peniaze.
Wotan
12.01.20,18:17
no my nemienime odkupit podiely dlznikov, na to peniaze nemame a ani nechceme. Jeden z dlznikov v tom dome zije. S predajom domu aj tak musi suhlasit kazdy z vlastnikov, ale nikto dotycneho nechce vyhodit. Takze my to riesit nebudeme, len chcem vediet, co a kedy bude nasledovat, dokedy bude ta exekucia, ci ma nejaky casovy limit, alebo exekutor bude natahovat cas kvoli urokom donekonecna. A co z toho vyplynie pre ostatnych vlastnikov, ktori nie su dlznikmi. PS: Vysku exekucie ani dovod netusim, kedze dlznikmi nie sme my, len vidim vypis z katastra kde to je.
buchač
12.01.20,20:38
Wotan (Dnes 19:17) ci ma nejaky casovy limit, alebo exekutor bude natahovat cas kvoli urokom donekonecna.
=================
Na smolu oprávneného pravdepodobne dôjde ku exekučnej amnestii - preštuduj si, o čo ide.
https://www.podnikajte.sk/zakonne-povinnosti-podnikatela/exekucna-amnestia-zastavenie-exekucii-2020

Ja som bol minulý týždeň u exe a odišiel som od neho rozladený.
Dostanem tak akurát tak trt ...

P.S.:
Vymožiteľnosť práva v tomto štáte je neskutočný výsmech veriteľov.
Mária27
13.01.20,12:22
doplnená odpoveď
marjankaj
13.01.20,12:58
.... My sa len chceme zbavit nasho dielu (nie zadarmo samozrejme), ......
A koľko ste ochotní zaplatiť, za to zbavenie sa vášho dielu?
Wotan
14.01.20,06:59
preco by sme my mali zaplatit, skor za nas diel by niekto mal zaplatit nam. Ale ak je tak ako Ivka pise, ze ked blokuje cast domu tak ho nemoze ani predat (co sice nechapem preco, ak by ostatni suhlasili a dlznu cast by si exek. nechal), tak nechapem dokedy to takto bude, lebo ta dlzoba na ten diel sa bude len navysovat a nikdy sa nevyplati, lebo dlznik nema nic okrem toho dielu, tym padom ani exekutor nebude mat peniaze, ktore by mal keby to predal.
Wotan
14.01.20,07:29
Tak este na zaver by som to zhrnul: ked nechceme vyplatit podiely dlznikov, tak bud cakat na exek. amnestiu, alebo na to, ako sa po rokoch exekutor rozhodne. Posledna otazka - ak by nahodou jeden z dlznikov zomrel, na koho padne ta jeho dlzoba? Predpokladam, ze by to mali dedit jeho rodinni prislusnici (deti) a nie ostatni spoluvlastnici. Nam ide len o to, aby sme nemali ako spoluvlastnici ziadne problemy.
marjankaj
14.01.20,13:31
No predsa môžete to dedičstvo odmietnuť. A ak to dedičstvo odmietnu všetci dedičia, tak to zdedí štát.
A tak isto aj dedičstvo po vás ostatných. Tiež tu nebudete večne živí.
marjankaj
14.01.20,13:33
A nebodaj už máte záujemcu o váš podiel?
Wotan
20.01.20,19:04
Odmietnut mozeme, ale chceli by sme aspon cast nasho podielu z predaja. Lenze k predaju nemoze dojst z vyssie uvedenych dovodov, takze sa len caka, exekutor caka tiez, az kym sa dom rozpadne.
misoft
20.01.20,19:17
No pozor.... exekučná amnestia.... Síce sa zastaví, ale DLH ZOSTANE a exekútor môže opätovne uvaliť exekúciu na podiel toho domu.
Tu čítaj https://www.podnikajte.sk/zakonne-povinnosti-podnikatela/exekucna-amnestia-zastavenie-exekucii-2020
Wotan
05.03.20,11:56
Nemame. Idealne by bolo nas podiel predat tomu, co tam byva a ma exekuciu hoci aj pod cenu, ale on nejavi zaujem o kupu, resp. mozno zadarmo by chcel nas podiel. Nakoniec sa mozno aj tak rozhodneme to na neho prepisat zadarmo, aj tak by sme do konca zivota nevideli zrejme ani cent, a este len problemy by z toho boli.