stefaneli1
03.01.20,10:28
Mam do starobneho dochodku zapocet rokov 27rokov 100 dni.Pred 2rokmi som som isiel na polov.ID.Poberam sumu 180eur.Budem mat po dovrseni rokov narok na starobny dochodok resp.ako postupovat aby mi po dovrseni veku na narok na starobny dochodok bol priznany.
Jana Motyčková
03.01.20,09:41
Pre starobný dôchodok je potrebných 15 rokov poistenia, to máte. Ak 27 rokov a 100 dní myslíte tak, že ste do toho nezahrnuli obdobia, ktoré sa pripočítavajú k obdobiu dôchodkového positenia pri priznaní ID, tak tých rokov budete mať viac. Preložené do slovenčiny - ak 27 rokov a 100 dní ste získali pred priznaním ID, tak pri zisťovaní nároku na starobný dôchodok sa k 27 rokom a 100 dňom pripočíta aj celá doba poberania invalidného dôchodku (to vás môže zaujímať napr. kvôli sume minimálneho dôchodku).
Mária27
28.03.20,16:33
Po dovŕšení dôchodkového veku si normálne požiadaj o starobný dôchodok. Určite bude lepší ako invalidný, inak vždy ponechajú ten vyšší. Starobný sa lepšie zvyšuje.
. Môžeš si starobný dôchodok zlepšiť ajzárobkom - koľko-toľko. Odrobených rokov ti stačí 15 (zatiaľ je taký zákon).