jarino70
03.01.20,21:36
Dobrý deň,dostal som k podpisu darovaciu zmluvu s ktorou čiastočne nesúhlasím-ústna dohoda bola iná,poslal mi ju právnik od žiadatela,chcel by som slušnou písomnou formou upozorniť na nesúlad,neviete mi poradiť,poprípade ma navigovať na vzor ,ako písomne na darovaciu zmluvu odpovedať?Kedže sa jedná u mňa o darovanie nechcem si objednávať na dopisovanie s niekým,komu ja darujem parcely, právne služby.Ďakujem
buchač
03.01.20,21:01
To je už čo za čudo ???
To je nejaký nový právny termín..." ŽIADATEĽ darovacej zmluvy "..???


...a ozaj...dar sa prijíma bez výhrad alebo vôbec...viď § 628 OZ
jarino70
03.01.20,21:24
O.K.Ďakujem za odpoveď,jedná sa mi o to,že som sa dohodol,že darujem nejaké parcely,kroré som získal v rámci dedenia ako kompenzáciu za niečo z minulosti.Dohodli sme sa ústne s dotyčným pánom, a prišla mi darovacia zmluva na podpis od právnika,kde cca 60% je O.K. čo sme sa dohodli a ostané nie.On si postavil hlavu-pri telefonickej komunikácii,Chcem poslať aj písomné stanovisko-s čím nesúhlasím v darovacej zmluve-a neviem ,či to mám poslať aj právnikovi aby som neurobil nejaku chybu,---- zjednodušene-rozďelujeme si 9 zdedených parciel na ktorých sme spoluvlastníci,ústne sa dohodli,že to bude v pomere 1:1,ale v darovacej zmluve uvádza pomer 1:2,ja chcem byť ústretový z dˇovodu,že uvedené parcely využívam len rekreačne,len nechcem odignorovať tú darovaciu zmluvu a slušnou formou dotyčného usmerniť,mám komunikovať aj s právnikom,ktorý mi to poslal?
marjankaj
03.01.20,21:31
Tak daruješ alebo si to rozdeľujete?
veronikasad
03.01.20,21:38
Darovacia zmluva je platná až keď je podpísaná darcom aj obdarovaným. Ak s niečim nesúhlasíš, tak ju nepodpísanú vráť ju doporučeným listom spät na prepracovanie (urob si kopiu) a uveď výhrady, kvoli ktorým si ju nepodpísal - ale trošku zrozumitelnejšie ako si to popísal tu.
marjankaj
03.01.20,21:51
A ak je to naozaj iba darovanie, tak to daruj cigáňom, nech sa pobavia aj s právnikom.
veronikasad
03.01.20,22:12
Janko, ja nemám čo darovať
marjankaj
03.01.20,22:36
Veď to nepatrilo tebe;)
vicktor
04.01.20,07:24
Podaj certovi prst a odtrhne ti celu ruku.
Pritom mas vycitky svedomia, ze si tu ruku nechces dat odtrhnut, ale ako to certovi slusne oznamit...?
Jednoducho odpis ze text je v rozpore s ustnou dohodou a v com. Staci vynechat neslusne vyrazy.
misoft
04.01.20,16:17
Nejako nechápem: TY daruješ a ON nesúhlasí a napíše TVOJU darovaciu zmluvu (resp. jeho právnik)?
Nehnevaj sa - si tak trochu truľko.
Ty - ako majiteľ a DARCA určuješ, komu a čo daruješ, napíšeš darovaciu zmluvu (vzorov je na nete habadej, len si ich upraviť podľa seba), alebo to necháš na právnikovi, ale POSLEDNÉ slovo pri spisovaní máš TY a právnik to musí spísať podľa TVOJICH inštrukcií.
A potom len TY podpíšeš (a overíš podpisy), následne OBDAROVANÝ buď podpíše a zmluva je uzavretá, alebo nepodpíše a TY ho potom pošleš do ****.
A pokiaľ mi je známe, v zmluve nesmú byť žiadne iné požiadavky (napr. protislužby a iné), pretože buď by bola neplatná, alebo by boli tieto požiadavky v zmluve neplatné.
V každej zmluve je totiž klauzula, že obdarovaný preberá dar, je mu známy stav daru.
A to stačí sa len držať Obč. zákonníka! A si schopný si všetko spísať aj sám.
Dar totiž preberá obdarovaný dobrovoľne.
buchač
04.01.20,16:56
No nehovor....
Chobot
04.01.20,17:52
Jednoducho napíš tomu, kto ti poslal tú zmluvu (ak to bol právny zástupca, tak tomu, ak to bol obdarovaný, tak obdarovanému), že ďakuješ za predloženú zmluvu, ale k jej zneniu máš výhrady a navrhuješ nasledovné zmeny:

1) Článok č. I. bod 1. navrhujem zmeniť nasledovne: "...."

a pekne vymenuješ, ktoré články navrhuješ ako zmeniť. Tak sa to robí, ak niektorá strana má výhrady k predloženej zmluve. A druhá strana by potom buď mala konkrétny článok zmeniť, alebo zdôvodniť, prečo trvá na pôvodnom znení.

Netreba z toho robiť vedu a najímať si na to právnika. Aj tak najjednoduchšie je zobrať do ruky telefón a zavolať druhej strane, že zmluva nie je taká, ako si navrhoval a dohodnúť sa na novej formulácii. Je to rýchlejšie, ako to písomné dohadovanie.
Mária27
04.01.20,18:10
Právnik je dosť často potrebný na perfektné vyhotovenie zmluvy, najmä ak ide o prevod nehnuteľností, aby nenastali problémy na katastri.

Právnikovi môžeš odpovedať, že obsah vyhotovenej zmluvy nezodpovedá tvojej vôli, že ten obsah zrejme nepochopil správne. Ak chceš, môžeš mu opísať, čo treba uviesť na správnu mieru. Ak ale uznáš za vhodné, že mu stačí odmietnuť návrh, je na tebe, aby si si vyhotovil zmluvu sám a zaslal su na odsúhlasenie obdarovanému.

Darovacia zmluva je dvojstranný právny úkon, keď darca dobrovoľne rozširuje majetok obdarovaného a on s tým súhlasí. Pojmovými znamkmi darovacej zmluvy sú: predmet darovania, bezodplatnosť, dobrovoľnosť. Súčasťou darovacej zmluvy môže byť príkaz nemajetkovej povahy, ktorý obdarovaný prijme.
buchač
04.01.20,19:20
No nehovor...

Darca dáva predsa dar a nie zmluvu...či ???
misoft
04.01.20,21:15
mimotemy
Právnik je niekedy potrebný, ale pokiaľ vie správne napísať a identifikovať predmet daru (aj nehnuteľnosť) - právnik je potom len nechcený medzičlánok (pýtajúci peniaze).
bodliak
04.01.20,21:25
Mám taký pocit, že si navzájom darujú podiely a tým sa stanú výlučnými vlastníkmi parciel. Trochu kostrbaté, rizikové, podľa mňa by mali zvoliť úplne iný spôsob, nie vzájomné darovanie.
Chobot
04.01.20,22:03
Neviem, odkiaľ to máš, ale zmluvu môže navrhnúť či vyhotoviť ktorákoľvek zmluvná strana. Zvyčajne podľa dohody.
buchač
05.01.20,07:34
No nehovor...

Darca dáva dar a nie zmluvu.
Katy a R
05.01.20,10:24
Vzor na odpoveď netreba - jednoducho ju vráť a napíš tam svoje námietky. alebo svoj návrh.
Ale podľa tvojho doplnenie - zrejme by bola vhodnejšia "Dohoda o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva"
pozri napr tu - že aké máš možnosti https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwi-2Mb_nezmAhUdQEEAHUH1CHsQFjAFegQIAhAB&url=https%3A%2F%2Fwww.hurtaj.sk%2Fzrusenie-a-vyporiadanie-podieloveho-spoluvlastnictva.html&usg=AOvVaw3fuzmN0GqNIcCBbG561zGP