JarikSt
04.01.20,13:42
Dobrý deň, mám otázku ku modelovemu prípadu. Mam zmluvu o budúcej zmluve na kúpu napr. bytu. Zmluva platila do 1.5.2019. Podpíšem dodatok k tejto zmluve, ktory mi platnosť zmluvy predĺži do 1.10.2019. Tento dodatok bol však podpísaný mesiac po skončení zmluvy napr. 1.6, so spätnou platnosťou, teda na dodatku je dátum podpisov 1.5. 2019, teda ako keby bol dodatok podpísaný v deň, kedy skončila zmluva. Majitelia si to rozmysleli, byt mi nechcú predať s odôvodnením, že zmluva je vlastne neplatná a dodatok tiež, lebo bol podpísany, keď už bola skončena zmluva. Kto je v práve?
Onko
04.01.20,15:02
Neviem sa vyjadriť konkrétne k tomuto prípadu bez presného znenia zmluvy a dodatku, ale v princípe dodatok nemusí hneď nadväzovať na zmluvu. Prakticky môže zmluva byť účinná do 1.5. a potom po mesačnom okne sa zmluva dodatkom obnoví a bude účinná opäť od 1.6. do 1.10.
Otázka je, čo chceš dosiahnuť, či chceš byt teraz alebo po niekoľkoročnom súdnom konaní.
Mária27
04.01.20,19:04
Ak je v zmluve uvedený iný deň, než v ktorý bola skutočne podpísaná (antidatovanie), mohlo by ísť aj o absolútnu neplatnosť pre obchádzanie zákona podľa § 39 občianskeho zákonníka. Býva to najčastejšie vtedy, ak niekto prevádza majetok a pripravuje sa na trestný čin (sprenevery), chce ukrátiť vymáhanie požiadavky veriteľa a pod.

Nie je jasné, či bol v dodatku nesprávny dátum podpisu. Ak by tak bolo, môžeš protiargumentovať, že išlo len o chybu v písaní podľa § 37 ods. 3: Právny úkon nie je neplatný pre chyby v písaní a počítaní, ak je jeho význam nepochybný.

Arumentuj aj pričinením sa druhej zmluvnej strany, ktorá chcela dodatok podpísať a nehnuteľnosť skutočne predať. Obaja ste jasne prejavili vôľu, právny úkon ste urobili slobodne a vážne, určite a zrozumiteľne (§ 37 ods. 1). V čase uzavierania dodatku ani jeden z vás nechcel zákon obchádzať, nebol na to ani dôvod,
Mária27
04.01.20,20:08
Ten dátum tam mohol byť napísaný aj omylom ... chyba v písaní.
Mária27
04.01.20,20:30
Práve preto nemohlo ísť o obchádzanie zákona, ale o jasne prejavenú vôľu, uzavretie právneho úkonu slobodne a vážne, určite a zrozumiteľne, ktorí ale oni nechcú dodržať.
Týmto chú vlastne oni obchádzať zákon. Obchádzanie zákona znamená, že formálne sa koná podľa práva, avšak s úmyslom iným - poškodiť druhého.
buchač
04.01.20,20:38
Z toho napísaného sa pýtam :

...a ty sa čuduješ ???????????
Pár mesiacov si mal na to, aby si byt kúpil...prečo si nekonal ?

Ceny bytov predsa rastú...majitelia by boli blbí, ak by predali lacnejšie.
JarikSt
04.01.20,20:45
Takže som v práve a oplatilo by sa mi ísť do súdneho sporu?
JarikSt
04.01.20,20:47
Buchac.. Áno je to moja chyba, mal som konať, nevedel som ze budu nenazrani a klamári. Mal som s nimi kamarátsky vzťah.