Solano
06.01.20,12:20
Ak zhodnocujem odpísaný drobný dlhodobý majetok, ktorého obst. hodnota bola menej ako 1.700 EUR a daňovo bol plne odpísaný v roku zaradenia, pričom hodnota technického zhodnotenia je viac ako 1.700 EUR tak ako zaradím toto TZ? Zaradím ho opäť ako drobný majetok, ktorý daňovo odpíšem v roku zaradenia alebo bude o ňom účtovať ako o dlhodobom majetku, ktorý budem odpisovať niekoľko rokov na základe zatriedenia pôvodného majetku do odpisovej skupiny, ktorý teraz zhodnocujem?
Nandrolon
06.01.20,15:51
Upresni si pojmy drobný majetok a dlhodobý odpisovaný majetok. Ak si sa rozhodol zaradiť majetok dobrovoľne ako odpisovaný, pričom nespĺňal podmienku hodnoty /nad 1700,- eur/, tak účtuješ o technickom zhodnotení. Ak si zhodnotil majetok, ktorý bol drobný, tak nemôžeš účtovať o technickom zhodnotení, nakoľko pôvodný majetok bol zaúčtovaný do spotreb, takže sa nejedná o dlhodobý majetok..
Solano
07.01.20,04:04
pod drobným majetkom myslím majetok s hodnotou menej ako 1.700 EUR, ktorý máme podľa vnútornej smernice evidovaný v dlhodobom majetku, daňovo ho ale odpisujeme v plnej výške v roku aktivácie.
Nandrolon
07.01.20,04:55
Tu vidím trošku rozpor, lebo máte v dlhodobom majetku niečo zaradené a použiteľnosť je kratšia ako 12 mesiacov. Navyše príloha č.1 k Zákonu o dani z príjmov presne určuje prostredníctvom odpisových skupín daňové odpisy a dĺžku daňového odpisovania. Takže ak kúpim počítač v sume 1000 eur, ale JA SA ROZHODNEM ho zaradiť do dlhodobého majetku a odpisovať, musím ho odpisovať daňovo 4 roky v odpisovej skupine č.1.
Ak sa rozhodnem ho odpísať v mesiaci zaradenia, účtujem na 501, teda do nákladov a evidujem v analytickej evidencii. V súvahe tento drobný majetok nie je, narozdiel od dlhodobého, ktorý sa nachádza v nulkách....
marjankaj
07.01.20,10:23
nandy, zákon ťa nenúti daňovo odpisovať počítač v sume 1000€. Teda ho daňovo odpisovať nielenže nemusíš, ale ani nemôžeš.
§22
Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú
2a)
samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
Nandrolon
07.01.20,10:38
Máš pravdu, trošku som to v rýchlosti poplietol. Myslel som účtovné odpisy... sa mi to skvasilo :-)) A áno, nevidím dôvod dávať niečo do majetku, ak mi zákon dovoľuje to odpísať a vybaviť ihneď...
marjankaj
07.01.20,10:43
Inak na toto nie je jednoznačný názor a už som sa viackrát o tomto sporil. Ale z paragrafu mi vyplýva jednoznačne, čo som uviedol.
Nandrolon
07.01.20,10:47
Ja som zatiaľ taký prípad nemal a je pravda, že účtovné odpisy si určuje účtovná jednotka sama a daňové sú pevne dané. Ale kedysi na školení bolo povedané, že ak sa rozhodneš odpisovať aj niečo čo má menšiu hodnotu, máš potom k tomu pristupovať rovnako, ako keby to malo hodnotu vyššiu, takže daňovo odpisovať podľa Prílohy č.1 k Zákonu o dani z príjmu.
Nejako som sa tým nezaoberal, lebo som to nemusel riešiť. Ale zase na druhej strane je pravda, že odpisovanie, teraz myslím daňové NIE JE POVINNOSŤ, ale tiež iba MOŽNOSŤ. V podstate nič odpisovať nemusíš ak nechceš.
marjankaj
07.01.20,11:15
A teraz si predstav, že niekto kúpi auto za 1€ a chce ho odpisovať 4 roky.:eek:
marjankaj
07.01.20,11:28
A bonbónik je §52zza/15. Treba prepočítať všetky odpisy za rok 2019.
Nandrolon
07.01.20,11:31
Kedysi sme mali auto za 100 Sk, tak som ho dal ako drobný majetok. Naopak, dočasnú stavbu za 1 Sk som normálne odpisoval, i keď sa to zaokrúhlilo...
marjankaj
07.01.20,11:35
A ako? prvý odpis zaokrúhliš nahor na 1 Sk.
Nandrolon
07.01.20,11:57
Nie som si už istý, ako som to vtedy účtoval, bolo to okolo 2000 r. Ináč, písal som ti správu.