Magda
06.01.20,16:42
pavol54
06.01.20,15:56
z účtu sa peniaze nedajú vybrať len z pokladne, medzi účtom a pokladňou sú peniaze na ceste 261
Tweety
06.01.20,16:32
Účet patrí sro, nie je teda jeho súkromným účtom. Ak urobí výber, je to poskytnutie pôžičky od spoločnosti.
pavol54
06.01.20,16:51
alebo odmena za výkon funkcie konateľa, ja som konateľ aj účtovník manipulujem s peniazmi ako chcem, ale na analytických účtoch mi to musí "na konci dňa" sedieť. ak by to účtovníčke nesedelo tak to musí vysvetliť alebo zavrie počítač a odchádza, nech si to účtuje sám alebo si nájde účtovníka z PP
Onko
06.01.20,18:16
Peniaze na účte patria s.r.o., tak sa môžu použiť iba pre potrebu s.r.o., nie pre potrebu konateľa. Iné použitie, prevod mimo s.r.o., musí mať zákonné či zmluvné opodstatnenie, teda odmena konateľovi na základe zmluvy o výkone funkcie, alebo pôžička na základe zmluvy o poskytnutí pôžičky, atď.
veronikasad
06.01.20,18:38
Vacsinu konatelov jednoosobovych s.r.o. o tom uctovnik velmi tazko presviedča...
Verwest
27.05.20,16:55
čo je výhodnejšie pre konateľa, vyplácať si mzdu ako zamestnanec alebo odmenu konateľa? Sú nejaké nevýhody pri vyplácaní pravidelnej resp. mesačnej odmeny pre konateľa? napr. pri vybavovaní hypotéky alebo je to prakticky totožné? s tým rozdielom, že pri vyplácaní odmeny netreba zabezpečovať stravu alebo stravné lístky.
Mila123
27.05.20,17:01
SL sú predsa nákladom spoločnosti a nezdaňujú sa, je to náklad a teraz keď ich idú rušiť bude sa dať vyplácať v hotovosti - veľká výhoda-........ a či má pravidelný alebo nepravidelný príjem? pozrite si ako sa platia odvody, pretiže nikdy neviete či ich raz nebude potrebovať......
Onko
27.05.20,18:11
Tých rozdielov je tam veľa, prakticky všetky povinnosti, ktoré ukladá zákonník práce, sa zmluvného vzťahu s konateľom netýkajú, pokiaľ nemá pracovnú zmluvu.
Konateľovi možno namiesto stravy či stravných lístkov vyplácať stravné.
Pri vybavovaní hypotéky asi nebude rozhodovať typ zmluvy, ale jeho obsah, resp. aké má človek reálne príjmy a či sa dá očakávať, že si ich udrží a bude vedieť splácať v budúcnosti.
Pre posúdenie, čo je výhodnejšie, treba vedieť, pre koho to má byť výhodnejšie a čo on za výhodnejšie pokladá. Niekto pokladá za výhodu byť poistený v nezamestnanosti, iný môže radšej chcieť peniaze použiť inak. Akokoľvek, najväčšia štátna "ochrana" je pri mesačnej mzde zamestnanca, odvody platí, ale byrokracia zákonníka práce sa netýka mesačnej odmeny konateľa a najväčšia finančná sloboda je pri ročnej dividende spoločníka. Najlepšie je asi vhodná miera kombinácie. Odporúčal by som malú mesačnú odmenu konateľa, aby bolo aktívne sociálne a zdravotné poistenie, a zvyšok si vyplácať cez dividendy.
Ak zoberieme do úvahy záujem o hypotéku, tak dividendy sa prejavia "na papieri" najskôr po najbližšom daňovom priznaní, tak v takom prípade môže byť jediné riešenia nasadiť si adekvátne vysokú mesačnú odmenu a preukazovať sa tou.