JohankaL
06.01.20,15:46
Dobrý deň prajem, prosím o radu. Syn pracuje v Nemecku, tam má aj prechodný pobyt. Pri návšteve SK ochorel. Lekár mu vystalil PN, ktorú zamestnávateľ neakceptuje a ani vystavené doklady E115 a E118 v slovenčine. Má právo žiadať zamestnávateľ o odborný preklad uvedených formulárov a nevyplatiť PN?
ivka70
06.01.20,15:04
Vsetky Eformulare existuju aj v nemcine, treba si ich dat v takom jazyku vystavit, kedze ich potrebuje do DE.
Co sa tyka vyplatenia PNky, to si musi syn zistit v legislative Nemecka.
Musi si zistit, co vsetko mudi predlozit k uplatneniu davky.
My nedokazeme posudit aky typ zmluvy ma a ci z nej plati nemocenske poistenie, z ktoreho narok na nemocenske davky vznika.
JohankaL
06.01.20,15:15
Ďakujem za odpoveď. To mi je jasné, že sú formuláre vo všetkých jazykoch. Mám však Sociálna poisťovňa oznámila, že môže potvrdiť formulár len v Slovenskom jazyku. a musí ho akceptovať aj zamestnávateľ v Nemecku. Čo v takom prípade???
hanelie
07.01.20,08:28
https://www.arbeitsrechte.de/krankmeldung/
tu máte všetky info k PN - stiahnete si tlačivo Krankmeldung a to tlačivo dáte potvrdiť synovému všeobecnému lekárovi ( lekári zväčša neovládajú nemčinu tak treba aj preklad toho tlačiva ) tlačivo je nutné poslať do termínu uvedeného v návode ( poštou, ) pošlite aj mailom, to budete mať dôkaz o zaslaní - ostatné info v linku
hanelie
07.01.20,08:36
SP na Slovensku s tým nemá nič spoločné ( právny status : pracovný pomer s nemeckým zamestnávateľom, odvody platené v Nemecku,
hanelie
07.01.20,08:50