gbubliakova
06.01.20,19:52
Ahojte, chcem sa opýtať. V máji sa so snúbencom berieme a po svadbe si beriem jeho meno v skrátenej verzii, t.j. bez -ova + svoje dievčenské pôvodnej verzii. Je s tým problém v tejto dobe? Alebo sa na matrikách bežne s týmto stretávajú? A čo sa týka podpisovania po svadbe. Musím sa podpisovať obomi priezviskami alebo je to na mne?

Ďakujem za každú radu ????
Mária27
06.01.20,20:11
Podľa § 16 zákona č. 154/1994 Z.z. o matrikách, ženské priezvisko sa zapíše bez prípony slovenského prechyľovania v prípade, že žena v žiadosti o uzavretie manželstva uvedie inú, ako slovenskú národnosť - napr. maďarská, nemecká atď.

zákon https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1994/154/20151001
misoft
06.01.20,20:22
mimotemy
A čo taká Lucia Ďuriš Nicholsonová? Teoreticky by aj @gbubliakova mohla toto požadovať...
Mária27
06.01.20,20:35
Keď je -ová v jednom priezvisku, musí byť aj v druhom, lebo úrad môže robiť len to, čo má v zákone napísané. . Asi to robí načierno. :D Alebo si neskôr zmenila národnosť. Národnosť sa nikde neoveruje, každý si napíš, čo chce. Preto tu máme tak málo obyvateľov rómskej národnosti.
misoft
06.01.20,20:39
Veď preto sa divím, že to tak tá Nicholsonka má.... a všade takto je titulovaná...


Jááááj - zabudol som .... je predsa €uroposlankyňa.... pre tých asi platia iné slovenské zákony....
Katy a R
06.01.20,20:45
prečítaj si ... tu nájdeš návod, ako to spraviť ;):);)
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=8&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjYsLyz6e_mAhWJUlAKHXEPDlkQFjAHegQICRAB&url=https%3A%2F%2Fmojasvadba.zoznam.sk%2Fzmena-priezviska-po-svadbe%2F&usg=AOvVaw0rHcp2YbH-mIelrGNuXmzK
inak v svojom okolí poznám 3 osoby, čo to majú tak, ako ty chceš ... a ozaj ešte aj Ďuriš- Nicholsonová☺
....
ale nedá mi (len môj dovetok), že rozmysli si - lebo vypisovať takéto priezviská do všelijakých formulárov je veru riadna oštara! Často sa stáva, že kolonky nestačia;)
lujza.j
06.01.20,21:06
Duski v OP to ma mozno podla zakona....mala som v ruke OP jednej nemenovanej herecky....v OP meno po muzovi...bezne v zivote pouzivala to "svoje" a veru aj inej a tiez detto...
Mária27
06.01.20,21:19
to je umelecké meno :)
buchač
06.01.20,21:26
Od rozkoše sa aj psi besnejú...
Katy a R
06.01.20,21:32
náhodou ... mne sa páči, že si chcú zachovať meno aj svojej rodiny ☺ (okrem § 16 platí aj § 19;)!) A keď už -praktickejšie je s jednou príponou -ová☺
kopretinka
06.01.20,23:54
Každá "celevrita" to má tak,ako to chce zadávateľka.
Potom ale všetky porušujú zákon....
kopretinka
07.01.20,00:01
Mala som v rukách OP Iva Hellera,čumela som jak puk,úplne iné meno aj priezvisko.
Ivo Heller bolo umelecké meno,dovtedy som si myslela,že je to jeho obč.meno.
Lucku Bílú tiež nikto nespozná pod menom Hana Zaňáková.
Katy a R
07.01.20,08:17
umelecké meno je jedna vec .. ale zadávateľka to chce mať normálne:) - v dokladoch☺
pavol54
07.01.20,08:25
len neviem prečo sa mužské priezviská skloňujú Napr: Ten Duriš, s Durišom, malo by byť aj Tá Duriš, s Durišou
korela
07.01.20,09:52
,,Keby som si nechala obidve mená, tak som tak trochu otcova a tak trochu manželova. A ja nechcem byť ,tak trochu´,“ vysvetlila. ,,Otcova vždy budem, aj maminkina, aj všetkých. Teraz som Viktorova. Je to ako keby nás to jedno priezvisko toho muža dávalo pod takú jeho ochranu. Tak to vnímam, že tá žena by mala byť pod ochranou muža. Takto to cítim,“ ...
https://www.cas.sk/clanok/563790/adela-vinczeova-uprimne-o-zmene-priezviska-pre-toto-sa-chcem-volat-rovnako-ako-viktor/
Adela Vinczeová to vysvetlila jasne a stručne. Prevzatie priezviska po manželovi v sebe vyjadruje hlbokú rodovú symboliku. Základy rodiny sa v súčasnosti podkopávajú na všetkých možných frontoch. Ženy si sami pletú na seba bič a dobrovoľne si "obliekajú nohavice", nič proti športovému oblečeniu a obľúbeným jeansom, ale vytráca sa ženskosť. Tá sa deformovaná prenáša v ďalšie ženské generácie.
Rovnako podľa psychológov deťom škodia rozdielne priezviská nezosobášených rodičov, ktorých je v súčasnosti na Slovensku údajne 50%.
Dieťa si to uvedomuje už v predškolskom veku.
kopretinka
07.01.20,14:18
Kadejaké rosničky a hlásateľky,športovkyne......nemajú umelecké mená.Vydá sa,nechá si svoje priezvisko -ová a k tomu pridá mužove priezvisko.
Zuzulová Veles nie je umelecké meno.
Ine mi teraz nenapadne
Katy a R
07.01.20,14:28
ale veď som pripla postup, ako sa to dá, pomaly to už bude bežné - ale opačne, ako píšeš ty - prvé musí byť mužove priezvisko (je Veles - Zuzulová)
vicktor
07.01.20,15:12
Velez Zuzulova nie je umelecke, ale normalne priezvisko. Vydala sa za cudzinca, a toto zakon podla mna respektuje.
To je nieco ine nez Duris Nicholsonova - to je mackopes, pretoze po cudzincovi je ova a po Slovakovi "nic".
Urady to ignoruju a zapisu hocico. Poznam mladu damu, ktora si vzala Slovaka, ale nie je ova. Ked sa im narodila dcera, zrusila jej v priezvisku aj dlzen aj makcen... Na hlavu...
Katy a R
07.01.20,15:22
úrady postupujú podľa zákona;) - musí mať Nicholson-ová (lebo to bolo jej pôvodné meno pred svatbou)
vicktor
07.01.20,16:29
Trochu vedla - keby bola Nicholson, to chapem,
Ale teraz je Duris, tak mi vysvetli ako tie urady postupuju podla zakona.
Katy a R
07.01.20,16:33
však si ho prečítaj!! teraz by mohla byť Durišová-Nicholsonová. Alebo ako si zvolila Ďuriš-Nicholsonová čo tak kliknúť aj na vysvetlenie?