AdrianaA
06.09.06,11:48
Majitel a zaroven konatel v tej istej spolocnosti si prenajal od brata auto, lebo vlastne nema a potrebuje jazdit a vybavovat. Chce robit cestaky na toto auto. Co vsetko si moze dat do nakladou a je tu povinnost platit cestnu dan.
Vladimír Ozimý
06.09.06,15:09
no dobre takže poďme na to aj keĎ je to téma do dani z príjmov takže:

1.Treba zmluvu o prenájme motorového vozidla - odporúčam do výšky 5 násobku životného minima to bolo myslím k 1.1. 4730 sk tým pádom príjem podľa paragrafu 8 ods 1 písmena a) bude oslobodený - problém vystáva či ide o príležitostný prenájom

2. brat si nebude uplatňovať žiadne cestovné náhrady tie sú možné len pri vlastnom motorovom vozidle ale bude si viesť knihu jázd a náklady súvisiace s motorovým vozidlom si dá do nákladov (benzín opravy atď)

3. cestnú daň treba zaplatiť - podľa starého zákona by ju musel platiť majiteľ auta dnes je to ten kto ho užíva takže brat...do 15 dní od začatia užívania auta na podnikanie treba podať daňové priznanie a zaplatiť daň
va1ke
06.09.06,16:00
no dobre takže poďme na to aj keĎ je to téma do dani z príjmov takže:

1.Treba zmluvu o prenájme motorového vozidla - odporúčam do výšky 5 násobku životného minima to bolo myslím k 1.1. 4730 sk tým pádom príjem podľa paragrafu 8 ods 1 písmena a) bude oslobodený - problém vystáva či ide o príležitostný prenájom

2. brat si nebude uplatňovať žiadne cestovné náhrady tie sú možné len pri vlastnom motorovom vozidle ale bude si viesť knihu jázd a náklady súvisiace s motorovým vozidlom si dá do nákladov (benzín opravy atď)

3. cestnú daň treba zaplatiť - podľa starého zákona by ju musel platiť majiteľ auta dnes je to ten kto ho užíva takže brat...do 15 dní od začatia užívania auta na podnikanie treba podať daňové priznanie a zaplatiť daň


neviem či ja zle čítam alebo nechápem. dnes platí daň z MV užívateľ auta...takže ten kto si ho prenajal...a v tomto prípade konateľ (majiteľ firmy) a nie brat majiteľa firmy...od koho bolo požičané...
ak sa mýlim tak ma opravte
Evanka
06.09.06,16:43
no dobre takže poďme na to aj keĎ je to téma do dani z príjmov takže:

1.Treba zmluvu o prenájme motorového vozidla - odporúčam do výšky 5 násobku životného minima to bolo myslím k 1.1. 4730 sk tým pádom príjem podľa paragrafu 8 ods 1 písmena a) bude oslobodený - problém vystáva či ide o príležitostný prenájom

Pri zmluve je dôležité, kto si automobil prenajíma, či firma (s.r.o.), alebo FO na vykonávanie pracovných ciest. Z toho sa bude ďalej odvíjať aj ostatné.


2. brat si nebude uplatňovať žiadne cestovné náhrady tie sú možné len pri vlastnom motorovom vozidle ale bude si viesť knihu jázd a náklady súvisiace s motorovým vozidlom si dá do nákladov (benzín opravy atď)

Ak si prenajme automobil firma - pri pracovnej ceste si uplatní vyslaný pracovník na PC (v tomto prípade konateľ) stravné a prejazdené PHL.
Firma si môže uplatniť aj výdavky na opravy a údržbu, ak je to v zmluve uvedené.
Ak si však prenajme automobil FO na vykonanie PC, posudzuje sa z hľadiska cestovných náhrad ako zamestnanec, v tom prípade si uplatňuje pri PC okrem stravného a PHL aj paušál (amortizáciu).
Nutnosť Vlastného motorového vozidla pre uplatnenie paušálu je pri FO - živnostníkovi.

3. cestnú daň treba zaplatiť - podľa starého zákona by ju musel platiť majiteľ auta dnes je to ten kto ho užíva takže brat...do 15 dní od začatia užívania auta na podnikanie treba podať daňové priznanie a zaplatiť daň

Ak si prenajme automobil firma, zaplatí DzMV firma. Zaplatená daň je daňovým nákladom firmy.
Ak si prenajme automobil FO za účelom vykonania PC cestnú daň neplatí.
AdrianaA
07.09.06,06:27
Dakujem za nazory. Chcela som vediet aky mate na to pohlad.
Moj je takyto. Konatel ako FO si prenajme vozidlo od svojho brata na nap sumu 100,- Sk mesacne. ( mala som kontrolu na dan z prijmu a jeden zamestnanec mal takuto zmluvu a nemali vyhrady, len chceli dohodu o vykonavani prac. jazd, cest.prikazy a vyuctovanie).
Nakolko sa konatel povazuje za zamestnanca, tak vykonava pracovne cesty a ja s nim uzavrem dohodu o vykonani pracovnych ciest jeho,resp. nim prenajatym vozidlom . Potom ma narok na nahrady ako zamestnanec, t.j. pausal + nahradu PHM. Cestnu dan neplati, lebo konatel sa povazuje za zametnanca.
Vladimír Ozimý
07.09.06,08:21
plne súhlasim reagoval som prenájom na firmu a brat som myslel majiteľ firmy ...takže o.k. Inak Evanka to pekne doplnila :)
Evanka
07.09.06,09:16
Dakujem za nazory. Chcela som vediet aky mate na to pohlad.
Moj je takyto. Konatel ako FO si prenajme vozidlo od svojho brata na nap sumu 100,- Sk mesacne. ( mala som kontrolu na dan z prijmu a jeden zamestnanec mal takuto zmluvu a nemali vyhrady, len chceli dohodu o vykonavani prac. jazd, cest.prikazy a vyuctovanie).
Nakolko sa konatel povazuje za zamestnanca, tak vykonava pracovne cesty a ja s nim uzavrem dohodu o vykonani pracovnych ciest jeho,resp. nim prenajatym vozidlom . Potom ma narok na nahrady ako zamestnanec, t.j. pausal + nahradu PHM. Cestnu dan neplati, lebo konatel sa povazuje za zametnanca.
Adriana, nejako to motáš. Nechápem s kým chceš uzatvárať Dohodu o vykonaní práce. Ak konateľ vykonáva PC v zmysle svojej funkcie, žiadnu DVP nie je nutné uzatvárať.
Barbora.B
07.09.06,09:38
Adriana, nejako to motáš. Nechápem s kým chceš uzatvárať Dohodu o vykonaní práce. Ak konateľ vykonáva PC v zmysle svojej funkcie, žiadnu DVP nie je nutné uzatvárať.

Evanka, ona nemyslela DoVP, ale dohodu o vykonaní pracovnej cesty.
Barbora.B
07.09.06,09:59
Teda ak konateľ spoločnosti si prenajme vozidlo ako FO, tak si môže uplatňovať paušálne náhrady, to som pochopila. Potom by to malo byť rovnaké, keď si prenajme vozidlo od SZČO, ktorá ale nemá automobil zaradený v majetku(teda prenajíma ho ako FO)? Musí potom táto SZČO zdaňovať príjem z prenájmu vlastného vozidla, ak ho prenajíma ako FO?
va1ke
21.09.06,17:38
Ahojte dnes sme riešili jeden prípad a zaujíma ma aký máte názor na to vy.
Aké možnosti má konateľ, ktorý chce používať svoje vlastné vozidlo prenajať s.r.o. v ktorej je konateľ. Zaujíma ma aké má možnosti z pohladu DPH a čo všetko si môže dať do nákladov. ďakujem
va1ke
22.09.06,14:15
..............................
sway
22.10.06,17:02
Ahojte dnes sme riešili jeden prípad a zaujíma ma aký máte názor na to vy.
Aké možnosti má konateľ, ktorý chce používať svoje vlastné vozidlo prenajať s.r.o. v ktorej je konateľ. Zaujíma ma aké má možnosti z pohladu DPH a čo všetko si môže dať do nákladov. ďakujem
No také zhrnutie by som potrebovala i ja.
Teda ja som pochopila po prečítaní témy že si môže uplatniť:

...nakoľko sa posudzuje sa z hľadiska cestovných náhrad ako zamestnanec, ak si vypracuje cesťáky tak:

- stravné
- PHL
- paušál (amortizáciu)


S DPH neurobí nič, to by musela byť iná forma a to forma prenájmu MV na základe zmluvy....
"Ak si prenajme automobil firma - pri pracovnej ceste si uplatní vyslaný pracovník na PC (v tomto prípade konateľ) stravné a prejazdené PHL.
Firma si môže uplatniť aj výdavky na opravy a údržbu, ak je to v zmluve uvedené."

opravte ma prosím ak to nie je OK. :rolleyes:
Evanka
24.10.06,16:44
Konateľ z pohľadu zákona o cestovných náhradách sa považuje za zamestnanca pri PC uskutočnenej z titulu konateľstva. Preto ak použije akékoľvek vozidlo, okrem vozidla firemného, uplatňuje pri účtovaní CN PHL a paušál za prejazdené km + stravné, resp. vreckové pri zahraničnej PC.
DzMV nie je povinný za takto využívané vozidlo zaplatiť.

Ak si firma prenajme vozidlo a bude ho poskytovať pracovníkom na uskutočnenie PC (teda aj konateľovi),
Je firma povinná zaplatiť DzMV, výdavok OZD.
Firma môže uplatniť aj výdavky na údržbu, resp. opravy (ak je to v zmluve uvedené) a odpočet DPH z týchto výdavkov ako aj z nákupu PHL. O nákupe PHL doloží pracovník doklad. Paušál v tomto prípade nie je možné uplatniť.
toria
01.12.06,09:44
Bola som nasmerovaná na tento link, ale aj tak nemám jasno v mojom prípade, takže ak môžete prosím Vás o vyjadrenie sa. Srdečná vďaka vopred.

- konateľ s.r.o., ktorý je zároveň zamestnancom s.r.o. má v majetku SZČO úžitkový automobil, ktorý na základe zmluvy o prenájme prenajal s.r.o., Čo všetko tým pádom účtuje a uplatňuje pri služobnej ceste???
- vypláca sa mu stravné podľa dĺžky služobnej cesty
- vypláca sa mu náhrada za km 6,2 ako SZČO, alebo je možné to vyplácať ako FO? (Ale asi len ako SZČO, keď auto je majetkom SZČO)
- ako potom s PHM?
- dávam mu paušál???

Vďaka
AHA
01.12.06,10:41
Bola som nasmerovaná na tento link, ale aj tak nemám jasno v mojom prípade, takže ak môžete prosím Vás o vyjadrenie sa. Srdečná vďaka vopred.

- konateľ s.r.o., ktorý je zároveň zamestnancom s.r.o. má v majetku SZČO úžitkový automobil, ktorý na základe zmluvy o prenájme prenajal s.r.o., Čo všetko tým pádom účtuje a uplatňuje pri služobnej ceste???
- vypláca sa mu stravné podľa dĺžky služobnej cesty
- vypláca sa mu náhrada za km 6,2 ako SZČO, alebo je možné to vyplácať ako FO? (Ale asi len ako SZČO, keď auto je majetkom SZČO)
- ako potom s PHM?
- dávam mu paušál???

Vďaka

- pri SC môže účtovať iba PHM na 501 AE a musíte viesť evidenciu jázd
- na amortizáciu nemáte nárok
liba2
01.12.06,15:16
Bola som nasmerovaná na tento link, ale aj tak nemám jasno v mojom prípade, takže ak môžete prosím Vás o vyjadrenie sa. Srdečná vďaka vopred.
- konateľ s.r.o., ktorý je zároveň zamestnancom s.r.o. má v majetku SZČO úžitkový automobil, ktorý na základe zmluvy o prenájme prenajal s.r.o., Čo všetko tým pádom účtuje a uplatňuje pri služobnej ceste???
- vypláca sa mu stravné podľa dĺžky služobnej cesty
- vypláca sa mu náhrada za km 6,2 ako SZČO, alebo je možné to vyplácať ako FO? (Ale asi len ako SZČO, keď auto je majetkom SZČO)
- ako potom s PHM?
- dávam mu paušál???
S.r.o. má prenajaté vozidlo od SZČO (ktorá je súčasne konateľom sro);
každý kto toto vozidlo vo firme používa (vo vašom prípade konateľ) natankuje benzín a doklad o nákupe vyúčtuje v pokladni - zaúčtuješ na 501;
konateľ z pracovnej cesty vo vyúčtovaní si môže uplatniť nárok na stravné, ubytovanie a prípadne iné vedľajšie náklady na PC (nevyúčtováva benzín a ani náhradu 6,20 Sk/km) - zaúčtuješ na 512.
Treba viesť knihu jázd.
toria
01.12.06,15:44
S.r.o. má prenajaté vozidlo od SZČO (ktorá je súčasne konateľom sro);
každý kto toto vozidlo vo firme používa (vo vašom prípade konateľ) natankuje benzín a doklad o nákupe vyúčtuje v pokladni - zaúčtuješ na 501;
konateľ z pracovnej cesty vo vyúčtovaní si môže uplatniť nárok na stravné, ubytovanie a prípadne iné vedľajšie náklady na PC (nevyúčtováva benzín a ani náhradu 6,20 Sk/km) - zaúčtuješ na 512.
Treba viesť knihu jázd.

Liba ešte trochu strpenia so mnou prosím;)

a keby sme to auto nemali prenajaté, tak si môžeme dať vyučtovanie náhrady, tým pádom by to bolo, že konateľ používa vlastné auto???
AHA
01.12.06,15:50
Aj tak by ste nemohli používať náhrdau nakoľ konateľ je SZČO a auto má
v majetku ak som správne pochopila.
liba2
01.12.06,17:05
...a keby sme to auto nemali prenajaté, tak si môžeme dať vyučtovanie náhrady, tým pádom by to bolo, že konateľ používa vlastné auto???Prečítaj príspevok č. 13 od Evanky.
Laura1
12.02.07,16:33
Ahojte, mám podobný prípad, prešla som predchádzajúce príspevky, dobre som to pochopila?
S.r.o. si prenajme motorové vozidlo od FO – nepodnikateľa.
Vypracujem zmluvu o nájme, s.r.o. zaplatí daň z mot. vozidla, nákup PHL naúčtujem na 501, + opravy 511, vediem knihu jázd. Ubytovanie a vedľajšie náklady pri pracovnej ceste naúčtujem na 512.
Ďakujem za odsúhlasenie- prípadne opravu.
AHA
12.02.07,17:17
Ahojte, mám podobný prípad, prešla som predchádzajúce príspevky, dobre som to pochopila?
S.r.o. si prenajme motorové vozidlo od FO – nepodnikateľa.
Vypracujem zmluvu o nájme, s.r.o. zaplatí daň z mot. vozidla, nákup PHL naúčtujem na 501, + opravy 511, vediem knihu jázd. Ubytovanie a vedľajšie náklady pri pracovnej ceste naúčtujem na 512.
Ďakujem za odsúhlasenie- prípadne opravu.
Dobre si to pochopila iba si zabudla na prenájom ten účtuješ na 518AE:---
Laura1
12.02.07,17:20
Ďakujem pekne - aj za doplnenie.
Laura
oriesok
08.03.11,15:03
Je tu reč o prenájme auta, mňa zaujíma, ako to je u požičaného auta?Keď si FO- konateľ,spoločník ,požičiava auto (bezodplatne od rodinného príslušníka) a uskutočňuje SC, vedie knihu jázd, robí si cesťáky. Má nárok na cestovné náhrady, zákl.pauš.náhrady + spotr.PHM a stravné, keď z pohľadu cestov.náhrad je považovaný za zamestnanca?
Ing. Pavol Zúber
10.06.11,08:28
Dobrý deň, ak má konateľ vo firme prenajaté auto môže si kúpiť vozík do firmy?
Katarína Cigánová
10.06.11,08:41
Dobrý deň, ak má konateľ vo firme prenajaté auto môže si kúpiť vozík do firmy?
Kupit si môže čokolvek .:)

Ak ho využíva na dosiahnutie , udržanie a zabezpečenie príjmov , tak je to aj daňovo uznatelný náklad / možno vo forme odpisov - podla vstupnej ceny /.