stefaneli1
07.01.20,17:12
chcem si kupit vrtacie kladivo s pneuamtickym priklepom.Maju ho teraz v Lidli za 45eur.Sila priklepu je 1.2J.Je pisane ze vrta do betonu dreva zeleza.Mam dilemu ci to pojde aj do panelu v cinziaku nakolko ako panel tam nie je uvedene.Ono to bude vrtat aj do panelu?
PotPalo
07.01.20,16:15
Panel je z čoho vyrobený? ;)
buchač
07.01.20,16:24
Polož si najprv otázku, že z čoho sa vyrába panel...
stefaneli1
07.01.20,16:42
no dobre ved som sa oplachol
stefaneli1
07.01.20,16:42
ha ha mate pravdu
besttracker
07.01.20,18:47
panel je zelezobeton :-) beton prevrta,ale ked je tam armatura zelezna,je to bieda/trapenie .....ale tiez zalezi od vrtakoch..
mam Einhell Red RT-RH 32 sila uderu 3,5 J ,v reale na zbyjanie-sekanie betonu -onicom (lepsie ako rucne zbijat ),vrtanie je v pohode,to staci 20mm vrtak to prevrta do betonu,ale na vedcie zbijacie prace to neni ....a ked to narazi na roksory v betone -klasicky to nejde :-)
sthruskahe
08.01.20,08:41
Vrták na betón nemôže prevŕtať kov. Ihneď sa zničí. Betón zas ihneď zničí vrták na kov. Ak narazíš na výstuž, tak je lepšie navŕtať novú dieru. Ak sa dá. Alebo ak sa dá, tak použiť lepenie.

Ja som si z tohto dôvodu lepil okrajové lišty plávajúcej podlahy. Bolo to aj jednoduchšie a rýchlejšie.
buchač
08.01.20,11:39
Budem ti oponovať...možno neuveríš, ale ide to. Akurát je potrebné ten kov načať - predvŕtať aspoň do určitej hĺbky, aby sa betónový vrták (brity) mal kde kde zahryznúť.
Je snáď jasné, že vravím z vlastných skúseností.

Ale v situácii, ktorú spomínaš, je samozrejme lepšie ísť do novej diery.
PotPalo
08.01.20,12:07
Najlepšie je si dopredu supersilným neodymovým magnetom zistiť, či tam nieje kov, a vŕtať rovno vedľa.
sthruskahe
08.01.20,12:17
Záleží to prípad od prípadu. Taký profil Ø 20 mm teda podľa mňa neprevŕtaš. Myslím tým bežným vidiovym vrtákom. Ale to už je mimo tému.
Dovolím si jedno upozornenie: ak tá výstuž je na spodnej hrane panela a je hrubá, tak ruky od nej preč. Nie je tam zo srandy.