martina1981
07.01.20,19:22
Dobry den, mam otazku, jazdim pre sluzbu Bold, som zivnostnik na vlastnom aute. je to sluzba, pri ktorej neprijimam ziadnu hotovost a klienti cestovne hradia na ucet Boldu, s ktorym mam uzavretu zmluvu a vyplacaju ma 1x tyzdenne podla poctu jazd. Mne pride hotovost na ucet az po tyzdni a je ocistena o poplatky. Nakolko to je zahranicna firma je tazke sa nejak skontaktovat a dopatrat relavantnych imformacii. naposledy mi prisiel mail v ktorom bola skopirovana sprava z financnej spravy ze aj tak musim pouzivat VRP a nahadzovat jednotlive sumy po kazdej jazde. Pride mi to ale totalne nelogicke nakolko, tu sumu neuctujem ja ale bold a pride na ich ucet a nie moj. Pochopil by som keby som do virtualnej pokladne zadaval az sumu, ktora realne mne pride na ucet z boldu ako vyuctovanie ponizena o poplatky. Cize nahodim do pokladne hotovost ktoru aj realne dostanem. Ale udajne to tak nie je a je nutne zadavat kazdu jednu jazdu a plne sumy ktore si bold uctuje. Viete mi niekto poradit? Dakujem
veronikasad
07.01.20,18:58
Prijímaš od klientov hotovosť ?
martina1981
07.01.20,19:17
Nie, klienti si objednaju cestu prostednictvom aplikacie boldu kde maju aj svoje platobne udaje a po vykonani cesty im je suma automaticky stiahnuta priamo z uctu. Nejde to na moj ucet ale na ucet boldu a ja od Boldu dostanem vyuctovanie 1x za tyzden. Preto nechapem preco sa na financnej sprave uvadza ze musim evidovat kazdu jednu jazdu, je to absolutne nepochopitelne.

Kopirujem text :
Tento týždeň sa tak priamo na stránke finančnej správy objavil dokument, ktorý uvádza, že všetci vodiči na Slovensku používajúci digitálne platformy (ako je uvedené v dokumente, napr. UBER, HOPIN, BOLT)*musia evidovať tržby do systému finančnej správy, a to za použitia virtuálnej registračnej pokladnice, VRP (odporúčame) alebo online registračnej pokladnice, ORP.*A to i napriek tomu, že cez niektoré zo spomenutých platforiem nie je možné platiť v hotovosti. Pokiaľ totiž cestujúci jazdu uhradí kartou zadanou v aplikácii, jedná sa podľa finančnej správy o elektronický platobný prostriedok, ktorý nahrádza hotovosť, a skutočnosť, že Vy peniaze obdržíte následne na bankový účet súhrnne nehrá žiadnu rolu.

Všetky jazdy cez digitálnu platformu na území Slovenskej republiky tak musíte podľa zákona evidovať do VRP alebo ORP.*
avalik
07.01.20,20:22
ano je to tak,
zakaznik ti plati kartou = prijimas trzbu prostrednictvom elektronickeho platobneho prostriedku - doklad zakaznikovi nevydavas, dostane ho cez appku, ty mas povinnost celkovu trzbu za jazdu zaevidovat do VRP/ORP - toto je tvoj prijem ... ktory zdanujes, nie suma, ktoru ti posle BOLT ... provizia, ktoru platis BOLTu je tvoj vydavok

a este nezabudni na DPH - tvoja registracia na DPH podla § 7a, vypocitat dan z provizie (faktura od BOLTu) a podavat danove priznania DPH mesacne a mesacne platit DPH z provizie

a dalsia vec, z provizie by si mala platit aj zrazkovu dan 19% a podavat oznamenia o zrazkovej dani

... na FB su k tomu skupiny nieco ako stretnutia nespokojnych ...
marjankaj
08.01.20,08:31
no podľa toho, čo píše, zákazník neplatí nemu na účet, ale na účet BOLT. Teda tržbu neprijíma zadávateľ.
mona091
08.01.20,16:49
suhlasim s marjankaj,
kartou klient zaplati, ale nie na ucet vodica, ale na ucet Boltu. Prijmatelom a majitelom uctu je Bolt. Nasledne bolt posle sumu znizenu o proviziu vodicovi, a pre vodica je trzbou tato suma + vyska provizie (treba pripocitat)
takze, ja to chapem tak, ze vodic ma evidovat trzby od Boltu spolu s vyskou provizie (ta je potom vydajom, ak je vodic FO, tak eviduje vtedy, az peniaze pristanu na ucte, len nesmie zabudnut pripocitat proviziu. No a samozrejme dph 7a, a pripadne, ak nie je prevadzka boltu registrovana na sk , tak aj zrazkovu dan. uf,
avalik
08.01.20,20:36
zakaznik pouziva digitalnu aplikaciu ... plati kartou
mpca
08.01.20,22:24
Jednoducho povinnosť "evidovať" má taxikár nie dispečing...
19/ORP/2019/IM - Informácia pre podnikateľov poskytujúcich taxislužbu prostredníctvom mobilnej aplikácie (digitálnej platformy) (https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Zverejnovanie_dok/Aktualne/ERP_VRP/2019/2019.12.12_19_ORP_2019_IM.pdf)
mona091
09.01.20,15:42
nerozumiem textu:

"Vodič vozidla taxislužby, ktorý vykonáva dopravu cez sprostredkovateľa – prevádzkovateľa dispečingu, ak cena
za prepravu je dohodnutá pred začatím prepravy prostredníctvom digitálnej platformy, a ktorý na evidenciu
tržieb používa VRP, je potom povinný vo virtuálnej registračnej pokladnici zaevidovať iba celkovú sumu platenej
ceny."

- kedy potom??? po jazde? po prijme penazi na ucet? alebo ine?
- co je to IBA celkova suma platenej ceny???
- a ako vyzera suma, ktora nie je celkova?
- a ako budu pocitane prijmy, ak bude evidovany prijem vo VRP a nasledne bude dalsi prijem od partnera spostredkovatela na ucet?
- s kym uzatvara klient zmluvu o preprave?
- co je predmetom zmluvy medzi taxikarom a sprostredkovatelom?
avalik
09.01.20,16:57
rovnako ako v obchode pri predaji tovaru alebo u inych poskytovatelov sluzieb, ktore podliehaju evidencii v ekase, aj tam sa platby kartou eviduju - trzba v hotovosti a prostrednictvom kariet sa da v pohode zauctovat a vyparovat
- iba celkova suma, znamena ak by islo o platitela DPH, tak sa do VRP nahodi jednou celkovou sumou
- po jazde
- k zmluve pozri obchodne podmienky BOLTu ci uz pre registrovaneho poskytovatela taxisluzby alebo zakaznika
mona091
09.01.20,21:16
Ďakujem, ale potom príjem na účte boltu sa ako bude počítať? Však aj pre nich je to príjem, aj keď následne aj výdaj.
Z jednej tržby sa evidujú dva príjmy u dvoch subjektov?
V obchode platba kartou ide na účet majiteľa obchodu, nie na cudzí účet, tam je platba kartou v poriadku,